loading...
Samsun
DOLAR8.4085
EURO10.0229
ALTIN494.07

Avantajlı vadesiz hesap sunan bankalar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Avantajlı vadesiz hesap sunan bankalar
Abone ol

Günümüzde ne iş yaparsak yapalım hatta işsiz de olursak olalım bankacılık işlemleriyle bir şekilde haşır neşir olmak zorunda kalıyoruz. Zira bankacılık işlemleri en basitinden para gönderip almamızı sağlıyor. Bu pratiklik için bile bankalardan faydalanmak oldukça büyük bir kolaylık.

Bu yüzden bankalara yolu düşen kişiler olarak günlük banka işlemlerinin ne anlama geldiğini anlamakta fayda var.

Bankacılık terimlerinin en temeli ama belki de en kolayıysa vadesiz hesap kavramıdır. Peki, vadesiz hesap nedir? Gelin daha yakından bakalım.

Vadesiz hesap nedir?

Vadesiz hesap bir bankanın kapısından girdiğiniz esnada size gerekecek hesap türüdür. En temel bankacılık işlemlerinin yapıldığı banka hesabına vadesiz hesap adı verilir.

Vadesiz hesabın cebinizdeki cüzdandan temelde hiçbir farkı yoktur. Nasıl ki cüzdanınızda para taşıyorsanız vadesiz hesabınızda sizin bankadaki cüzdanınızdır. Bu cüzdanda istediğiniz miktarda para taşıyabilirsiniz. Ancak bu hesapta yer alan paraya belli bir faiz ödemesi vesaire yapılmaz. Size ait olan bu para sadece bu hesapta yer alır. Hesabınızda yer alan bu parayı banka kartınız aracılığıyla harcamanız da mümkündür.

Vadesiz hesaba ilişkin en önemli şikâyet ise bankaların bu hesapları bünyesinde barındırdıkları için aldıkları hesap işletim ücretidir. Zira bu tip bir hesap zorunluluktan kaynaklı olarak genelde açılmaktadır. Zorunluluktan kastımız o bankadan maaş alan kişiler gibi kişilerin bankada açtıkları hesaptır.

Ancak bu kişilerin genelde bu bankalarda açtıkları hesaptan bu ücret alınmaz. Bunun nedeni, ilgilinin çalıştığı şirketin banka ile yaptığı anlaşmadır. Banka, ilgili şirket ile bu şekilde bir anlaşma yapar. Ancak bu anlaşmaların genelde bankaya bir getirisi promosyon ödemesi adı verilen ödeme olur.

Zira bankalarda bu hesapların barındırılmasının da elbette belli bir maliyeti vardır ve hiçbir banka kendisine getiri sağlamayacak bir hesaba bünyesinde yer vermek istemez. Bu nedenle de vadesiz hesaplara yapılan maaş ödemelerini getiriye çevirmenin bir yolunu bulmuşlardır.

Bankaların buradan elde ettikleri getiri tipi promosyon adı verilen getiridir. Peki, promosyon nedir?

Promosyon, maaş ödemesi alan bankaların elde ettikleri bir gelir çeşididir. Bu gelirde bankaya yatırılan maaş ödemeleri, bankada beklediği süre içerisinde banka tarafından değerlendirilir. İşte bu değerlendirme neticesinde bankanın elde ettiği gelire promosyon adı verilir. Promosyon adı verilen bu geliri elde eden bankalar bu gelirin belli bir kısmını da hesap sahiplerine dağıtırlar.

İşletim ücreti almayan bankalar

Eğer hesabınız maaş hesabıysa hiçbir banka vadesiz hesap işletim ücreti almaz. Ancak eğer hesabınız sadece bir hesap olarak bankada duruyor ve çok az işlem yapılıyorsa böyle bir durumda hesabın o bankaya belli bir maliyeti olacağından hesap işletim ücreti gibi bir ücret ile karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Ancak hiçbir şekilde banka hesap işletim ücreti almayan bankalar da vardır. Bu bankaları şu şekilde belirtmemiz mümkündür:

 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)

 • QNB Finansbank

 • Türkiye Finans

 • Denizbank

Bu bankalara açılan hesaplardan hesap işletim ücreti adı altında bir miktar kesilmemektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nadir Çiftçi saç baş yoldurdu!Önceki Haber

Nadir Çiftçi saç baş yoldurdu!

Sağlık İçin 10 Bin Adım AttılarSonraki Haber

Sağlık İçin 10 Bin Adım Attılar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar