loading...
Samsun
DOLAR8.4051
EURO10.1972
ALTIN503.61

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Emin Dinççağ: İlk yardım hayat kurtarır 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Emin Dinççağ: İlk yardım hayat kurtarır 
Abone ol
Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Emin Dinççağ, herkesin ilk yardımın nasıl yapılacağını bilmesi gerektiğini belirterek, "Eğer bilinçli bir ilk yardım yapılabilirse, kaza ölümlerinin yüzde 50 azaltılabileceği tahmin edilmektedir "dedi. 

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Emin Dinççağ, ilk yardımın önemine dikkati çekti. Kazalarda ölümlerin yüzde 10'unun,  ilk 5 dakika içinde olduğuna işaret eden Dinççağ, "Yüzde 50 can kaybı ise, ilk yarım saattte olmaktadır. Eğer bilinçli bir ilk yardım yapılabilirse kaza ölümlerinin yüzde 50 azaltılabileceği tahmin edilmektedir "dedi. 

Dinççağ, "İlk yarım sadece ölümleri azaltmakla kalmaz, sakatlıkları da önleyebilir. Trafik kazası sonrası bilinçsiz taşınma ile ömür boyu felç kalan kazazedelerin olduğu unutulmamalıdır. İlk yardım hizmetini verecek kişinin kesinlikle eğitimli olması gereklidir "diye konuştu. 

İLK YARDIM NASIL YAPILIR ?

Kaza sonrası yapılacak müdahale ile ilgili bilgi veren Dinççağ, "İlk yardım hizmetinde kazayı gören kişinin önce olay yerini korumaya alması, güvenliği sağlaması önemlidir. Sonra kaza 112'ye bildirilmelidir. İlk yardım yapılacak kişi ve kişilere önce durum tespiti sonra nefes ve nabız durumları bakılarak varsa solunumu sağlanmalı, salya sümük temizlenmeli ve konuşuyorsa bilinç durumu tespit edilip moral ve psikolojik destek verilmelidir. Kanama varsa tampon yapılmalı, kazaya uğrayan kusuyorsa yan yatırılmalı, üşüyorsa üstü örtülmeli, asla bilim dışı ve hastayı zarara uğratacak davranışlarda bulunulmamalı ve hasta yerinden kaldırılmamalıdır.Çünkü yapılacak bilinçsiz davranışlar hastanın ölümüne yol açabilir. Modern dünyada herkesin ilk yardım eğitimi alması ve kaza anında yardımcı olabilmesi en doğru yaklaşımdır. Bu sayede kazalardan ölümlerin azalatılabileceği unutulmamalıdır "dedi. Ali Ufuk ATASEVEN


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sedat Kır'dan yerel yöneticilere çağrı Önceki Haber

Sedat Kır'dan yerel yöneticilere çağrı 

Polisin ayağına gitti giysisi dikkat çektiSonraki Haber

Polisin ayağına gitti giysisi dikkat çek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar