loading...
Samsun
DOLAR8.4051
EURO10.1972
ALTIN503.61

Cennete Şimdide Düğün Salonu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cennete Şimdide Düğün Salonu
Abone ol
Uluslararası sözleşmelerle korunan Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kuş Cenneti'ne butik otelden sonra şimdide düğün salonu yapıldı. Tepkiler sosyal medyada çığ gibi. 

Yüzlerce eşsiz kuş türüne ev sahipliği yapan ve RAMSAR gibi uluslararası sözleşmelerle korunan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Kuş Cenneti'nde, eğitim için yapılan kulübeler, butik otele çevrilmişti. Şimdide düğün salonu inşa edildi. 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki Galeriç Ormanı, bir firma tarafından düğün organizasyonlarında kullanılmak üzere süslendi. Fotoğraflar sosyal medyada paylaşılınca, tepkiler çığ gibi geldi. Tepkiler sonrası firma fotoğrafları  kaldırdı. 

BURALAR KURUDU 

Kuş fotoğrafçısı Hasan Aktürk, “Burası bin yılda bir oluşabilecek cennet köşesi. Normalde bu mevsimlerde yarım metreye kadar su olması ve nilüfer çiçekleriyle donanmış olması gerekirdi. Subasar ormanlarının özelliği de zaten budur. Buraya ilk önce bir kulübe ardından da yürüyüş yolu yapıldı. Bir şeyler yapıldıkça burası kuraklaştı. Burada çok güzel fotoğraflar çekiyorduk. Burası aynı zamanda 35’ten fazla kuş çeşidinin evi konumundadır, fakat şu an burada büyük bir kuraklık mevcut” dedi.

ÇÖZÜM ÇAĞRISI 

Bölgedeki kuraklığın çözülmesi gerekirken, organizasyonlara bırakılmasının büyük hata olduğunu söyleyen Aktürk, “Burada düğün organizasyonları yapılmaya başlanıyor. Burası bu tarz şeyler için kullanılabilecek bir yer değildir. Burada onlarca ağacı ben yerde görüyorum. Bir şekilde kesilmiş, kırılmış ve yere düşmüşler. Cennet köşemizin geldiği hal bu şekilde. Acilen çözüm bulunması lazım. Burada düğün salonu istemiyoruz” diye konuştu.

ÜYELİK TEHLİKEYE GİREBİLİR 

Öte yandan bilindiği üzere Kızılırmak Kuş Cenneti ile ilgili UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi için yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Kuş Cenneti, mevcut haliyle Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor. Daha önce hazırlanıp UNESCO'ya gönderilen rapor, eksikliği nedeniyle kabul edilmemişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi'nce yeni bir rapor hazırlanıp teslim edildi. UNESCO daha kararını vermedi. Otel alanının ve düğün salonunun  Kuş Cenneti'nin uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile korunan alanda yer aldığı göz önüne alınırsa, deltanın Dünya Mirası kalıcı listesine girmesinin ise zorlaşacağı iddia ediliyor. Uzmanlar, insan yoğunluğunun arttığı bölgede doğal yaşamın olumsuz etkilendiği yönündeki tezi sık sık gündeme taşıyor. 

Önce kulübe sonra yürüyüş yolu yapıldı 

Kuş fotoğrafçısı Hasan Aktürk, "Buraya önce kulübe sonra yürüyüş yolu yapıldı. Şimdide tablo ortada. Burada kuraklıkta başladı "dedi. 

Yetki SAMKUŞ'ta 

Kızılırmak Deltası'nın yönetimi, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yönetiminde olan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği'nde (SAMKUŞ) bulunuyor. Bakanlık yetkiyi 2019 yılında bırakmıştı. 

SBB Başkanı Mustafa Demir 

Sosyal medyada ise tepkiler çığ gibi büyüyor. Vatandaşlar deltanın korunması gerektiği yönünde çağrılar yapıyor. Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun'da Gençlik İçin Start Verildi!Önceki Haber

Samsun'da Gençlik İçin Start Verildi!

Samsun’da silahlı çatışmada 1 kişiyi öldüren şahıs çelik yelekle cezaevine götürüldüSonraki Haber

Samsun’da silahlı çatışmada 1 kişiyi öld...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar