loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel: EYT'liler haklarını istiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel: EYT'liler haklarını istiyor
Abone ol
CHP'liler, EYT'lilerin sorunlarını gündeme taşımak için Samsun Atakum Pazaryeri'nde açıklama yaptı. Türkel, "EYT'liler bağış değil, kazanılmış haklarını istiyorlar "dedi. 

CHP'liler, Samsun'da Emeklilikte Yaşa Takılanları'n(EYT) sorunlarına dikkati çekmek için Atakum Cuma pazarında basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanı Fatih Türkel, ilçe başkanları ve üyeler  
EYT çözüm önerileri ile ilgili pazaryerinde broşür dağıttı.

HAKLARI GASPEDİLDİ 

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, "EYT'liler, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. EYT'liler,  lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor.
1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi "dedi. 

SORUNLARA SON VERECEĞİZ 

Türkel açıklamasında şunları kaydetti; "Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve EYT'li vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz: EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği 'İntibak Yasası'nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz."

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, ilçe başkanları ve üyeler  EYT çözüm önerileri ile ilgili pazaryerinde broşür dağıttı. N.Alper CABBAR 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler: Kamp Çok İyi GeldiÖnceki Haber

Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler: Kam...

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın: Sağlık çalışanları iyileştirmeyi bekliyor!Sonraki Haber

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip T...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar