comdata sag dikey
loading...
Samsun
DOLAR8.2364
EURO10.0327
ALTIN484.78

'Göçmen öğrencilerin  desteğe ihtiyacı var' 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Göçmen öğrencilerin  desteğe ihtiyacı var' 
Abone ol
OMÜ'nün koordinasyonunda 'Savaş, Göç, Travma ve Psikolojik Etkileri' başlığında düzenlenen çevrim içi programda konuşan Doç. Dr. İdris Varıcı, göçmen öğrencilerin desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) eğitim gören Suriyeli öğrencilere yönelik Savaş, Göç, Travma ve Psikolojik Etkileri başlıklı çevrimiçi etkinlik düzenlendi. 

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Taş’ın konuk olduğu etkinliğe başta Suriyeli öğrenciler olmak üzere, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Eren, İİBF İşletme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İdris Varıcı ve göç dersi alan sosyoloji bölümü öğrencileri katıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü Suriyeli Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Danışmanlık projesi kapsamında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından atanan ve Suriyeli burslu öğrencilerin akademik danışmanlığını yürüten Doç. Dr. İdris Varıcı üstlendi. 

YARDIM ETMELİYİZ 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Doç. Dr. İdris Varıcı, hangi ülkede olursa olsun göçmen olmanın insanları dezavantajlı konuma getirdiğine değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Suriyeliler özelinde Türkiye’deki göçmenlerin çoğu kadın ve çocuk ağırlıklı olup savaştan ülkemize gelen bu insanların hayatta kalma mücadeleleri adına ne zorluklar yaşadıklarını tahmin edemeyiz. Göçmen olmanın dezavantajlarını bilerek göç etmek zorunda kalan ve ülkemizde eğitimini devam ettirmeye çalışan bu öğrenciler için artık Türkiye ikinci vatan haline geldi. Ancak birçoğu hayata sıfırdan başlayıp, Suriye’de yaşadıkları travmalarla birlikte göç sonrası yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyor. Sosyolojik ve kültürel farklılıklar ile ekonomik güçlükler bu insanların ruh sağlığını etkileyebildiğinden toplum olarak desteğe ihtiyaç duydukları anda onlara yardım edebilmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

GÖÇ BİR İNSANLIK SINAVI 

Savaş ve göçün insana nasıl etki ettiğinin üzerinde duran SAMÜ Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Taş ise “İnsanı antropolojik olarak dört açıdan ele alabiliriz, başta biyolojik anlamda olmak üzere insan sosyal ve psikolojik bir varlıktır. Savaş organize bir şiddet olgusu olduğundan, hayati tehlike, aşırı stres ve korku oluşturabilmektedir. Özellikle yok olma düşüncesinin ve aşırı çaresizliğin insanları göçe zorlayabildiği gibi savaş sonrası insan olması için gerekli olan sosyal dokularında kaybolmasına neden olabilir’ dedi.
  
Bu barbarlık ve şiddet karşısında insanların hayatta kalma içgüdüsü ile her şeyi bırakarak kendi sosyal çevresinden ve ortamından uzaklaştığını da sözlerine ekleyen Taş, “Göç bir insanlık sınavıdır. Savaş nedeniyle göç eden insanları savaş sonrası topluma tekrardan kazandırmamız gerekir. Sosyal dokuya entegre olmalarını kolaylaştırabilmek için bazı uygulamaların ortaya konulması ve psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir” diyerek sözlerini noktaladı. Feride İÇKİLLİ

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsunspor: 4 Bursaspor: 1 (Maç Sonucu)Önceki Haber

Samsunspor: 4 Bursaspor: 1 (Maç Sonucu)

OSB'lerin talepleri masada Sonraki Haber

OSB'lerin talepleri masada 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar