loading...
Samsun
DOLAR8.0666
EURO9.6819
ALTIN460.37

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Gülsan'da kanayan yaraya çözüm bulun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Gülsan'da kanayan yaraya çözüm bulun
Abone ol
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Toybelen'e taşınması planlanan Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki esnafların sorununu TBMM gündemine taşıdı. Yaşar, esnafın mağduriyetine dikkat çekerek, Gülsan’da biran önce kanayan yaraya bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Gülsan Sanayi Sitesi'nden Toybelen’e taşınacak olan dükkan fiyatlarının çok yüksek olduğunu, esnafın açıklanan fiyatlarla dükkan alma şansı olmadığını vurguladı. 

ESNAFA GÖRE ADIM ATIN 

Yaşar, “Samsun’da bundan 50 sene önce kurulan, o yıllarda konum olarak uygun olan fakat şimdi şehrin merkezinde kalan Gülsan Sanayi Sitesi var. Şimdi şehrin içinde kaldığı için devlet Gülsan Sanayi Sitesi'nin Toybelen’e nakledilmesini uygun görüyor. Buna kimsenin itirazı yok. Ama şimdi, esnafların orada bir ticaretleri var; burayla ilgili, devletin kamulaştırırken bir değer tespiti var. Şehrin göbeğindeki metrekare birim fiyatı ile henüz rüşdünü ispat etmemiş Toybelen’deki fiyatlar arasında ciddi fark var. Şehrin merkezinde olan bir dükkânın metrekare fiyatının, daha yeni bir yerde açılacak alanda fiyatının altında olması kabul edilemez. Birincisi, Gülsan esnafı da ayağa kalktı ve böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmediklerini söylüyorlar. İki, ödemelerle ilgili beş yıl vade yapalım deniliyor ama esnaf açıklanan faiz oranını ödemesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Üçüncüsü ise, esnaf ‘En az on yıl vade yapın ki bir ödeme kabiliyetimiz olsun.’ diyor "dedi. 

YAŞAR ÇAĞRI YAPTI 

Yaşar açıklamasında şunları kaydetti; "Gülsan’da bir an önce bu kanayan yaraya bizim bir çözüm bulmamız lazım. TOKİ ihalesini yaptı, bu dükkânları yapacak ama bu fiyatla Gülsan esnafının bu dükkânları alma şansı yok. Esnaf almazsa başkasına satılacağı söyleniyor hâlbuki bizim derdimiz, oradaki esnafı kendi şartları içerisinde yeni açılan sanayi bölgesine kavuşturmak. Esnafın bir talebi daha var, o da şu şekilde: ‘Sanayi dükkanları talepler doğrultusunda yapılmalı. Yani bugün, galeri için dükkanın hesabı farklıdır, mobilyacı için farklıdır, tesisatçı için farklıdır, kaportacı için farklıdır. Her işin kendi nevi şahsına münhasır metrekareleri vardır. Bunları da dikkate alarak yapın.’ Burada üç beş tane değil bin 500, bin 600 esnafımız var. Samsun için bu oldukça önemli. Ben hem Belediye Başkanımızın hem TOKİ Başkanımızın hem Sanayi Bakanımızın bu işe bir el atacağını ümit ediyorum. Ümit ediyorum ki bu sorunlar çözülür, bu ülkenin üretimine Samsun'un da katkısı olur "diye konuştu. 


İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Toybelen'e taşınması planlanan Gülsan Sanayi Sitesi'ndeki esnafların sorununu TBMM gündemine taşıdı. N.Alper CABBAR

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Sandıkçı esnaf ziyaretinde Önceki Haber

Başkan Sandıkçı esnaf ziyaretinde 

Kamera SistemleriSonraki Haber

Kamera Sistemleri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar