Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.71
  • ÇEYREK 310.67

ÇALIK YEDAŞ Orta Karadeniz’i enerjiyle dönüştürecek

Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “Çalık YEDAŞ ve Çalık Grubu şuanda elektrik dağıtım özelleştirmelerinde pazar payı olarak yüzde 4 seviyesinde. Bizim hedefimiz Türkiye’deki pazar payımızı yüzde 20’lere çıkartmak” dedi.

ÇALIK YEDAŞ Orta Karadeniz’i enerjiyle dönüştürecek
  • 28 Haziran 2012, Perşembe 14:43
Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren ÇALIK YEDAŞ, bölgede kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin ustalarından, soyu tükenmekte olan Dikkuyruk ördeğine; enerji verimliliği ve bölgesel kalkınmadan, kadın emeğinin değerlendirilmesine kadar pek çok soruna sürdürülebilir çözümler üretecek sosyal sorumluluk projelerini başlatıyor. 
Türkiye, ekonomisiyle, toplumuyla, kültürel ve doğal değerleriyle önemli bir değişim geçiriyor. Bu değişimde eskiden kamu kesiminin tartışılmaz ağırlığı varken, günümüzde özel sektör hem yatırımlar hem de toplumsal projeler bakımından inisiyatif aldı. Orta Karadeniz’de enerji dağıtımını üstlenen ve yatırım yapan ÇALIK YEDAŞ, 5 ili kapsayan faaliyet coğrafyasında önemli sosyal sorumluluk projeleri başlattı.
ÇALIK YEDAŞ ’ın Büyük Samsun Oteli’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan ÇALIK YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, günümüzde iş dünyasının küresel değerlerle önemli bir değişim geçirdiğinin altını çizerek; ”Artık kimse sizin sadece ne kadar yatırım yaparak ne kadar kar elde ettiğinizi merak etmiyor. Önemli olan sürdürülebilir bir ekonomik faaliyet gerçekleştirerek kar edebilmek. Bunun için de sadece teknolojiye, üretime dönük yatırım yapmak yetmiyor. Biz faaliyet coğrafyamızı daha verimli, daha yaşanılabilir ve yatırım yapılabilir hale getirmeyi hedefledik” diye konuştu.
ÇALIK YEDAŞ Kurumsal Sosyal Sorumluluk yaklaşımı kapsamında gerçekleştirilecek projeleri anlatan Türkoğlu, Samsun, Ordu, Sinop ve Çorum’da kadınlarla ilgili STK’larla Kadın Emeği Pazarı projesini başlattıklarını anlattı. Proje çerçevesinde bölgede kadın girişimciliğini desteklemeyi hedeflediklerini belirten Türkoğlu, kadınların ürettikleri ürünleri “ÇALIK YEDAŞ Kadın Emeği Pazarı” ve e-ticaret platformlarında satışa sunacaklarını anlattı. 
Bölgesel ekonomi toplantıları düzenleyerek KOBİ’lerin bilgi seviyelerini arttırmak, rekabet güçleri, verimlilikleri ve üretkenliklerini arttırmayı amaçladıklarını belirten Türkoğlu; “Böylelikle ekonomik süreçlerini kalıcı iyileştirmelerle destekleyerek bölge ekonomisine ve dolayısıyla Türkiye ekonomisine desteklerinin artmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bölgede yatırım yapmak kadar, bu yatırımlarda istihdam edilmek üzere nitelikli personel bulmak da önemli bir sorun. Yatırımın niteliği yükseldikçe nitelikli personel bulmak da zorlaşıyor. Bizim gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yıldan yıla bölge her anlamda daha cazip hale gelecek” dedi.
KÜLTÜRÜMÜZÜ AYDINLATIYORUZ
Grubun 5 ildeki projelerinden biri olan “Kültürümüzü Aydınlatıyoruz” kapsamında, bölgede icra edilen ve kaybolmaya yüz tutmuş, kültürel değerlere sahip mesleklerin ustaları destekleneceğini belirten Türkoğlu; Altıgen şapka, ipek dokumacılığı, yassıçal çuhası, iğne oyası, tezhip, gümüş işletmeciliği Erhani tekniği gibi meslekleri yürüten ustaların 1 yıllık enerji maliyetlerinin ÇALIK YEDAŞ tarafından karşılanacağını söyledi. 
İnsanlar için gelişme ve refahın artmasının, flora ve faunayı zaman zaman olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Nurettin Türkoğlu, dünyada 15 bin Dikkuyruk ördeği bulunduğunu ve soyu tükenme riskiyle karşı karşıya bulunan bu nadir kuşların yüzde 75’inden fazlasının Türkiye’de bulunduğunu belirtti ve şöyle konuştu: “Türkiye’nin, Dikkuyruklar için küresel öneme sahip olduğunun farkındayız. Devlet, üniversiteler önemli çalışmalar yapıyor. Biz de bu çalışmalara destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Bu projelerle olumlu bir örnek daha sergilemek istiyoruz.”
GENÇLERİ DESTEKLEYELİM
Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs’ı gençlerin bayramı olarak onlara armağan ettiğini söyleyen Türkoğlu; “Geleceğimiz gençlerimizin ellerinde şekillenecek. Artık üreten, buluşlar yapan, deyim yerindeyse 'Eski köye yeni icatlar getiren' genç nesilleri desteklememiz gerekiyor. Biz de bu çerçevede gençleri araştırma ve geliştirmeye yönlendirmek için Gençler Yeni İcat Çıkartıyor adı altında hem enerji hem de diğer sektörlere dönük icat ve uygulamalar bulmalarını desteklemek istiyoruz. Zaman içinde bu anlamda önemli gelişmeler elde edeceğimize inanıyoruz” dedi.
ÇALIK YEDAŞ, başta verimli enerji kullanımı olmak üzere pek çok toplantı, seminer, kampanyayı da yaşama geçirerek, Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum’da toplam yaşam kalitesini yükselmesine katkıda bulunacağını açıkladı.
Salim SÜRMELİ 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık