loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66

Cumhuriyet Meydanı dönüşümünde itirazlara ret

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhuriyet Meydanı dönüşümünde itirazlara ret
Abone ol
Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nda uygulamayı planladığı  mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği dönüşüm projesine mülk sahiplerinin yaptığı itiraz, belediye meclisinde reddedildi. Mülk sahipleri 'görevi kötüye kullanma' davası açmaya hazırlanırken, kamulaştırma maliyetinin 1 milyar liranın üzerinde olduğu belirtildi. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nda uygulamayı planladığı, Site Cami sınırından Anıt Park çevresine kadar uzanan 4 hektarlık kentsel dönüşüm projesi, hatırlanacağı üzere mülk sahipleri tarafından yargıya  taşınmıştı.  

Samsun 2. İdare Mahkemesi'ne açılan davada mahkeme, Belediye Kanunu'nda yer alan kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenecek bir yerin 'en az 5, en fazla 500 hektar olması gerektiği ve etaplar halinde yapılabileceğine' dikkati çekerek, Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan imar planlarının yasal koşullara uyup uymadığı, şehircilik ilkeleri ile kamu yararına uygun olup olmadığının incelenmesi gerektiğine vurgu yaparak yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı komisyon toplantısında, proje ile ilgili plan tadilatı ve mülk sahiplerinin itirazları görüşülmüş, meclise havale edilmişti. 

İMAR PLANI TADİLATI YAPILDI 

Dün Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yönetiminde gerçekleşen Eylül ayı meclis toplantısında, komisyon toplantısında Cumhur İttifakı meclis üyelerinin reddettiği, Millet İttifakı üyelerinin kabul edilmesi yönünde oy kullandığı itiraz teklifi görüşüldü. Projeye itiraz eden 134 mülk sahibinin yazılı olarak avukatları aracılığıyla belediyeye sunduğu itiraz dilekçesinde, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının dikkate alınarak yeniden bir çalışma yapılması gerektiği belirtildi. Mahkeme kararının uygulanmaması halinde, savcılığa ilgililer hakkında 'görevi kötüye kullanma suçlaması' ile suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin hemen yanında yer alan Askeri Gazino'nun yerinin askeri alan olarak kalması yönünde Savunma Bakanlığı'nın yaptığı itirazında yer aldığı itiraz teklifi, Cumhur İttifakı üyelerince reddedildi. Oylamada CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı meclis üyeleri itirazların görüşülmesi yönünde oy verdi. Toplantıda Cumhuriyet Meydanı dönüşüm projesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan imar plan tadilatıda Cumhur İttifakı üyelerince kabul edildi.   

CHP'DEN KREDİ TEKLİFLERİNE TEPKİ  

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin mahalle yolları için 50 milyon, devam eden yatırımlar için 50 milyon olmak üzere 100 milyon liralık kredi teklifi görüşüldü. Büyükşehir'in kredilere karşı gayrimenkul ve gelirlerini ipotek gösterdiği kredi tekliflerine, CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan tepki gösterdi. Tekcan, Büyükşehir Belediyesi'nin Diyarbakır'a hayvan pazarı ve spor kompleksi olmak üzere 13 milyon lira tutarında yatırım yaptığını hatırlatarak, İYİ Parti ve CHP'nin oluşturduğu Millet İttifakı üyelerinin bundan böyle ne olacağı belli olmayan kredi tekliflerine kabul oyu vermeyeceğini açıkladı. 

Kredi teklifleri, Millet İttifakı meclis üyelerinin ret oyuna karşılık AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı üyelerince kabul edildi. 

BAŞKAN DEMİR'DEN BORÇ AÇIKLAMASI 

Göreve geldikleri günden bu zamana kadar yapılan ödemelerden bahseden Başkan Mustafa Demir, “Kredi talepleri ile ilgili şu anda bizim kur farkı da dahil kur farkını kenara koyarsak 2,5 yıl önceki bugünkü değerler ile yaklaşık 900 milyon TL daha aşağıda borcumuz, o günkü değere göre. Bugünkü matematiksel değere göre ise borcumuz 400 milyon TL düşmüş durumda. Kur farkı, hiç döviz artmamış olsaydı 900 milyon TL borcumuz düşmüş olacaktı. Kredi taleplerini ise tedbir olarak gündeme getiriyoruz. İhtiyaç duyduğumuzda kullanıyoruz, ihtiyaç duymadığımızda kullanmıyoruz. Geçmişte kredi kararlarının da bir kısmı kullanılmış, bir kısmı ise kullanılmamıştır. Önümüzdeki projeler ile ilgili bugünden planlama yapıyoruz, meclis kararı ile de yetkilendiriyoruz. Mesela bu sene bitüm ve mazot fiyatlarına epey bir fark bindiği için geçen sene A katlarını yaptık, bu sene B katlarını yapıyoruz. Dolayısıyla 2 kez aslında yol yapıyoruz. Kiraladığımız makineler geçen seneden adet olarak az olmasına rağmen verdiğimiz para geçen seneye yakın. Çünkü geçen yıl 12 bin TL’ye kiraladığımız makine bu sene 18 bin TL civarında” diye konuştu.

YILLIK 250 MİLYON LİRA BORÇ ÖDENİYOR 

Eski borçlara ödenen miktardan da bahseden Başkan Demir, “Bütçe gerçekleştirmemiz geçen senenin üstüne çıkacak. Bütçede bir borçlanma öngörmüştük. Onun da limitin altında kalacağı ortaya çıktı. Biz, yıllık 250 milyon TL eski borca nakil para ödüyoruz. Bu şu demektir: Her yıl 250 milyon TL ya da biraz daha altında borçlanmamız gerekir aslında. Ödediğimiz paradan fazla borçlanmıyoruz. Zaten ödediğimizden fazla borçlanmış olsak borç devamlı yukarı çıkar. Bunda birçok şeyi emanet usulü yapmamızın çok büyük etkisi var. Şu anda 45 kamyon, 16 mikser ve 33 otobüs aldık. Geçen sene de ilave kamyon almıştık. Bunlara rağmen bütçe dengelerimiz şu anda harcamada da performansımız daha iyi olacak. Gelirde de daha iyi durumdayız. Belediyenin bir kısım mülkleri ile ilgili satış yetkisi almamız, fiyatını bulmadan satılmayacaktır. Zaten açık ihale ile satıyoruz. Milletimizin, halkımızın menfaatini koruyacak, fiyatını bulduğunda satış noktasında bir kararımız olacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Demir, Yalı Kafe alanına inşa edilecek olan Millet Kıraathanesi ile ilgili yılbaşından önce ihaleye çıkmayı planladıklarını sözlerine ekledi. 

Kredi tekliflerine bundan sonra ret 

Millet İttifakı üyeleri, bundan böyle nereye kullanılacağı kesin olarak belirtilmeyen kredi tekliflerine kesinlikle ret oyu vereceğini belediye meclis toplantısında duyurdu. 

CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Alper Aydemir 


SBB Başkanı Mustafa Demir 

Başkan Demir, davalık olan Yalı Kafe alanı ile ilgili Millet Kıraathanesi ihalesine yıl başından önce çıkmayı planladıklarını açıkladı. 


Cumhuriyet Meydanı'nda işler karıştı 

Cumhuriyet Meydanı dönüşümünde işler karıştı. Yürütmeyi durdurma kararından sonra mülk sahipleri 'görevi kötüye kullanma davası' açmaya hazırlanıyor.  Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karadenizbirlik'ten ayçiçeğine 5 TLÖnceki Haber

Karadenizbirlik'ten ayçiçeğine 5 TL

Hedef Halk yazdı, 19 Mayıs Stadyumu'na giden yollar yamalandı...Sonraki Haber

Hedef Halk yazdı, 19 Mayıs Stadyumu'na g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar