loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39

Cumhur İttifakı'nda Yalı Kafe Krizi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhur İttifakı'nda Yalı Kafe Krizi
Abone ol
Büyükşehir Belediyesi'nin Yalı Kafe alanına inşa etmek istediği üç katlı blok yapı, Cumhur İttifakı'nda kriz çıkarttı. 

CHP'li Atakum Belediyesi'nin kullanımındayken Büyükşehir Belediyesi'ne Millet Kıraathanesi yapılması talebiyle devredilen Yalı Kafe alanı ile ilgili plan tadilatı, Büyükşehir Meclisi'nde görüşüldü. Alana üç katlı beton blok yapılması, Cumhur İttifakı'nda kriz çıkarttı. 

MHP ÇEKİMSER KALDI 

CHP, İYİ Parti ve SP'nin karşı çıktığı teklife MHP çekimser oy kullandı. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, " Kıyı kenar çizgisi kamu malı değil. Plan tadilatı projeye benzemiyor. 2 bin metrekare alan inşaat alanından bahsediyoruz. Ben siyaset yapmıyorum. Bu yapılaşma koşullarını değiştiren, yapılaşma alanını artıran teklifi, Mekansal Yönetmeliği'ne göre aykırı bir düzenlemedir.  Yanındaki binalara da aykırı bir düzenlemedir. Halk oraya alıştı, orası bir dinlenme alanıydı. Oradaki alan korunacaktı. Daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Atakumluların sahil ile kucaklaştığı tek alan burası. Bu ortadan kaldırılıyor. Atakum'daki olumsuz yapılaşmaya bir halka daha ekleniyor. Sizde Atakumlusunuz, bunu yapmayalım. Güçlü yeşili bir alanı bulunan sosyal tesisleri olan bir yere dönüştürelim. Vatandaşlar bunu istiyor. Vatandaşların sesine kulak verin "dedi. 

MÜDAHALE ETMEYİN 

CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan ise " Bu Atakum'un hayat şekline müdahaledir, bunu yapmayın. Bir mimar olarak kente bakmak çok önemli, sizde bir mimarsınız. Müteahhit olarakta bakmak farklı bir bakış açısı. Ben mimarların başkan olmasını bir şans olarak görüyorum. Bu teklifin gözden geçirilmesi gerekiyor. 
Biz eski başkandan devraldık, ismini bile değiştirmedik, Deniz Kafeydi, Yalı Kafe olarak kaldı. Yeşil alanı yok ediyoruz. Siz bu şekilde yaparsınız, kendi ayağınıza sıkmış olursunuz "dedi. 

BİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI 

CHP'li Meclis Üyesi Hasan İpek ise, "Biz dava açtık imar planlarını durdurduk. Şimdi ise yeni plan hazırlandı. Orası beton yığını haline gelecek. Siz bize vermiş olduğunuz sözü tutmadınız "ifadelerini kullandı. 

İYİ PARTİ TEKLİF YAPTI 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir ise, "Hiç kimsenin buraya ne yapılacağı ile ilgili bir bilgisi yok. Bizimle paylaşılmadı. Neden çalışma yapılmadı. Atakum'un tek yeşil alanını yok edeceğiz. Bekletelim teklifi.Projeci arkadaşlarım var, gerekirse parayı ben öderim, birlikte yapalım bu alanı yok etmeyelim "açıklamasını yaptı. 

SP'li Meclis Üyesi Hüseyin Kaya ise, ""Burada iki kurumun birbirinden haberi olmadığı anlaşılıyor. Neden kontak kurulmuyor? "diye sordu. 

DEMİR İLE SEVİNDİK ARASINDA TARTIŞMA 

MHP Grup Başkanvekili İsmail Sevindik ile Başkan Mustafa Demir arasında dikkat çeken diyalog gelişti. Sevindik, "Burası Hazine'ye aittti. İller Bankası'na geçti. Sonrasında belediyenin mülkiyetine geçti bir şekilde. Burada bir alışkanlık var. Bu tür alışkanlıkları korumamız gerektiğini düşünüyorum.MHP çekimser, ben ise olumsuz oy veriyorum "açıklamasını yaptı. Başkan Demir ise Sevindik'e yönelik, "Cumhur İttifakı'nın üyesisin. Benim açıklamamı bekleseydin "cevabını verdi. 

OTOPARKTA OLACAK 

Başkan Demir daha sonra şunları kaydetti; "Bende mimarım. Biz kitap kafe tarzında Millet Kıraathanesi şeklinde düşünüyoruz.  Burada betonlaşma yok. Botanik bahçe şeklinde bir proje gerçekleştirdik. 3 kat dedik, çatı ile birlikte. Bu plan tadilatı. Ahşap ağırlıklı, beton yığını değil. Yüzde 40 dedik ama bunda kullanacağız amacı çıkmıyor. 3 bin 800 metrekare alan üzerine yapılacak. 
Uygulama planıda gelecek. Otoparkta olacak. Bende bir Atakumluyum "açıklamasını yaptı. 

Konuşmaların ardından teklif oy çokluğu ile meclisten geçti. 

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANININ DİLİNE BAK 

CHP'li Tekcan, Akıllı Şehir uygulamasının kaynağını mecliste sordu. Başkan Demir projeye yönelik eleştirilerde bulunanlara hakaret içeren ifadeler kullandı. 

CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan mecliste yaptığı konuşmada Akıllı Şehir projesinin sözleşmesinden bilgileri olmadığını söyledi. Tekcan, "Atakum Belediyesi'nde konuşmuştuk. 
Trafik cezalarından kendini finanse edecekti bu sistem. Biz kabul etmemiştik. İçeriği hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Nasıl ödenecek. Yatırım nasıl finanse edilecek? "dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir eleştirilerde bulunanları 'kanser hücreleri ve toplum solucanları' olarak nitelendirdi. Başkan Demir, projenin finansmanının nasıl sağlanacağını açıklamadı ancak, "Kural ihlalinin cezası olacak. Firmada sistem içinden gelirini alacak "dedi. 

SİSTEMDEN PARA ALACAK 

Başkan Demir,  "Proje ile ilgili birileri halk nezdinde itibarsızlaştırma çalışması başlattı. Başka şehirlerde olmaz. Ben onları kanser hücreleri olarak tabir ediyorum. Toplum solucanları olarakta ifade ederim. Bunu işlerler. Sözleşmesi belli işin. Algı yaratmaya çalışıyorlar. Kırmızı ışıkta geçmeli mi bir insan?Geçmemeli. Anlık radarı kaldırıyoruz. Hız koridoru oluşturuyoruz. Tabiki Aselsan kendi sözleşmesini de  yapacak, o sistem içinden gelirini alacak. Kimse kural ihlali yapmasa para alabilirmi alamaz dimi. Tabi sistem ona bağlı "açıklamasını yaptı. 

Haber: Zekeriya FIRAT


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Özdemir'den  işbirliği mesajı Önceki Haber

Başkan Özdemir'den  işbirliği mesajı 

Meclis’te Yalı Kafe GerginliğiSonraki Haber

Meclis’te Yalı Kafe Gerginliği

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar