Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.71
  • ÇEYREK 311.22

"Bir dönem daha adayım"

İlkadım Belediye Başkanı Demirtaş Samsun'un bir ayrıntıyı kaçırdığını söyledi: Sadece Kavaklılar değil, bu halk beni seçti. Tabiki yine adayım. Yapacak işler var

  • 22 Şubat 2012, Çarşamba 13:49

Gazetemiz Editör Ekibi 'Kahvaltı buluşmaları' programını dün İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve yakın çalışma ekibi ile gerçekleştirdi. Demirtaş, ekibimizi Acem Tekkesi'nde düzenlediği kahvaltıda ağırladı.
Demirtaş kahvaltıda yakın çalışma ekibinden İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Taş, Kültür ve Basın Danışmanı Şerif Mırık, Başkan Danışmanı Nevzat Özenç, İşletme İştirakler Müdürü Yaşar Kutbay, Strateji ve Geliştirme Müdürü Kemal Şen, Bilgi İşlem Müdürü Erdoğan Zengin ve Basın Müdürü Oktay Çakır ile hazır bulundu.
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Halk Ekmek Fabrikası, yeraltı konteynırı projesi, Uydu Kent ve kentsel dönüşüm projelerine dair birçok konu hakkında ekimizin sorularını yanıtlarken, 2014 yerel seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağına yönelik soruları da içtenlikle yanıtladı.
Baz istasyonu genelgesi
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ilk olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın baz istasyonlarının kurulumu konusunda kolaylık sağlanması yönünde 81 ilin valisine gönderilen ve belediyelere sıkıntı yaratan baz istasyonu genelgesi konusuna açıklık getirdi. Vatandaşların bu konuda Anayasa Mahkemesi'ne itiraz etme hakkı olduğunu söyleyen Demirtaş, "Baz istasyonu kurulması konusunda ruhsat verme yetkisi bizde olduğu için zor durumda kalıyoruz. Ruhsat vermek için bizim bazı kriterlerimiz var. Baz istasyonu kurulan yerle yerleşim yeri arasında en az 500 metre mesafe olması gerekiyor. Ayrıca baz istasyonunda bir koruma bandı olması lazım ama bu kurallara uyulmuyor. Bu ölçülere uyulması gerekiyor ama kamufle edilmiş şekilde bir çok baz istasyonu yerleşim yerlerine konuşlandırılmış durumda. Eğer insanlar bulundukları yere baz istasyonu kurulmasını istemiyorsa Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak itirazda bulunabilirler."

"Birşey yapmıyorsunuz"
dediklerinde bozuluyorum

Demirtaş, ilçede belediyenin hizmet üretmediği yönünde zaman zaman gündeme gelen eleştirilere ise oldukça bozulduğunu söyledi. Başkan, " Bize birşey yapmadınız dedikleri zaman ben bu söze bozuluyorum. Sanki ben göreve gelmeden önce çok hizmetler yapılmış ama ben gelince hizmet durmuş gibi. Sanki hizmette frene basıldı anlamı çıkıyor. Böyle birşey yok. Hizmetlerimizi birebir temaslarımızla her gittiğimiz yerde anlaıyoruz. Şuan sendika ziyaretlerimiz sürüyor. Çalışmalarımızı bu tür ziyaretlerde dillendiriyoruz.

"Hanım 'tanıtalım' dedi tanıttık"

İlkadım Halk Ekmek Fabrikası’nın ürettiği ilk ekmeği KADEF Lokali’nde tanıtan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, tanıtımın planlanmış birşey olmadığını ve tamamen tesadüfen gerçekleştiğini ise şöyle anlattı: "Toplantıya katıldığımız gün, arabada üretilen ekmeklerden vardı. Bizim hanım 'Arabada ekmek var getirelim tanıtalım' deyince durum o an öyle gelişti."

ÖMSS'ye talep yoğun

Demirtaş eğitim ve engelli istihdamı konusunda yapılan çalışmalara da değinirken Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ile ilgili açtıkları kurs hakkında bilgiler de verdi. İlçenin yüzde 15'inin engelli olduğuna dikkat çeken Başkan Demirtaş, ÖMSS kurslarına ilginin oldukça yoğun olduğunu ifade etti. Belediye olarak engelli vatandaşların yaşam şartlarını kolaylaştırmak adına çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı, "Örneğin kendini toplumdan soyutlaştırmış engelli vatandaşlarımız var. Onlar için pisikoloklarımız telefonla iletişim kurarak bu insanlarımızı hayata kazandırmaya çalışıyor." diye konuştu.

"Her mahalleye tesis
kurmak şuan olanaksız"

Öte yandan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Yener Cabbar, Demirtaş'a '50 mahalle 50 tesis' projesinin detaylarını sordu. Cabbar, ilçede her mahallenin tesis kurulmasına uygun olamayacağını bu projenin gerçekleşmesi için mahallenin, kurulacak tesisin kriterlerine uygun olması gerektiğini söyledi. Demirtaş, konuya şöyle açıklık getirdi: "Ben 50 mahalleye 50 tesis kuracağız demedim. Bu '50 tesis' kelimesi yoruma kalmış bir durumdur. Ben sadece her mahalleye birşeyler katma arzusu içinde olduğumuzu söyledim. Şuan her mahallede bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Ama uzun soluklu süreçte amacımız her mahalleyi projelerle zenginleştirmek ve güzelleştirmek."

"Esnaf bizi desteklesin"

Başkan Demirtaş, hayalindeki ilkadım'ın tamamen ticaret merkezi olarak dizayn edilmiş bir ilçe olduğunu anlattı. İlçede ticaret ve yaşam alanlarının birbirine karışmış halde bulunduğunu söyleyen Belediye Başkanı, "Öncelikle ticaret ve yaşam alanlarını birbirinden ayırmamız gerekiyor. İlkadım, bizim hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz projelerle gündüz kazanan gece yaşayan bir ilçe oluşturacağız." dedi. Necattin Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: " İlçemizde birçok eski ve tarihi bina var. Bunların içinde abuk sabuk eski olanları da var gerçekten tarihi değeri olan binalarımız da var. Bizim amacımız, tarihi dokuyu bozmadan. ticareti de ön plana çıkartarak ilçenin özelliklerini yeniden ortaya çıkaracak bir görüntü oluşturmak. Bu anlamda esnafa çok iş düşüyor. Esnafımızın bizi desteklemesini istiyoruz. Çünkü ileride büyük alışveriş merkezleri ilçede hakim olacak ve küçük esnaf zor durumda kalacak. Ticaret merkezi ticari mantığa uygun yapılmalı. "

Mecidiye'deki alt geçit
caddeyi 2'ye bölüyor

Eski Tekel Binaları'nın olduğu alanda gerçekleşecek yeni oluşumun da ilçeye zenginlik katacağını belirten Demirtaş, Mecidiye Caddesi girişinde yer alan alt geçitin şehri ikiye böldüğünü belirterek burası içinde bir öneri getirdi. Demirtaş, "Şimdi o caddede o tarafa gelen bu tarafa geçemiyor. Bu tarafa gelen de o tarafa geçemiyor. trafiği aşağı akıtır, yoldan da yayaların geçmesini sağlarsak cadde daha hareketlenir. " diye konuştu.

Yurt dışı gezilerinin kamuoyuyla
paylaşılmasında eksiklik var

Kahvaltıda belediye başkanlarının yaptığı yurt dışı gezileri de, bu gezilerin kamuoyu ile paylaşımında eksiklik olduğu gerekçesiyle gündem konusu oldu. Belediye Başkanlarının yurt dışı seyehatlerinin ardından şehre döndüklerinde gezilerde yapılan incelemeler ile ilgili kamuoyunu yeteri kadar bilgilendirmediği anlatıldı. Demirtaş ise bir belediye başkanının hiç bir şey yapmayacak olsa bile yurt dışı gezilerinin başkanların ufkunu açmada önemli bir etken olduğunu ifade ederek yeraltı konteynırı projesini buna örnek gösterdi. Başkan, dünyada bir çok belediyenin katıldığı Belediyeler Birliği toplantısının önemli bir organizasyon olduğunu söyledi ve "Yeraltı konteynırı" projesini ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla öğrendiğini söyledi.

Disiplin kuralları
herkese uygulanmalı

Genel Yayın Yönetmenimiz Cabbar, kaldırım işgalini önlemek için balıkçı tezgahlarının içeri alınması uygulaması ile ilgili yaptırımın balıkçı satışlarını düşürdüğünü, ve alıkçılardan bu yönde şikayetler geldiğini söyledi. Demirtaş'ın bu uygulama hakkında yorumu ise "Toplum disiplin kurallarının herkese uygulanmasını istiyor" şeklinde oldu. Bu konuda Valilik başta olmak üzere tüm belediyeler ile ortak karar aldıklarını kimsenin taviz vermeme kararı aldıklarını söyleyen Başkan, "Ancak nasıl olduysa sonrasında biz yalnız bırakıldık. Bi baktık arkamızda kimse yok" dedi.

"MHP kendini aşamadı"

MHP'li Belediye Başkanı parti ile diyaloglarının nasıl olduğu sorusuna ise gerektiği yerde gerektiği şekilde görüşmelerimiz oluyor." dedi. Demirtaş, partisiyle ilgili bir de öz eleştiride bulundu ve "Ülkücüler siyasette her zaman lider pozisyonuna gelmiştir. Ülkücülükten gelip liderlik ruhuyla yetişip başka partilerde lider olmuş birçok isim vardır. Bizim en büyük hatamız MHP kendini bir türlü aşamadı. Ne AK Parti, ne başka parti. MHP'ye tek engel yine kendisi. " ifadelerini kullandı.


2014 yerel seçimleri erkene alınır mı?

İlkadım Belediye Başkanı, 2014 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerin erkene alınma ihtamilinin yüzde 90 olduğunu iddia etti.

"Bir dönem daha adayım"

Başkan Demirtaş'a yöneltilen en can alıcı soru ise yerel seçimlerde aday olup olmayacağı idi. Demirtaş, bu soruyu hiç beklemeden yanıtladı ve "Ekibimle birlikte bir dönem daha aday olacağım." dedi. İlçe halkının kendisine neden oy vermesi gerektiğini ise Başkan şu sözlerle anlattı: "İlkadım'daki seçmen beni seviyor. Güvenilir buluyor. Bana kalsa AK Parti İl Başkanı ve CHP'li de bana oy vermeli. 2009'daki seçimde beni sadece Kavaklı hemşerilerim seçmedi. Buna şaşırdılar belki ama yine seçmemeleri için neden yok. Yine adayım. Ama son kez."

Mihriban KOÇAKER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık