loading...
Samsun
DOLAR8.0666
EURO9.6819
ALTIN460.37

İyi Bir Boşanma Avukatında Bulunması Gereken Özellikler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İyi Bir Boşanma Avukatında Bulunması Gereken Özellikler
Abone ol

Aile hukuku kapsamına gire boşanma davaları alanında uzmanlaşmış avukatlara boşanma avukatı denir. Boşanma avukatı, boşanma sürecinde müvekkilin ihtiyaç duyduğu desteği sağlar ve dava sürecinin etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar. Dava sürecinin rahat geçmesi ve dava sonucunda hakların kazanılması için alanında uzman, profesyonel bir boşanma avukatına ihtiyaç duyabilirsiniz. Boşanma avukatı ile ilgili detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan soruları sormak için buraya tıklayabilirsiniz. Peki iyi bir boşanma avukatının özellikleri nelerdir? İyi bir boşanma avukatında bulunması gereken özellikleri sizler için maddeler halinde derledik.

* Boşanma davası ile ilgili birçok prosedüre hakim olması gerekmektedir.

* Her avukatta bulunması gerektiği gibi boşanma avukatında da ikna kabiliyeti yeteneğinin bulunması gereklidir.

* Medeni Kanun ve sürekli güncellenen kanunları takip etmeli ve bunlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalıdır.

* Müvekkilinin istediklerini anlar ve onun haklarını en iyi şekilde savunmalıdır.

* Boşanma davasındaki gerekli pek çok prosedürü yerine getirmeli ve boşanma davasının kazanılmasında etkin bir rol oynamalıdır.

* Boşanma davasının gidişatı ve süreci hakkında müvekkilini bilgilendirmeli ve müvekkilinin sroularına açık ve net cevaplar vermelidir.

* Dava  ile ilgili bilgileri, delilleri kısa sürede ve doğru bir şekilde toplayarak dosyalamalıdır. Hakime konuyu aktarırken olabildiğince akıcı ve seri olmalıdır.

* Deneyimli ve profesyonel olması da aranan özellikler arasında yer alır.

Boşanma Davasının Çeşitleri

Boşanma davalarının; çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak iki çeşidi vardır.

A)Çekişmeli Boşanma Davası: Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davasına göre nispeten daha uzun süren davalardır. Bu davada taraflar hak ve yükümlülükler (örneğin mal paylaşımı, tazminat, velayet gibi ) konusunda anlaşmazlık yaşarlar ve bir sonuca bağlamakta zorlanırlar. Bu anlaşmazlıklar zaman içinde çözülürse çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davasına dönüşebilir. Birkaç celsede sonuçlanabilir.

B)Anlaşmalı Boşanma Davası: Anlaşmalı boşanma davasında taraflar, hak ve yükümlülükler konusunda davadan önce anlaşırlar. Dava sonucunda taraflar arasındaki çıkabilecek sorunların, dava başında çözülmesi ile anlaşmalı boşanma gerçekleşir. Anlaşılan konularda daha sonradan anlaşmazlık çıkarsa dava, çekişmeli davaya dönüşebilir.

Davanızda hizmet alacağınız avukatın baroya kayıtlı olup olmadığını https://www.barobirlik.org.tr/ adresini ziyaret ederek iletişim bilgilerine ulaşabilir ve avukat seçimi konusunda ve avukatlık hizmetleri konusunda gerekli bilgileri edinmiş olursunuz

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun Yurt Savunma iddialı Önceki Haber

Samsun Yurt Savunma iddialı 

Atakum'da tohum takas etkinliği Sonraki Haber

Atakum'da tohum takas etkinliği 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar