loading...
Samsun
DOLAR8.42
EURO10.0174
ALTIN494.8

Çene Ameliyatı Nedir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çene Ameliyatı Nedir?
Abone ol

Çene ameliyatı, alt ve üst çenede oluşan yapısal bozuklukların cerrahi yöntemler aracılığıyla normal anatomik haline getirilmesi işlemidir. Çene cerrahisinin günümüzde tercih edilme sebeplerinden biri de estetik açıdan istenilen görüntüye ulaşmak istenmesindendir. Bu işlem için plastik cerrahla görüşülmesi gerekmektedir.

Yüz kemiklerini birbirine bağlayan ve hareketini sağlayan en önemli yapılardan biri olan çenenin fonksiyon kayıpları günlük hayatı zorlaştıran etkenler arasındadır. Bu sebeple doğuştan ya da ilerleyen dönemlerde geçirilmiş hastalıklar, çenenin normal işleyişine engel olabilir. Buna çözüm olarak ortognatik cerrahi devreye giriyor. Uzman hekimin gerekli muayenelerinden sonra cerrahi işlem gerektiren durumlar tespit edilerek, çene ameliyatlarıyla bu sorundan kurtulmak mümkün.

Çene Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Çene ameliyatı gerektiren durumların başında doğuştan gelen sorunlar karşımıza çıkıyor. Bunun dışında ilerleyen yaşlarda geçirilmiş trafik kazaları da çene anatomisinin bozulması yol açabiliyor. Çene cerrahisi gerektiren durumları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Kalıtsal yani genetik yapısal bozukluklar.

 • Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yaşanılan çene ve çene eklemi kırıkları çene ameliyatı gerektirecek sorunlara yol açabilmekte.

 • Çocukluk dönemindeki diş kayıpları çene gelişimini olumsuz etkileyerek asimetrik yüz görüntüsüne sebep olabilmekte.

 • Özellikle anne sütünü yeni bırakmış çocuklarda görülen parmak emme alışkanlığı da çenenin anatomisini etkileyerek gelişimsel sorunlar doğurabilmekte.

 • Dil ya da diş gibi ağız içinde bulunan yapıların aşırı büyümesi de doğal olarak çene yapısının büyümesine sebep olurken ilerleyen yaşlarda sorunlar oluşturabilmekte.

 • Çene yapısında oluşan tümöral yapıların ilerleyen dönemlerde büyümesiyle yüzde asimetrik görüntülere sebep olurken fonksiyon kayıpları da gözlemlenebilir.

 • Çene kemiklerinin büyümelerinden ziyade kısalmaları ya da daralmaları da görülmekte. Bu daralmalar diş gelişimini olumsuz etkileyerek çiğneme, ısırma gibi temel fonksiyonların yerine getirilmesi engel olabilir. Bu gibi durumlarda da çene cerrahisi işlemine gerek duyulmakta.

 • Alt çene ucunda travmatik ya da doğuştan gelişimsel farklılıklar olabilmekte bu durum yüzün görünümünü oldukça etkilediği için işlem gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkar.

 • Alt çenenin deformiteleri arasında yer alan alt çene geriliği; üst çenenin yüze oranla alt çeneye göre önde olmasıdır. Temel fonksiyonların yerine getirilmesine engel olan bu durum, estetik açıdan da olumsuzluklara yol açar.

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Uzman hekim eşliğinde öncelikle muayene edilen hastaya gerekli görülen tetkikler yapılır. Ameliyat olmaya engel bir durum olmadığı saptandığında işlem yapılacak kişi ameliyat için hazırlanır. Bu işlem için 18 yaşında büyük olmanız gereklidir. Ancak çene ile ilgili rahatsızlığınıza göre bu yaş aralığı değişebilmektedir. Ağız içerisinden, iki taraf içinde dişlerin arkasından girilerek 3-5 santimetre aralığında bir kesi oluşturulur. Açılan bu kesi sonrasında yapılacak olan işleme göre uygulama yapılır. Bu durumdaki hastaya genel anestezi uygulanır. Dikkatle yapılması gereken bu işlem sonrasında vida, tel ya da plastik bantlar aracılığı ile çenenin sabitlenmesi gerekir. İşlem sonrasında açılan kesiler de bir yara izi kalmadığı belirtilmektedir. Yaklaşık olarak alt çene ameliyatı 1.5-2 saat sürebilmektedir. İki çenenin de işlem gördüğü durumlarda bu saat aralığı yükselebilmekte.

Çene Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Çene ameliyatı sonrasında sıvı gıdalar ile beslenmeye geçilebilir. Uygun görülen ağrı kesiciler ve antibiyotik ilaçlara başlanılır. Çene kemiklerinin iyileşme sürecinde yüzde morarmalar, şişmeler ve nadir de olsa his kayıpları görülür. 1-3 hafta içerisinde çene pozisyonun korunmasını sağlamak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için alt ve üst çenedeki dişler lastik bandajlar ile birbirine sabitlenir. Hastanın genel durumu takip edilir. Her hasta için iyileşme süreci farklı olabilmektedir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muharrem İnce'nin kuracağı Memleket Partisi'nin logosu belli olduÖnceki Haber

Muharrem İnce'nin kuracağı Memleket Part...

Başkan İmamoğlu'ndan Elleri Arkasında Yanıtı!Sonraki Haber

Başkan İmamoğlu'ndan Elleri Arkasında Ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar