loading...
Samsun
DOLAR8.1144
EURO9.7941
ALTIN464.58

Diz Artrokopisi Ne İşe Yarar?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diz Artrokopisi Ne İşe Yarar?
Abone ol
Diz bölgesinde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan diz artroskopisi işleminin faydası çoktur.

Dizde oluşan hastalıkların hem tanısı hem de tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Diz artrokopisi sayesinde diz ekleminin detaylı şekilde incelenmesi işlemi yapılır. Eklemde yer alan problemlere göre kısa süre içinde de tedavi edilir. En son ve kesin teşhis için gerekli olan bir işlemdir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Dizde yer alan eklemden küçük kesiler yapılarak bu kesilerin içinden kamera ile eklem içinin görüntülenmesi işlemine diz artroskopisi denir. Gelişen teknolojiler sayesinde en kısa sürede tanı konularak tedavinin yapılmasında yardımcı bir yöntemdir. Aynı zamanda kapalı diz ameliyatı olarak da bilinir. Herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeden yapılan bir işlemdir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz bölgesinde meydana gelen ağrı, şişme gibi durumlarda doğru teşhiş konulması açısından yapılan bir cerrahi işlemdir. Menisküs yırtılmaları, çarpraz bağ kopmaları, kıkırdak yaralanmaları ve diz ekleminde meydana gelen pek çok hastalığı son olarak en doğru şekilde teşhisini koymak için ihtiyaç duyulan cerrahi bir işlemdir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz bölgesinde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan diz artroskopisi işleminin faydası çoktur. Açık ameliyatlara göre daha az dikiş izi ile sonuçlanan bir işlemdir. İşlemden sonra  hareket kısıtlaması daha azdır. İyileşme süreci de açık ameliyatlara göre daha hızlıdır. Ameliyat sonrası ağrı şiddeti daha az olacaktır.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Yaşlı ve gençlerde en sık rastlanan ortopedik travmalar arasında omuz yırtığı yer alır. Omuz çevresinde ve kaslarda meydana gelen yırtılmaların pek çok sebebi olabilir. Ciddi düşme ve travmalar sonucunda, aşınma ve zedelenme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilen bir hastalıktır. Çeşitli nedenler yırtığın ilerlemesini de etkileyebilir.

Omuz Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Omuz çevresinde meydana gelen yırtılmaların en sık rastlanan belirtileri arasında ağrı yer alıyor. Omuzyırtığı hastalığında görülen ağrı dış kısmından kol çevresine doğru yayılır ve  zaman geçtikçe şiddetlenerek daha büyük zedelenmelere yol açar. Bu nedenle geçmeyen ağrılar ile karşılaştığınızda mutlaka bir muayene olmanız gerekir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kol ve omuz yırtığı hastalığında en önemli teşhis yöntemi MR’dır. Yırtılmadan etkilenen kasların durumu, yırtığın derecesi, yeri ve yırtılan kas sayısının teşhis edilmesi gerekir. MR yönteminin yanı sıra ultrasanografi, ve röntgen yöntemi de uygulanır. Kasların aşınma durumları en iyi şekilde teşhis edildikten sonra tedavi edilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Günümüzde sık sık rastlanan ortopedik sendromlar arasında donuk omuz sendromu da yer alıyor. Sendromun tanısı için fiziki muayene yapılması gerekiyor. Aynı zamanda MR ve röntgen yöntemleri ile daha detaylı incelemeler yapılarak tanının doğru olması sağlanıyor. Daha ayrıntılı yöntemler ile derecesi de belirlenebiliyor.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilen donuk omuz genellikle düşme ve çarpma gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir. Ani ya da zamanla gelişen bir durum şeklinde de olabilir. Tüm bağ dokularını içerisine alan kapsülün omuz eklemi çevresini sarması sonucunda meydana gelir. Her yaş grubunda görülebilen bir sendromdur.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Ortopedik sendromlar arasında yer alan donuk omuz tedavisi oldukça basit ve acısızdır. Genellikle kendiliğinden düzelme gösterebilen bu hastalık bazı hastalarda ilerleyerek cerrahi müdahalelere kadar gidebilir. İlerlemeyen durumda doktorunuzun önerdiği fizik tedaviler ve ilaçlar ile kısa sürede bu sendromu atlatabilirsiniz. Cerrahi müdahaleye kadar gitmemesi için ortaya çıkan belirtileri hissettiğiniz an muayene olmanız gerekir.

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mamografi Nedir?Önceki Haber

Mamografi Nedir?

Liposuction Nedir ve Nasıl Yapılır?Sonraki Haber

Liposuction Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar