loading...
Samsun
DOLAR8.1149
EURO9.7893
ALTIN464.66

Comdata'da Yeniden 'Ücretsiz İzin' Dalgası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Comdata'da Yeniden 'Ücretsiz İzin' Dalgası
Abone ol
Comdata'nın Samsun'daki çağrı merkezinde 'ücretsiz izin' formülünün yeniden devreye alındığı iddia edildi. Tez-Koop-İş Sendikası Başkanı Tarık Sayın ve Av. Pınar Alaçamlı, resmi belgelerle Çalışma Bakanlığı'na şikayetçi olduklarını duyurdu

Global servis sağlayıcı şirket Comdata'nın Samsun'daki çağrı merkezinde geçtiğimiz aylarda gündeme gelen 'personelin ücretsiz izne çıkarıldığı' yerine İŞKUR'dan eleman alındığı iddiaları son zamanlarda yeniden alevlendi. 

O dönem Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın devreye girmesiyle firmanın Lokasyon Müdürü İrfan Kemal Kocabaş'ın gönderdiği bilgilendirmede, 'işçi çıkarmanın söz konusu olmadığı' bildirilmişti.

Ancak aradan geçen 2 aylık dönem sonrası Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın ve sendikanın hukukçusu Av. Pınar Alaçamlı, yaptıkları açıklama ile çalışanların ücretsiz izne gönderildiğini, İŞKUR'dan personel alımı yapıldığını ve eylem kararlarının pandemi koşulları nedeniyle engellendiği savundu.

Tez-Koop-İş Sendikası Başkanı Tarık Sayın

39 LİRAYA MAHKUM EDİLDİLER
Tez-Koop-İş Sendikası Başkanı Tarık Sayın, "Pandemi döneminde 'evde kalmak' zorunda bırakılan Comdata işçileri, daracık odalarda 24 saat çalışmak zorunda kaldılar" dedi. Sayın, "Ücretsiz izne çıkarılan Comdata işçileri günlük 39 liraya geçinmeye çalışıyor. İşçiler salgına karşı kendini korumak yerine mevcut yaşam kalitesini bile koruyamayacak duruma getirildi. Evde çalışan personel, elektrik, su, ısınma, yemek, internet ücretlerini ödemekle kalmıyor, hattan düşme, elektrik kesintisi olması durumunda aldığı ücret kesiliyor. Hastalık durumunda rapor alan işçiler, karşılığında gelmediği gün kadar çalıştırılıyor" diye konuştu.

SENDİKADAN ÇARPICI İDDİA
Sendika Başkanı Tarık Sayın, "Comdata işvereni, dört duvar arasına tıkadığı personeli yetmezmiş gibi tepe kameralarıyla takip ediyor. Özel hayat ortadan kaldırıldı. Comdata tarafından fazla mesailere bırakıldık, 12-16 saat çalıştık. Cumartesi, Pazar çalıştık. Sesimizi çıkarmadık, daha fazla ücret alabiliyorduk bu sayede. Kimimiz; 'artık yeter' dedik, koşullara isyan ettik, sendikaya üye olduk. Fazla mesailer olmasına rağmen 'ücretsiz izne' çıkarıldık. Bunu ispat etmemize rağmen işe geri alınmadık. Sesimizi duyurmak istedik, 'pandemi süreci' dediler, 'sosyal mesafe' dediler. Basın açıklamalarını yasakladılar" ifadelerini kullandı.

Tarık Sayın, şöyle konuştu; "Çalışanlar ücretsiz izne çıkarılıyor, İŞKUR üzerinden işçi alımı yapılıyor. Buradan ses veriyoruz. Eğer ücretsiz izinler devam eder geriye dönüşler başlamazsa, bizleri firmalar önünde bulacaksınız."

YASAL SÜRECİ BAŞLATTIK
Tez-Koop-İş Sendikası'nın hukukçusu Av. Pınar Alaçamlı ise, Comdata'da yaşanan usulsüzlükler için yasal süreci başlattıklarını duyurdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na şikayette bulunduklarını kaydeden Alaçamlı, "İşçilerin evden çalışma süreçlerinde mahallelerinde yaşanan elektrik kesintisi sebebi ile işçilerden, elektrik kesintisi olan zaman aralığına ilişkin ücretsiz izin talep formu talep edilmekte ve bunun için maaşından kesinti yapılmaktadır" dedi.

HEPSİNİ RESMİ BELGELEDİK
Av. Pınar Alaçamlı, şöyle konuştu; "Devletin pandemi sürecinde istihdamı korumak için getirdiği 'ücretsiz izin uygulaması' Comdata tarafından işçilere ceza olarak uygulanmaktadır. Şirket, pandemi sürecinde sendikalı işçileri ücretsiz izne çıkartırken, kariyer.net ve İŞKUR'dam yeni işçi istihdamları sağlanmıştır. Bunların hepsi resmi belgelerle işçinin anlayacağı dilden sabittir. Devletin işverene sağladığı, işçinin onayını almadan ücretsiz izne çıkarma hakkı Comdata tarafından açıkça hakkın kötüye kullanımı olarak değerlendirilmiş, işte azalma olmadığı gibi aksine fahiş bir iş yükü artışı olmasına rağmen işçiler 'ücretsiz izne' çıkartılmıştır."

FAZLA MESAİ VE 10 
DAKİKA YEMEK MOLASI

Hukukçu Alaçamlı, "Öyle ki; iş yoğunluğundan dolayı ara dinlenme süreleri bile 4857 sayılı kanuna göre kullandırılmamış, emekçi arkadaşlarımıza mekanik bir varlık gibi davranılarak günde 10 dakika yemek molası ile mesaiye zorlamışlardır. Bununla ilgili idari yaptırımların uygulanması, istihdam fazlalığı olmamasına rağmen işçilerin ücretsiz izne çıkartılması, ücretsiz izne ilişkin haksız uygulamalar, işçi arkadaşlarımızın maaşından yapılan usulsüz kesintiler için soruşturmanın başlatılması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na şikayetimizi yaptık. Yine bu haksız ücretsiz izin uygulamaları içinde mağdur olan tüm emekçi arkadaşlarımızın uğradığı gelir kaybı, maddi zararları için dava açacağımız gibi bu uygulamaların sendikal nedenlerle yapılmış olması sebebi ile sendikal tazminat taleplerimizi içerir davalar da seri şekilde açılacaktır" ifadelerini kullandı.


 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

29 Ocak tarihli HHALK Gazetesi

​​​​​​​
1 Şubat tarihli HHALK Gazetesi

Haber: N. Alper CABBAR

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Korkunç Tablo: 36 GÜNDE 1100 ÖĞRETMEN KORONAÖnceki Haber

Korkunç Tablo: 36 GÜNDE 1100 ÖĞRETMEN KO...

Bayraktutan, Samsunspor formasını odasına astıSonraki Haber

Bayraktutan, Samsunspor formasını odasın...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar