loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

İlkadım Belediyesi'nin şirketi batık mı?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlkadım Belediyesi'nin şirketi batık mı?
Abone ol
MHP ve AK Partili Meclis Üyeleri, ortaya belge koyarak İlkadım Belediyesi'nin şirketinin borç batağına sürüklendiğini açıkladı. Başkan Demirtaş, “Size bu konuda yılbaşından sonra bilgi vereceğim”dedi. 

Samsun İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine yönelik bir talepte bulunan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın teklifi, Plan ve Bütçe – Hukuk Komisyonu'nun oybirliği sonucu ret edildi. Bu madde üzerinde tartışmalar yaşandığı sırasında Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunuldu. 

İlkadım Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen ‘Batık Şirket’ tartışması, gündem maddelerinin önüne geçti. MHP’li Cemalettin Kola ve AK Partili Erol Köroğlu, belediye şirketinin borç batağına sokulduğunu söyleyerek İlkadım Belediye Başkanı Necaatin Demirtaş’a yüklendi.

MİLLETİN SIRTINA 32 MİLYON 566 BİN'LİK YÜK!

Gazi İmar İnşaat Şirketi’nin batık bir şirket haline getirildiğini söyleyen MHP İlkadım Belediye Meclis Üyesi Cemalettin Kola, şirketin borç durumunu açıklayarak acil denetleme talebinde bulundu. Cemalettin Kola, “Belediye şirketi 1 Ocak 2021 ile 30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki on aylık süreçte 43 Milyon 885 Bin TL gelir elde etmiş. Buna karşılık da 62 Milyon 604 Bin TL gideri olmuş. Sadece on aylık süreçte 18 Milyon TL’yi aşkın bir zarar söz konusudur. Bunun yanı sıra şirketin borçlarına baktığımızda karşımıza 46 Milyon 654 Bin TL’lik bir borç çıkıyor. Tabi bu şirketin alacakları da var. O alacakları düştüğümüzde ortaya çıkan toplam borç 26 Milyon 564 Bin TL’dir. Şirketin varlıklarına baktığımızda, net defter değerleri 7 Milyon 998 Bin TL’dir. Bunu da borçtan düştüğümüzde ortaya 18 Milyon TL borçla batık bir şirket çıkıyor. 14 Milyon TL sermayesi var bu şirketin, o da uçmuş gitmiş. Şirketin bugün varlıklarını satıp, borçlarını ödeyip, alacaklarını tahsil ettiğimiz zaman, İlkadım İlçesinde yaşayan vatandaşlarımızın sırtına eklenecek yük 32 Milyon 566 Bin TL’dir. Buradaki en büyük sorumluluk şirket müdürünündür. Keşke kendisi şirket müdürlüğünden istifa etseydi de gelip meclis üyesi olsaydı. Biz bu şirketin acil şekilde denetlenmesini istiyoruz. Bağımsız bir denetim firması gelip, bu şirketi denetlemeli. Şeffaf olunmalı. Hesap verilemiyor olunması kabul edilemez. Bir problem olduğu ortadadır. Herhangi bir alacaklı mahkemeye gitse, bu şirketin iflası istenir ve tasfiyesine karar verilir” diye konuştu.

SGK VE VERGİ BORCU 24 MİLYON TL!

İlkadım Belediyesi'ne yeni dönemde alınan işçi sayısını bilmediklerini, bu işçilerin Gazi İmar İnşaat Şirketi üzerinden işe alındığını söyleyen AK Parti İlkadım Belediye Meclis Üyesi Erol Köroğlu, şirketin SGK ve vergi borçlarına da dikkat çekti. Meclis Üyesi Köroğlu, sadece SGK ve vergi borçlarının 43 Milyon TL’ye ulaştığını kaydederek, “Şirketin SGK ve vergi borçları 43 Milyon TL’ye ulaştı. Eğer 2,5 yılda böyle bir borç tablosu ortaya çıkıyorsa, buna sessiz kalınmaz. Zira bu belediyenin konusudur, çünkü asıl sorumlu ve sermaye sahibi belediyedir. Bu rakamlar belediyenin sırtına yük olacaktır. Bu rakamların nasıl böyle büyüdüğünün konuşulması gerekiyor. Şirketin borcu ve şirketin varlığı arasındaki uçurum çok ciddidir. Son 10 ayda 3 Milyon TL gelir elde eden bu şirketin gideri 24 Milyon TL’ye ulaşmıştır. Ne gideri bu? Personel gideri. Ortada bir ticaret yok. Ticaret olsa izahı olur ama burada başka bir şey var. Belediyeye kaç kişi işe alındı, 100'mü, 200'mü sayısı belli değil. Net bir bilgi alamıyoruz” dedi.

DEMİRTAŞ; YILBAŞINDAN SONRA BİLGİ VERECEĞİM

AK Parti ve MHP’li Meclis Üyelerinin eleştiri yağmuruna tuttuğu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, şirkette yaşananlar hakkında yılbaşından sonra bilgilendirme yapacağını belirterek, “Şirket konusunun bütün bilgilerini ortaya koyup, gereğini yapacağım.  Ben de bu konuların takibindeyim. Yılbaşından sonra sizi bilgilendireceğim. Yapılmayan işler var, eksik işler var, kayda girmeyen şeyler var. Ayrıntılara daha bakmadım, bakacağım. Bunları ayrı konuşalım. Bunun altında çok şey var. Hesap vereceğim. Ocak Ayının sonuna kadar bütün bilgileri toplayıp sizlerle paylaşacağım" diye konuştu. 

Kaynak: medyakulis.com


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özgür Demirtaş çağrı yaptı: Rezerv satmayınÖnceki Haber

Özgür Demirtaş çağrı yaptı: Rezerv satma...

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun acı günüSonraki Haber

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun acı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar