loading...
Samsun
DOLAR8.195
EURO9.8832
ALTIN472.48

'Elektriğe yüzde 82 zam vicdansızlıktır'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Elektriğe yüzde 82 zam vicdansızlıktır'
Abone ol
CHP Samsun Milletvekili Zeybek, Samsun'da elektrik fiyatlarının yüzde 82, açma-kapama ücretlerinin ise yüzde 26 zamlandığını belirterek, "Maaşlara yüzde 7 zam yapıldığı bir ortamda bu zamlar vicdansızlıktır,  kabul edilemez. Biraz halkın yanında olun "dedi. 

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Kamu İktisadi Teşebbüsleri(KİT) Üst Komisyonu'nda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) 2017-2018 yıllarına ait Sayıştay Denetim Raporlarının görüşmelerinde söz aldı. Zeybek, Samsun'da elektrik fiyatlarının yüzde 82, açma-kapama ücretlerine yüzde 26 oranında zam yapılmasına tepki gösterdi. 

BİRAZDA HALKIN 
YANINDA OLUN 

Zeybek, "Samsun’da 800 bin civarında elektrik abonesi var. Sanayi ve mesken abonelerinden 160 bin abone kapatılmış, 158 bin abone elektriğini kendi imkanları ile bağlatmış, aradaki fark icralık olmuştur. Açma ve kapama bedeli olarak meskenlerden 37,6 TL, yüksek gerilim abonelerinde ise 171,6 TL alınmaya başlanmıştır. 2020 yılı açma- kapatma bedellerine göre yüzde 26 artış sağlanmıştır. Elektrik fiyatlarında ise 2020 yılında yüzde 82,4 artışlar sağlanırken, toplumun bütün kesimlerinin gelirleri için; 2021 yılında asgari ücretliler ve diğer kesimlerin ücretleri yüzde 7,6 ile 20 arasında artış yaşanmıştır. Bu zamlar vicdansızlık kabul edilemez. Biraz halkın yanında olun "dedi. 

FATURALARIN YARISI 
VERGİ VE FONLAR 

"Açma- kapama bedelleri kimin kasasına girmektedir? "diye soran CHP Milletvekili Zeybek, "Burada, şunu sormak zorundayım kimden yanasınız? Elektik dağıtım şirketlerinin çıkarlarından yana mı? Yoksa elektrik ücretini ödemekte zorlanan fakir, fukaranın yanında mısınız? Elektrik faturalarının yüzde 52,3’ü enerji, yüzde 28,3’ü dağıtım, yüzde 19,4’ü vergi ve fonlar için alınıyor. Bu oranların çok fazla olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Özel firmaların sorumluluk alanlarında, şehirlerarası yol aydınlatmalarında kullanılan elektrik bedelleri kimlerden alınmaktadır? Yoksa tüketicilerin kullanmış olduğu faturalara mı yansıtılmaktadır. Vatandaşlarımız elektriği kullanırken, tasarruf etmek için iki lambadan birini söndürürken, özel dağıtıcı firmalar, kaçak var diye halka daha fazla elektrik faturaları yükleyemez "açıklamasını yaptı. Zekeriya FIRAT 

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Orta Karadeniz’de nüfus  arttı evlilikler azaldıÖnceki Haber

Orta Karadeniz’de nüfus  arttı evlilikle...

İstanbul Evden Eve Nakliyat Şirketi Necipoğlu NakliyatSonraki Haber

İstanbul Evden Eve Nakliyat Şirketi Neci...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar