loading...
Samsun
DOLAR13.5127
EURO15.3596
ALTIN771.68

Diş Beyazlatma Neden Uygulanır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diş Beyazlatma Neden Uygulanır?
Abone ol

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerin mine ve dentin tabakasına nüfuz eden renklenmelerin giderilmesi ve dişlerin önceki tonuna göre beyazlatılması amacına yönelik olarak yapılan uygulamalar diş beyazlatma ya da Bleaching olarak adlandırılır. Herkesin diş rengi farklı olup zaman içinde çeşitli etkenler sonucunda dişlerin doğal renklerinde koyulaşma meydana gelebilir. Dişteki renklenmelerin giderilmesi için diş taşı temizliği ve polisaj yapılabilir. Bu yöntemlerle giderilemeyen renklenmelerin ortadan kaldırılması ya da dişin kendi renginin birkaç ton daha açılması için diş beyazlatma yöntemi uygulanması söz konusu olabilir. Diş beyazlatma İstanbul başta olmak üzere tüm illerimizde büyük talep gören yöntemlerden biridir. Diş beyazlatma fiyatları ilden ile belirli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir? Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Çocukluk döneminde dişlerin oluşumu esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, anne karnında ya da bebeklik döneminde bazı antibiyotiklere maruz kalınması, dişlerde renklenmeye yol açabilecek yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi gibi etkenlerin yanı sıra içilen sulardaki flor miktarı da dişlerde renklenmelere sebep olabilmektedir.

Dişlerde renklenmeler iç ve dış renklenme olarak farklı şekilde oluşabilmekte ve tedavilerin bu durum göz önünde bulundurularak belirlenmesi alınacak olan sonuç üzerinde etkili olmaktadır. İç renklenme dişin içerisine nüfuz eden ve fırçalama ile giderilmesi mümkün olmayan lekelenmeler olarak tanımlanabilir. Dış renklenme ise dişin yüzeyine çay, kahve, kola, sigara gibi renklendirme özelliği olan gıdaların tüketilmesine bağlı olarak yapışan lekelenmelere denilir.

Diş beyazlatma işlemi ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki farklı yöntemle yapılmaktadır. En hızlı güvenilir ve etkili beyazlatma yöntemi olarak kabul edilen ofis tipi diş beyazlatmada beyazlatıcı jel ve ışık kullanılmaktadır. Bu yöntem ile dişin kısa sürede 3-4 ton açılması sağlanabilmektedir.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi, kişiye özel olarak hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine jel koyularak uygulanmaktadır. Genellikle günde 4-8 saat takılması yeterli olmakla birlikte dişlerdeki renklenmenin derecesine ve kullanılan jelin özelliklerine göre değişiklik söz konusu olabilmektedir.

Diş beyazlatma işleminin tamamlanma süresi dişteki renklenmeye bağlı olarak 2-3 seans arasında değişiklik gösterebilmektedir. 15 dakikalık periyotlar halinde üç kez gerçekleştirilen diş beyazlatma işleminden önce diş etlerinin zarar görmesini engellemek için koruyucu madde sürülmesi gerekmektedir. Son derece önemli olan bu adımın tamamlanmasının ardından dişlere beyazlatıcı jel uygulaması yapılmaktadır.

Diş beyazlatma işleminden elde edilen sonuç, kişinin diş yapısına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcılığı olmaktadır. Bununla birlikte dişler asla başlangıçtaki rengine geri dönmemektedir. Sürekli kahve, sigara, kırmızı şarap gibi maddelerin tüketilmesi ve kişinin beslenme alışkanlığı dişlerin beyazlığını kaybetmesine neden olabileceğinden dolayı diş beyazlatma işleminden 6 ay sonra kontrol yapılmalı ve gerekli görüldüğü takdirde diş taşı temizliği, polisaj ve ev tipi beyazlatma uzmanlar tarafından tekrarlanmalıdır.

Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Yapılan araştırmalara göre diş hekiminin kontrolü altında gerçekleştirilen diş beyazlatma uygulamalarının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Diş hekimlerinin diş beyazlatma işleminden sonra yaptığı florür uygulaması beyazlatma işleminin daha güvenli olmasında etkili bir adımdır. Bununla birlikte farklı platformlarda satılan, kalitesinden ve içeriğinden emin olmayan bazı diş beyazlatıcı ürünlerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması dişlerde zarar oluşmasına neden olabilir.

Diş beyazlatma işleminden sonra diş beyazlatma jellerinin kullanımından kaynaklanan bir miktar hassasiyet görülmesi olağandır. Kişiden kişiye değişebilen bu durum soğuk ya da sıcak yiyecek ve içeceklere karşı gelişebilir. Diş hekimi topikalflorür uygulayarak diş hassasiyetinin azalmasını sağlayabilir. Buna ek olarak içinde potasyum nitrat ile yüksek oranda florür bulunan diş macunları kullanılarak dişlerdeki hassasiyet azaltılabilir.

Bazı dişlerde beyazlama daha kısa sürede gerçekleştirilirken bazı dişlere daha fazla seans uygulanması gerekebilmektedir. Dişlerdeki renk değişikliği fazlalaşmadan diş beyazlatma uygulanması bu açıdan çok önemlidir. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan renk değişiminin giderilmesi daha uzun zaman gerektirebilmektedir.

Diş beyazlatma işleminden sonra dişler bir daha asla eski renklerine dönmez. Ancak 6 ay ile 2 yıl arasında bir miktar renkleşme oluşabilir. Bu renklenme kişinin beslenme alışkanlıklarına,  ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterdiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diş beyazlatma işleminden 6 ay sonra yapılan kontrol ile gerek görülmesi durumunda diş taşı temizliği, polisaj ve ev tipi diş beyazlatma yöntemlerinin uygulanması gündeme gelebilmektedir.

Diş beyazlatma işleminden sonra 7-10 gün süre boyunca çay, kola, kahve,  kırmızı şarap, sigara, asitli içecekler ve renkli yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Yapılan diş beyazlatma işleminin etkisi bu süreçte dentintübüllerinde devam ettiğinden dolayı belirtilen süre boyunca dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınmaya özen gösterilmelidir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Köpeğini gezdirirken bıçaklandıÖnceki Haber

Köpeğini gezdirirken bıçaklandı

TÜFE'ci Büyükşehir'e dava açan Samsunlular kazandı! Haksız Su Zammını Yargı İptal EttiSonraki Haber

TÜFE'ci Büyükşehir'e dava açan Samsunlul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar