loading...
Samsun
DOLAR9.2879
EURO10.7597
ALTIN525.91

Çarşamba'da İstihdam garantili okul

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çarşamba'da İstihdam garantili okul
Abone ol
Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi'nde eğitim gören öğrenciler, teorikte edindikleri bilgileri pratikte uygulamalı olarak pekiştirme fırsatı buluyor. Mezunların yüzde 90'ı istihdam ediliyor

Çarşamba Mesleki Eğitim Merkezi, 265 öğrencisiyle eğitimlerine devam ediyor. Çarşamba Sanayi Sitesi içerisinde yer alan okulda öğrenciler, teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı derslerle de öğrendiklerini pekiştirme fırsatı buluyor.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Calap, mezunların yüzde 90'nının sektörde istihdam edildiğini söyledi. 

ŞART VE YAŞ SINIRI YOK
Kazım Calap, "Öğrencilerimiz 1 gün okulda teorik ders görüyor, 5 gün işletmelerde mesleki eğitimlerini yani stajlarını tamamlıyorlar. Mezun oldukları zaman öğrencilerimiz 11. sınıfta ‘Kalfalık Belgesini’, 12. sınıfın sonunda ‘Ustalık Belgesini’ ve meslek lisesi diplomasını almaya hak kazanıyor. Okulumuza gelmenin ve kaydolmanın hiçbir şartı ve yaşı yoktur" dedi. İş yerlerine ve öğrencilere devlet desteğinin verildiğini kaydeden Okul Müdürü Calap, "Öğrencilerimize devlet tarafından sigortaları yapılmakta ve asgari ücretin yüzde 30'u (810 TL) kadar maaş verilmekte" diye konuştu.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI
Calap, şöyle konuştu; "Mezunları izleme birimimiz var. 2016'dan 2021 yılına kadar mezunlarımızın yüzde 90'ı iş yerlerinde istihdam edildi. Ayrıca mezunlarımız kendi işlerinin patronu olabilmektedirler."

ÇARŞAMBA GENÇ NÜFUSU SAHİP

Çarşamba'da istihdama yönelik faaliyetleri desteklemeye devam ettiklerini belirten Başkan Halit Doğan, Mesleki Eğitim Merkezi'nin çok önemli olduğunu vurguladı.

Halit Doğan, "Çarşamba, genç nüfusu yüksek bir ilçe. Gençlerin gerek eğitim hayatlarında gerekse sosyal ve kültürel faaliyetlerinde her zaman yanlarındayız. Mesleki Eğitim Merkezi gençlerimiz için büyük olanaklar sunuyor. Hem teorik bilgileri öğreniyor hem de iş yaşamına adapte oluyorlar. Çarşamba Belediyesi olarak istihdamın artışına yönelik her türlü faaliyeti destekliyoruz" dedi.  N. Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun'da Ceza Yağdı! 46 Noktada DenetimÖnceki Haber

Samsun'da Ceza Yağdı! 46 Noktada Denetim

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü TEKNOFEST'ten 6 ödülle döndüSonraki Haber

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü TEKNOFEST'...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar