loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05

Cumhur İttifakı önerdi tüm partiler destekledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhur İttifakı önerdi tüm partiler destekledi
Abone ol
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Beşinci Birleşimi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak bütçe görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantının başında, Hukuk Komisyonu ve Plan-Bütçe Komisyonu'nun Meclis karar özetlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin rapor ele alınarak oylamaya sunuldu.

İBB MECLİSİ'NDEN ÖRNEK KARAR
Komisyon görüşünde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14’üncü maddesine göre belediye hizmetlerinin, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğuna dikkat çekilerek, aynı Kanunun 23’üncü maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının yedi gün içinde halka duyurulması hükmünü taşıdığı belirtildi. Komisyon raporunda, bu gerekçeler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde duyurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

Eylül Ayı Olağan Toplantısında AK Parti ve MHP gruplarının teklifi ile Meclis gündemine alınan ve iki komisyonun olumlu görüşü doğrultusunda oylamaya sunulan öneri tüm partilerin desteği ile kabul edildi.

2019'DA İZMİR MECLİSİ İLK KARARI ALMIŞTI
Bu karar ile bir taraftan özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yazılı basının nefes alması sağlanırken diğer taraftan da Meclis kararlarının şeffaf şekilde halka duyurulması öngörülüyor. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, benzer bir karara 2019 yılı içinde imza atmıştı.

TKDK'NIN KIRSAL KALKINMA ÇAĞRILARI YAYINLANABİLİR
Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılına kadar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) "kırsal kalkınma çağrılarını" gazetelerde yayınlıyordu. Bakanlığın uygun görmesi halinde yeniden kırsal kalkınma çağrılarının gazetelerde yayınlanmasının önü açılabilir.

Adana'da yayın yapan Çukurova Barış Gazetesi, CHP'li İzmir ve İstanbul BB Meclisi'nin aldığı 'örnek kararı' manşetine taşıyarak, yine CHP'li olan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar'a; 'Sıra Sizde' diyerek çağrıda bulundu. N.Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun'da Zam öncesi 'yakıt satışı' durduruldu mu?Önceki Haber

Samsun'da Zam öncesi 'yakıt satışı' durd...

Kadına yönelik şiddete ayakkabılı protesto Sonraki Haber

Kadına yönelik şiddete ayakkabılı protes...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar