loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Büyükelçiliklerimizde Büyük Önder Atatürk anılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükelçiliklerimizde Büyük Önder Atatürk anılıyor
Abone ol
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 83. yılında Türk Büyükelçiliklerinde anılıyor.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, büyükelçilik çalışanları, Türk kurumlarının temsilcileri ve Türk eğitim kurumlarının öğrencileri katıldı.

Saat 09.05'teki saygı duruşunun ardından, hemen yakındaki büyükelçilik binasındaki Türk bayrağı yarıya indirildi. Büyükelçi Bağcı, anıta çelenk bıraktı.

Törenin ardından büyükelçilikte etkinlik düzenlendi. Etkinliğe AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım başkanlığındaki Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri de katıldı.

Büyükelçi Bağcı, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk'ün kılavuzluğunda dünyaya örnek çağdaş bir ülke haline geldiğini söyledi.

Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarının büyük direnişle kurduğunu belirten Bağcı, "Atatürk devrimci yönüyle de dünyaya örnektir. Atatürk'ü özlemle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Atatürk'ün hayatından kesitlerin yer aldığı filmler gösterildi, Bakü Türk Anadolu Lisesi, Türkiye Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi ve Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Bakü Türk Anadolu Lisesi öğrencileri şiir ve kompozisyonlar okudu.

İslamabad

"10 Kasım Atatürk'ü Anma" günü kapsamında Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliğinde yapılan törene, Büyükelçi İhsan Mustafa Yurdakul, büyükelçilik çalışanları ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği saat 09.05'te bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, konuşmalar yapıldı.

Büyükelçi Yurdakul ve büyükelçilik çalışanları, Atatürk anıtına çiçek ve gül bıraktı.

Canberra 

Türkiye’nin Canberra Büyükelçiliği başkentteki Atatürk Anıtı'nda, Sydney ve Melbourne Başkonsoloslukları binalarında, Brisbane Fahri Konsolosluğu da Gelibolu Atatürk Anıtı'nda "10 Kasım Atatürk'ü Anma" etkinlikleri düzenledi.

Törenlere, Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç, Sydney Başkonsolosu Ali Sevim, Melbourne Başkonsolosu Arif Eser Torun, Brisbane Fahri Başkonsolosu Turgut Manlı, büyükelçilik ve başkonsolosluk görevlilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Kovid-19 tedbirlerine riayet edilerek düzenlenen törenlerde, konuşmaların ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat ettiği saat 09.05'te bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu törenlerde anıtlara çelenk konuldu, gönderdeki Türk bayrakları çekildi.

Nur Sultan

Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen anma törenine Büyükelçi Ufuk Ekici ve eşinin yanı sıra büyükelçilik mensupları, aileleri ve Türk kurumlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saat 09.05’te saygı duruşuyla başlayan törende, İstiklal Marşı okunduktan sonra Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Büyükelçi Ekici, tören sonrasında yaptığı konuşmada, büyük önder ve komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünü ata yurdunda anmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Nur Sultan’da Atatürk heykeli önünde anma töreni gerçekleştirdik. Bu vesile ile buradaki vatandaşlarımızla bir araya geldik. Bu gün sadece anma günü olarak değil Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti, Cumhuriyetin değerlerini, ülküsünü ve ideallerini tekrar hatırlamak anlamında bizler için bir gururdu." ifadelerini kullandı.

 

Pekin

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliğinde 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü vesilesiyle tören düzenlendi.

Törene, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen ve büyükelçilik mensuplarının yanı sıra Çin'de yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

Anma töreni, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Başkatip Eralp Semerci'nin Atatürk'ün mirasının günümüzdeki değerini vurguladığı sunuşunun ardından anma programı için hazırlanan videolar izlendi.

Büyükelçi Önen, törende yaptığı konuşmada, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü şükranla yad etti.

10 Kasım'ların matem günleri olmak yerine Atatürk'ün bugünü ve geleceği aydınlatan ilke ve fikirlerini anma vesilesi olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Önen, aynı zamanda onun emaneti olan Cumhuriyeti yücelterek yaşatma konusunda kararlılığı vurgulamanın zamanı olarak gördüğünü belirtti.

Büyükelçi Önen, Atatürk'ün, "Ülkemizin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde benim manevi mirasım illim ve akıldır." sözünü hatırlatarak, "Atatürk'ü gerçekten anlamak istiyorsak, bu manevi mirasın özünü iyi yakalamamız gerekiyor. Hepimizin, bu hedef doğrultusunda, milli birlik ve beraberlik içinde, yorulmak nedir bilmeden gayret gösterdiğine şüphem yok." dedi.

Atatürk'ün yalnızca askeri dehasıyla değil, inkılapçı kişiliği, devlet idaresindeki üstün kabiliyeti ve diplomatik başarılarıyla emsalsiz bir lider olduğunun altını çizen Önen, "Milletinin bağımsızlığından ve egemenliğinden asla ödün vermeyişi, ileri görüşlülüğü, savaşın zorluklarını en iyi bilen bir asker olarak barışın önemine olan inancı, ülkesine karşı savaşırken ölenleri dahi 'evlatlarımız' olarak görebilmesi; özetle düşüncelerindeki evrensel boyut, Atatürk’ü dünyanın unutulmayan en saygın liderlerinden biri haline getirmiştir. 'Yurtta barış, dünyada barış' diyerek uluslararası camiaya esin kaynağı olmuştur." diye konuştu.

Tokyo 

Törene, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, görevliler, Türk toplumunun temsilcileri ve davetliler katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Güngen, vefatının 83. yılında Atatürk'ü saygıyla andıklarını söyledi.

Güngen, "Atatürk, vatanımız için en karanlık bir anda, milletimize ümit, cesaret ve inanç vesilesi olmuş, üstün liderlik, kararlılık ve örgütleme nitelikleriyle milletimizi kurtuluşa taşımıştır." dedi.

Her yıl 10 Kasım'ın Atatürk’ün vatana ve Türk milletine yüce hizmetinin anıldığı gün olduğunu dile getiren Güngen, "Türkiye, Mustafa Kemal'in önderliğinde, halkımızın o zor şartlarda azimle attığı sağlam temeller üzerinde yükselmeye devam edecektir." diye konuştu.

Bişkek

Atatürk Parkı'nda düzenlenen törende, Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te başlayan siren sesi eşliğindeki iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Müsteşar Yekta Kamil Noyan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların yöneticileri ve öğretim görevlileri, Ahıska Türkleri Derneği yöneticisi ve Türk iş adamları ile çok sayıda Türk vatandaşı Atatürk Anıtı'na çiçek koydu.

Öte yandan, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla Türk Ortaokulu'nda bir program düzenlendi.

Saygı duruşu ve milli marşın okunmasıyla başlayan programda, Atatürk'ün ufkunu, düşüncülerini, hedefini anlatan "Saat Kaç" adlı gösteri, izleyicilerin beğenisini topladı.

Programda, dünya liderlerinin ve yabancı basının Atatürk hakkındaki sözleri İngilizce ve Türkçe okundu.

Noyan, burada yaptığı konuşmada, "Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde anma etkinlikleri kapsamında bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Harun Karcı da "Atatürk'ün 57 yıllık ömrü Türk milleti uğruna girişilen mücadelelerle geçti. Atatürk, siyasi, ekonomik, eğitim ve kültürel alandaki inkılaplarıyla güçlü Türkiye'nin temellerini attı." diye konuştu.

Tiflis

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl da kısıtlı sayıda kişiyle yapılan törene Büyükelçi Fatma Ceren Yazgan, Büyükelçilik çalışanları, Gürcistan'daki Türk kurumlarının temsilcileri ile Türk iş adamları katıldı.

Büyükelçilikte düzenlenen tören yerel saatle 09.05’te saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Yazgan, Büyükelçi olarak Gürcistan'da 4. kez Büyük Önder Atatürk'ü anma törenine katıldığını söyledi.

Yazgan, bugün Türkiye'nin dört bir yanından Anıtkabir'e insanların geldiğini, herkesin Atatürk'ü sadece saygı ve minnetle değil büyük bir sevgi ile andığını kaydetti.

Konuşmasında, "Türk milleti güçlü bir millettir ve Atatürk bunu bilen ve inanan bir liderdi." ifadesini kullanan Yazgan, Atatürk'ün güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti kurduğunu söyledi.

Atatürk gibi bir lidere sahip olduğu için Türk halkının çok şanslı olduğunu dile getiren Yazgan, Türk halkının da Atatürk'ü sevdiğini ve ona büyük saygı gösterdiğini belirtti.

Kiev

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliğinde Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere ve elçilik çalışanlarının katıldığı tören, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri gereği büyükelçiliğin sosyal medya hesabından canlı yayınla verildi.

Törende saat 09.05'teki saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Büyükelçi Güldere, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün bizlerden beklentisinin "en büyük eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti'ni daha ileriye taşımak olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1920'lerde dünyada adaletsizlikler olduğu gibi günümüzde de aynı şekilde adaletsizlikler olduğunu aktaran Güldere, "Dünya üzerinde pek çok hakkı yerine gelmemiş adaletsizlikler var. Bunların çözümü için daha adil, müreffeh bir Türkiye ve dünya için Atatürk'ün yurtta sulh cihanda sulh sloganının ve temsil ettiği değerlerin sonsuza dek bize ışık tutmasına devam etmesini diliyorum." dedi. AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süper Lig'de 5 kulüp PFDK'ye sevk edildiÖnceki Haber

Süper Lig'de 5 kulüp PFDK'ye sevk edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atatürk'ü anmak verdiği mücadeleyi doğru tespit ederek anlamaktırSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atatürk'ü anmak v...

Yorum Yazın

Yeni çipli kimlik kartları bir meslek grubunun sonu oldu
SBB Meclisi Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: Yanlış projeler kaos getiriyor
Kardan çatısı çöken ahırlardaki 20'in üzerinde koyun ve 9 kuzu telef oldu
Samsun'da Konsomatrist kadının şüpheli ölümü
İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar: YEDAŞ'ın elektrik kesintileri bezdirdi
Karla mücadelede 104 kişi yurtlara yerleştirildi
Toprak kayması korkusu uyutmuyor
Samsun'da yatırımlara 1,86 milyar TL’lik ödenek
1 gün arayla 2 farklı Samsun
Hangi ürünlerde KDV düşecek? Erdoğan açıkladı...
Samsunspor Nuri Asan Tesisleri Kara Teslim!
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa'nın Kar Engeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rakam Verdi; AK Parti’li Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne 2021'de 1 milyar 178 milyon lira genel bütçe payı verdik
YEPAŞ faturaları yakmayı sürdürüyor
Samsun'da Suya 31. Zam! SASKİ ZAMMI 6 LİRAYA DAYANDI 
Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım'ın Büyük Çabası
İstiklal Spor Kulübü Kurucu Başkanı Atila Uzun Başarıyı Ödüllendirdi
SAMSEV'den Başkan Demir'e çağrı
Ahırda başından tüfekle vurulmuş halde bulundu
Başkan Mustafa Demir'i 'Tenis' Merakı Sardı!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar