loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.933
  • Euro 6.623
  • GR ALTIN 244.21
  • ÇEYREK 399.28

Çarşamba'nın tarihi tozlu raflardan indi

Çarşamba Belediyesi tarafından düzenlenen 'Tarih Boyunca Çarşamba' konulu sempozyumda akademisyenlerce asırlar öncesine gidildi. Taceddinoğulları'nın başkenti olan Çarşamba'nın doğa içindeki tarihi yapıları inceleyen heyet, geçmişe yolculuk yaptı

Çarşamba'nın tarihi tozlu raflardan indi
  • 16 Eylül 2018, Pazar 14:31

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde belediye tarafından inşa edilen Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı'nda bulunan Çarşamba Konağı'nda, 'Tarih Boyunca Çarşamba' konulu sempozyum düzenlendi.

Çarşamba Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden ve ülkemizin farklı şehirlerinden alanlarında uzman tarihçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

SEMPOZYUM ÖNCESİ GEZİ

Sempozyum sonrası Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ın ev sahipliğinde AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve akademisyenler, yaklaşık 3 saat boyunca ilçedeki tarihi yerleri gezerek, incelemelerde bulundu. Heyet, Osmanlı İmparatorluğu'na geçmeden önceki dönemde var olduğu bilinen ve yeni ortaya çıkarılan Taceddinoğulları Kalesi, Taceddinoğulları Beyliği son beyi Hasan Gazi Türbesi, Tarihi Ordu Camii ve Çivisiz Cami'yi gezdi.

HEYETE BİLGİLER VERİLDİ

Hasan Gazi Türbesi'nde dualar okunurken, türbenin hemen yanında yer alan eski mezar taşlarının Türkçe yazılmış olduğu fark edildi. Müzeler Müdürlüğü görevlisi Emine Yılmaz, mezar taşlarının isimlerinin Latin alfabesine geçildikten sonra yani 1930'lu yıllarda yazıldığını belirtti. Çivisiz Cami'nin zelzele yaylarından ve duvardaki işlemlerden bahsedilirken, Tarihi Çivisiz Cami de hatıra fotoğrafı çektiren akademisyenler, "Tarih kokan bu ilçenin güzelliklerini ortaya çıkarmak için çalışan Müzeler Müdürlüğü'ne ve Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'a teşekkür ediyoruz. Tarihi kalıntılara yerinde şahitlik etmek bizlere ayrıcalık oldu" diye konuştular.

UZMANLAR SUNUM YAPTI

Çarşamba Doğal Yaşam Parkı'ndaki konakta ise yapılan sunumlarda 29 Mayıs Üniversitesi'nden Prof. Dr. Feridun M. Emecen, Hacettepe Üniversitesi'nden Mehmet Öz, 'Osmanlı Döneminde Çarşamba', OMÜ'den Prof. Dr. Nedim İpek, 'Çarşamba Kasabasının Kuruluşu ve Gelişimi', Samsun Müze Müdürlüğü'nden Emine Yılmaz ve OMÜ'den Prof. Dr. M. Sami Bayraktar da 'Çarşamba'nın Mimari Dokusu' konulularında katılımcılara bilgi aktardı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

TARİHİ CANLANDIRIYORUZ

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, "Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen akademisyenlere, sivil toplum kuruluşlarına ve bürokratlara teşekkür ederim. 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu Türklere açıldı. Çarşamba önemli merkezlerden biri oldu. Çarşamba, Taceddinoğulları Beyliği'ne ev sahipliği yaptı. Taceddinoğulları kalesini ortaya çıkardık. Restorasyonu başladı. Samsun turizmine kazandıracağız. Çarşamba şüheda memleketidir. Taceddinoğulları Beyliği'nin merkezi bu toprakladır. Son bey Hasan Gazi'nin yaptırdığı camiyi restore ediyoruz. Göğceli Cami'nin restorasyonu tamamlandı. Çarşamba'dan Ordu'ya kadar olan kıyıdaki düzenlemelerle tarihi değerleri ortaya çıkardık. Doğa ve tarih turizmini canlandırdık. Yeşilırmak doğal tabiat merkezi ile bu çalışmalarımıza güç kattık. Sempozyumda ortaya çıkacak belge niteliğindeki sunumlar bizim için çok önemli" dedi.

TARİHİMİZİ İYİ ÖĞRENMELİYİZ

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ise, "Bugün tarihiyle, kültür ve doğasıyla önemli bir yere sahip olan Çarşamba'mızın geçmişten günümüze uzanan tarihi serüvenini dinlemek, bilgi sahibi olmak için buradayız. 'Tarih; Muazzam Bir Erken Uyarı Sistemidir' sözünden yola çıkarak bizler eğer tarihimizi iyi öğrenirsek, hatalara düşmeyiz" diye konuştu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

OSMANLI DÖNEMİNDE ÇARŞAMBA

Sempozyumda Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Öz, 'Osmanlı Döneminde Çarşamba' konulu sunumunda özetle şöyle konuştu; "Tekkeköy, Ayvacık, Terme ve Salıpazarı İlçeleri, 'Arım ve Terme' olarak karşımıza çıkar. Bu bölgeye öteden beri Canikli göl denir. Selçuklu kaynaklarında var. Osmanlı devleti geçmeden önce Taceddinoğulları Beyliği'nin himayesi altındaydı Çarşamba. Çarşamba'da yönetimsel olarak bölük kavramı kullanılmıştır, bu kavram Bafra'da yoktur. Bu bölüklerin başında divan başılar var. Bu bölge 1522’lerde Kaza-ı Arım olarak geçiyordu. Buralarda var olan Ökse kazası şu andaki Kutlukent'tir. Bölgenin nüfusu bu zamanlarda kalabalık olarak görmekteyiz. Bin 455 tarihinde burada 5 bin 600 kişi yaşıyordu. 1576 tarihinde Arım kazasında 148 köy var toplam 4 bin 727 hane var. 17 yüzyılda ise nüfus düşüşü olduğuna dair söylentiler olsa da bence tartışılmalı. Arım mevkisinde yaşayan insanların birçok geçim kaynağı olmakta. Koyun, keçi yetiştiriciliği, mısır, fasulye ve kabak temel geçim kaynaklarını oluşturmaktaydı. Terme ve Çarşamba sahile kıyısı olduğu için iskelesi ve pazarı da gelişmişti o dönemler. Osmanlı tarih defterlerinde köylere kabile denir. İki cami Osmanlı kaynaklarında yer alır bunlar, Ordu Köyü Cami ve Çarşamba Cami."

ÇARŞAMBA KASABASININ 
KURULUŞU VE GELİŞİMİ

OMÜ'den Prof. Dr. Nedim İpek ise 'Çarşamba Kasabasının Kuruluşu ve Gelişimi' konulu sunumda özetle şöyle konuştu; "Çarşamba'nın bir pazarı ve iskelesi var. Cuma camisi var. Dolayısıyla kasaba olarak kayıtlarda geçmekte. Çarşamba’da 19 yüzyılda 2 mahalle gözükmekte bunlar Orta mahalle ve Çay mahallesi 211 erkek nüfus var. Bu zamanlarda nüfus sayımları askere alımlar için yapıldığı için gerçek nüfus belirlenmektedir. 1890 yılına geldiğimiz zaman burada yaklaşık kasaba nüfusu 1000 kişi’ye çıkmış. 1900'lü yıllara baktığımız zaman 30 kişi bürokrat olarak Çarşamba’ya gelmiş. Nüfus artışına baktığımız zaman güneyden kuzeye nüfus göçü var. Çarşamba Ladik ve Tokat’ın kışlak yeriydi. Buralara gelen insanlar kışları burada kaldı daha sonraları ise temelli yerleşti. Göç ile gelen topluluklar bazı kayıtlarda oymak olarak geçiyor. Arşivlerde Kafkaslardan gelenlere genel tabir olarak Çerkes denmiştir etnik ayrılık yapmamıştır. 1780'lerde buraya göç eden bizim kazak dediğimiz insanlar var. Asayiş konusunda yetersiz oldukları için bazı yaptırımlara uğradılar iç bölgelere göç ettiler. Ancak göç ile gelen kazaklar büyük bir nüfus hareketi yaratmadı. 1919 yılında çarşambanın nüfusu 9 bin civarındadır. Her şehrin bir sembolü olduğu gibi Çarşambanın da sembolleri vardı eskiden. Örneğin Çarşamba çok büyük havyar üretimi yapardı, rahvan atları buradan çıkardı. Hara-ı Hümayun Karadeniz'de ilk buradaydı. Cumhuriyet döneminde ise Çarşamba köprüsü yapıldı ve şehrin sembolü haline geldi. Demiryolu keza öyle.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

'ÇARŞAMBA'NIN MİMARİ DOKUSU'

OMÜ'den Prof. Dr. M. Sami Bayraktar da, 'Çarşamba'nın Mimari Dokusu' konulu sunumunda özetle şöyle konuştu; "Son yıllarda Yeşilırmak üzerine kurulan barajlar sayesinde Çarşamba'da sel felaketleri daha az yaşanmakta ancak bu hiç olamayacağı anlamına gelmez. Cumhuriyetin ilk yıllarında ovaya drenaj sistemleri kurulmuştu bunların sayesinde aşırı yağan yağış toprağa direk iletilebiliyordu. Çarşamba'da ilk yapılan evlere baktığımız zaman evler yerden 50-100 santimetre arasında yerden yüksekte bulunuyordu. Zamanla barajların yapılmasıyla taşkınlar kontrol altına alındı ve insanlar evleri toprak zeminin üzerine yapmaya başladı. Çarşamba düz bir ova olduğu için su seviyesi her zaman yüksek ve zemine evler yapıldığı zaman evler rutubet doluyor. Barajların yapılmasıyla alüvyonlar kıyıya ulaşamadı ve kıyı genişlemedi. Onun içindir ki; Çarşamba'nın sahilleri yavaş yavaş denize karışmaya başladı. Ordu'da yaşanan sel felaketinin en büyük nedeni drenaj sisteminin bulunmamasıdır."

DENİZLERİ DOLDURUYORUZ

29 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Feridun M. Emecen ise, "Orta Karadeniz kesiminde kıyıya paralel uzanan dağlar özellikle Kızılırmak ve Yeşilırmak denize doğru ovaların oluşmasıyla yerleşim yerleri diğer bölgelere göre farklılık gösteriyor. Karadeniz bölgesinde maalesef denizlerimiz doldurarak kendimize yer açmaya çalışıyoruz. Kıyılarda küçük yerleşmeler var bu iskan belli. Kıyılarda iskeleler var ve insanlar balıkçılık faaliyetleri yapıyor. Tekkeköy, Samsun'un en eski yerleşim yeri az yukarıda Ayvacık buralarda arkeolojik kalıntılar var. Demek ki; insanlar düz olan ve verimli arazileri seviyordu" diye konuştu.

ÇARŞAMBA'DA HÜKÜM SÜRMÜŞ

Samsun Müze Müdürlüğünden Emine Yılmaz da, "Taceddinoğulları Beyliği'nin mirası olan kalede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Samsun'da var olan tarihi eserler arasında en büyük yapı şu anda burası. Kazılarımızda tarihi eserlere rastlıyoruz, bu zamana kadar 'bakır, güğüm ve yivli toplar' bulduk. Ordu köyündeki çalışmalarımız yaklaşık 5 aydır devam ediyor. Amacımız toprak altında kalan tarihi gün yüzüne çıkarmak. Yıllarca Çarşamba'ya hükmetmiş beyliğin eserlerini ortaya çıkarıyoruz" dedi. Recep MOL 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLA

Küçükçekmece'deki istismar olayında 1 kişi suçunu itiraf etti Küçükçekmece'deki istismar olayında 1 kişi suçunu itiraf etti

Rektör Aldemir Miniklerle Bir Araya Geldi Rektör Aldemir Miniklerle Bir Araya Geldi

Başkan Özcan Meclis Üyeleri Ve Muhtarlarla Buluştu Başkan Özcan Meclis Üyeleri Ve Muhtarlarla Buluştu

Küçükçekmecedeki Cinsel İstismar Olayı Küçükçekmecedeki Cinsel İstismar Olayı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık