Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.71
  • ÇEYREK 310.67

BU LAF MI BAŞKAN?

Özel Halk otobüsü ve minibüsçüler araçlarını engellilerin kullanımına uygun hale getiremeyince ortalık karıştı. TSOF başkanı şaşırttı: Samsun'da kaç engelli var?

BU LAF MI BAŞKAN?
  • 07 Temmuz 2013, Pazar 15:26
Samsun'da Toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsleri ve sayıları binin üzerinde bulunan minibüs, engellilere yönelik düzenlemeyi yapmayınca endişeli bekleyiş başladı.
Engelli vatandaşların kullanımına uygun olmayan otobüs, minibüs ve dolmuşların yasaya göre şikayet halinde trafikten çekilecek olması Samsun'da sektör içinde yer alan yüzlerce şoför esnafını kara kara düşündürmeye başladı. 
SAMULAŞ Genel Müdürü Akın Üner, kendilerinin yasaya yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını ve tüm araç filoları ile bugüne hazır olduklarını söylerken TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ise "Samsun'da kaç engelli var ki bizden bu isteniyor.Cezaya da kalmaz araçlarımızı kenara çeker çalışmayız" dedi. Sakatlar Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz ise" Kimse bizim susmamızı beklemesin" diye konuştu. Bu yöndeki görüşler ise şöyle:
BİZ TÜM HAZIRLIĞIMIZI YAPTIK
SAMULAŞ Genel Müdürü Akın Üner;" Biz bu yasayı biliyorduk ve  gerekli tüm hazırlığımızı bugüne yönelik  olarak zaten yaptık. Yani biz SAMULAŞ olarak hazırız. Bünyemizde bulunan 16 tramvay ve 41 Toplu Taşıma otobüsümüz ile bugün yürürlüğe giren yasa için hazırız.  Hazırlığımızı yapıp gerekli önlemlerimizi aldık. Tüm araçlarımız ve duraklarımız  platformları ve tabanları ile engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun durumda. Hatta Çin'den gelecek olan tramvaylarımızda buna dahil. Yani bugün yürürlüğü giren yasaya biz SAMULAŞ olarak hazırız. Ama Samsun'da çalışan Özel Halk Otobüsleri ve dolmuş minibüsler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Samsun'da 106 adet Özel Halk Otobüsü ve 16 ayrı hat üzerinde çalışan sayıları binin üzerinde bulunan minibüs var.Hiçbiri bu yasaya uygun değil. Zaten bizim minibüslere otobüsleşin dememizin bir nedeni de bu idi. Biz kendilerine bu durumu daha önce hatırlattık. Farkındalar ve biliyorlardı."
SAMSUN'DA KAÇ ENGELLİ VAR
(TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın," Bu duruma Belediyelerde hazır değil Minibüsçülerde. Zaten araçlarımız bu tadilata uygun değil.  Bu yasa  2004'de çıktı 2012'de yürürlüğe girecekti ama hazır olmadığımız için bir yıl daha ertelendi şimdi pazartesi uygulanacak. Elimizde raporlar mevcut  düzenlemeyi alçak taban olmayan otobüslere uygulamak zor.Bunu Bakan'da biliyor. Torba yasada bir kolaylık bekliyoruz. Şayet böyle bir şey olmazsa sıkıntılı bir süreç başlayacak. Ayrıca elimizdeki araçlar böyle bir düzenlemeye  uygun değil. Böyle yeni bir araçta daha üretilmedi. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı  devreye girer böyle araç üretilirse bizde çalışmasını yaparız. Samsun'da 106 adet Özel Halk Otobüsü ve binin üzerinde çalışan dolmuş minibüs var. Samsun'da ne kadar özürlü insan var ki onları taşıyacak hale gelsin araçlar. Bu bir hesap  neticesinde olur. Her aracı özürlüğü uygun yapmak demek her araçtan dört koltuk ve dört yolcunun eksilmesi demek. O zaman minibüsün tanımı değişir. Bir çözüm bulunur veya ek süre verilir diye ümit  ediyorum.Aslında bugüne kadar kalmamalı daha önceden bunların bir çözüm bulması gerekirdi. Şimdi bu araçları ceza olarak trafikten alıp park yerlerine koymaya kalkarsalar park yeri yetmez. Zaten öyle bir şey olursa bizler çalışmayız. Bizden bu istenirken özürlünün araca bineceği evi ile aradaki mesafedeki yollar  ve kaldırımları belediyeler hazır hale getirdi mi?"
SAMSUN'DA  SAYIMIZ 137 BİN 
Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Mehmet Yılmaz," Bizler bu seneye kadar bekledik. Şimdi niçin ek süre gibi taleplerden söz ediliyor. Bunun sonu yok ki. İki yıldır herkes aracını değiştirseydi. Sonra bir araç üzerinde yapılacak bu düzenleme dünyalar değil ki. Hepsi beş bin lira gibi tutar.Şuan Samsun'da 137 binin üzerinde sakat ve engelli var. Okullar tatil olduğu zaman sokakta kaç öğrenci görüyorsunuz ama açıldığı zaman her yan öğrenci doluyor. Bizim durumumuzda böyle. Koşullar uygun olmadığı için insanlar evlerinden dışarı çıkmıyor ki.Şehirde engelli için tuvalet bile yok. Bizim kimsenin ekmeği ile oynamak gibi bir düşüncemiz yok. Onların trafikten men edilmeleri bize bir fayda sağlamaz. Amacımız bağcıyı dövmek değil ama, ceza görmesinler diye bizlerinde susmasını beklemesinler.Hakkımızı aramakta bizim hakkımız"
Uzatılan süre bugün doldu...
Toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişebilirliğine uygun olarak dizayn edilmesine yönelik tanınan süre bugün doldu. 
Engelli vatandaşların kullanımına uygun olmayan otobüs, minibüs ve dolmuşlar için bugün son gün. Yasaya göre şikayet halinde gerekli donanımı yapmayan toplu taşıma araçları trafikten çekilecek.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanarak uygulamaya konulan 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun Geçici 3’ncü maddesinde yer alan “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut ve özel toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir” hükmü gereği, kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 07 Temmuz 2005'den itibaren 07 Temmuz 2012 tarihine kadar mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için erişebilir olması gerekmekteydi.
ŞEHİRLER ARASINI KAPSAMIYOR
Daha sonra Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnamede yer alan hükümle “yedi yıl” ibaresi “sekiz yıl” olarak değiştirildi.Yani otobüs ve minibüslerin 07 Temmuz 2013'e kadar engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiği kanunla hükme bağlandı.
Yasaya göre; Temmuz ayında toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun olacak şekilde engelli rampası ile hizmete sunulması gerekiyor. Yarından tarihinden itibaren şikayet olması halinde engelli rampası bulunmayan toplu ulaşım araçlarının çalışma ruhsatları iptal edilecek ve bu tarihte esnafın tekrar ruhsat alması gerekecek. Yasa şu an için sadece şehir için ulaşımı sağlayan otobüs, dolmuş ve minibüsleri ilgilendiriyor. Şehirler arası otobüsler bu kapsama girmiyor. Haber MERKEZİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık