loading...
Samsun
DOLAR8.6609
EURO10.1696
ALTIN494.30

Büyükşehir'in Taş Ocağı İptal

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir'in Taş Ocağı İptal
Abone ol
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak Bekdemir Mahallesi'ne kurulan taş ocağı hakkında mahkeme kamulaştırma işlemlerinin  yürütmesini durdurdu. Taş ocağının genişlemesi ve planlanan yol çalışması, çıkmaza girerken, proje alanının arkasında yer alan kültür varlıklarıda tescil edildi. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı mevkiinde kurulan taş kırma ve eleme tesisine vatandaşlar tepki gösteriyordu. Büyükşehir Belediyesi, taş ocağı projesinin kapasitesinin artırılması için vatandaşların tapulu arazilerine yönelik kamulaştırma çalışması başlatmıştı. 

Arazi sahipleri, Dağardı mevkinde yer alan ve kamulaştırılması istenilen 124 ada 5, 14, 15, 16 ile 17 parsel numaralı alanlar için Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne karşı 11 Ocak 2021 tarihinde dava açtı. Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme, "Büyükşehir Belediyesi'nin taş kırma ve depolama tesisi kurma görevi bulunmaması karşısında, taş kırma ve depolama tesisi yapılması amacıyla uyuşmazlığa konu taşınmazın kamulaştırılmasına dair dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Belediyenin karara karşı yaptığı temyiz başvurusu da Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. 

BÖLGE SİT ALANI OLARAK TESCİL EDİLDİ 

Öte yandan, proje genişleme alanında yer alan 
Bekdemir Mahallesi'ndeki Kale Tepesi ormanlık alanıda tescil edildi. Vatandaşların CİMER'e yaptığı başvuru sonrasında Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ekibi, bölgedeki kale duvarı, mağara, seramik ve tuğla parçaları ile haç oymalı taşları dikkate alarak bölgeyi birinci ve üçüncü derece SİT alanı olarak tescil etti. Kurul yazdığı resmi yazıda bölgede taş ocağı ve benzeri tesislerin kurulamayacağının altını çizdi. 

YÖRE HALKINDAN ÇAĞRI 

Yöre halkı, mahkeme kararının uygulanmasını beklediklerini belirtti. Vatandaşlar bölgede çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirterek, söz konusu alanın hemen yanında yer alan tesisi Büyükşehir Belediyesi'nin kullandığını iddia ederek, söz konusu taş ocağı alanın hemen arkasındaki doğal kültür varlığınında tescil edildiğine dikkati çekti. 
Vatandaşlar Samsun Valiliği’ni Samsun milletvekillerini, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerini, Kavak Belediye Meclis üyelerini göreve davet etti. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Kavak ilçesine kurmaya başladığı taş ocağı ile ilgili mahkeme kamulaştırma işlemlerini durdurdu. 

Kurul kararını verdi 

Tesisin genişleme alanı içerisinde yer alan tarihi buluntuları dikkate alan Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ekibi, bölgeyi sit alanı ilan etti. Kurul, kararında taş ocağı ve benzeri tesislerin yapılamayacağının altını çizdi. 

TARİHİ BULUNTULAR TESPİT EDİLDİ 

Başkan Musta Demir tesisi bir süre önce incelemişti 

Haber: Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ensar Vakfı'ndan Rektör Ünal'a ziyaretÖnceki Haber

Ensar Vakfı'ndan Rektör Ünal'a ziyaret

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Samsun'da partisinin il başkanlığının açılışını yaptıSonraki Haber

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Sam...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar