loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4294
  • Euro 8.982
  • GR ALTIN 412.30
  • ÇEYREK 676.83

İYİ Partili Bedri Yaşar: Tarım Kredinin Verdiği Kredilerin Faizi Tefecinin Faizinden Yüksek

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste önemli açıklamalarda bulundu. Yaşar, “Tarım Kredinin verdiği kredilerin faizi tefeci faizinden daha yüksek" dedi.

İYİ Partili Bedri Yaşar: Tarım Kredinin Verdiği Kredilerin Faizi Tefecinin Faizinden Yüksek
  • 19 Aralık 2020, Cumartesi 14:49

İşvereninde bu ekonomi sıkıntılardan fazlası ile etkilendiğine vurgu çeken Yaşar, bu konuda devletin destek olarak asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini dile getirdi. Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamalarda şu bilgilere yer verdi;

Bu bütçede maalesef istihdama yönelik rakamlar göremiyoruz

Türkiye ekonomisi önemli bir darboğazdan geçmektedir. Türkiye, pandemi salgınına ciddi bir ekonomik krizden geçerken yakalanmış, zaten var olan sıkıntılar daha da derinleşmiştir. Bu nedenle bu saatten sonra yapılan her yatırımı, her harcama ve her kuruşu ayrı bir önem kazanmıştır. Kaynaklarını verimli ve dengeli kullanamayan Hükûmet maalesef kaynakları tüketmiş ve de israf etmiştir. Bu bütçede maalesef üretime yönelik, istihdama yönelik rakamlar göremiyoruz.

Bugün, üniversitelerimizde çok ciddi oranda mezunlarımız var; inşaat mühendisleri var, mimarlar var, makine mühendisleri var, idari bilim mezunları var. Hepinizin muhakkak mail adreslerine geliyordur. Artık bunlar öyle bir hâle geldi ki dernek kuracak hâle geldiler dolayısıyla bütçeden beklentiler daha çok teknik seviyede ne kadar eleman istihdam edileceğine yönelik. Biz bu bütçede bir şeyler göremiyoruz.

HAYAL KURMATAN DAHİ UZAKTALAR

2021 yılı bütçesinde yaklaşık 239 milyar bütçe açığı var. Devamında, 179 milyar da faize ödenecek para var. Peki, on yılda ne oldu? Yaklaşık 320 milyar dolar bütçe cari açık verdi. Maalesef, ülkemizde yaşanan, uzun süredir süren ekonomik krizler üreticiyi de üretim yapamaz hâle getirmiştir yani bugün insanlar Türkiye’de yatırım yapma konusunda, maalesef bir türlü hayal kurmaktan dahi uzaktalar.

VERGİYİ DEVLET ÖDESİN

Peki, bugün çalışanlar açısından baktığınız zaman asgari ücret yaklaşık 2.324 lira. Bu, neredeyse çalışanların ortalama ücreti gibi oldu. Bugün, maalesef Avrupa’dan da örnekler veriyorsunuz ama Avrupa’da asgari ücretle çalışanların sayısı toplam çalışanlar arasında yüzde 5’i, yüzde 6’yı geçmiyor. Tabii, bu rakamlar telaffuz edilirken ne özel sektör bugün ödediği ücretten memnun ne de devlet bu ücretleri temin etme konusunda mesafe katedebiliyor. Sayın Genel Başkanımız söylediği gibi demişti ki: “Asgari ücretten alınan vergiyi devlet ödesin, hiç olmazsa çalışanların eline 3 bin lira geçsin.”

AÇLIK SINIRI 2.482 LİRA

Bu teklif hâlâ geçerli midir? Ki henüz tespit edilmedi, bu dönemde bu asgari ücretin de hiç olmazsa minimumda da olsa 3 binin altına düşmemesi lazım diyorum. Neden? Söyleyelim: Açlık sınırı bugün 4 kişilik bir aile için 2.482 lira. Aynı şekilde, yoksulluk sınırı 8.085 lira.

Bunun anlamı şu: Siz iktidara geldiğiniz zaman hani 3Y’yle mücadele ediyordunuz ya, diyordunuz ya “Yasaklarla, yolsuzluklarla mücadele edeceğiz.” Ama ne oldu biliyor musunuz? Sayın Bakan bütçe sunumunda dedi ki: “Aşırı yoksulluktan ülke kurtuldu.” Bakın, aşırı yoksulluktan ülke kurtuldu ama bir tane yoksulluğu devraldınız, kaç tane yoksulluk oldu. Terminolojiye bakın şimdi; mutlak yoksulluk, göreceli yoksulluk, nesnel yoksulluk, öznel yoksulluk, mutlak yoksulluk, gelir yoksulluğu, insani yoksulluk, objektif yoksulluk, subjektif yoksulluk, kırsal yoksulluk, geçici yoksulluk, kronik yoksulluk, yoksullukla yoksulluk. Ülkeyi on sekiz senede getirdiğiniz sonuç bu.

Onun için, ülkemizde ne oluyor bu şartlar böyle olunca? Toplam 16 milyon 831 bin kişi sosyal yardımlara muhtaç hâle geldi, sosyal yardım kuruluşlarından geçiniyor. Yani ülkede fakir sayısıyla övünen bir iktidar olarak, tahmin ediyorum, tarihe geçeceksiniz.

Hâlbuki bir atasözümüz var. Ne diyor atasözümüz? “İşten artmaz, dişten artar.” Ne demek istiyor? “Tasarruf edecekseniz.” diyor. Peki, sizin 2020’de bir tasarruf kararnameniz vardı, hiç baktınız mı acaba? Bu aldığınız kararlar doğrultusunda ülkede neden tasarruf etiniz, neleri kıstınız, bu kıstığınız rakamlarla da neleri yaptınız? Ben söyleyeyim; mesela, makam araçları sayısı 110 binden 130 bine çıktı. Aynı şekilde, kurum ve kuruluşların ödediği ciddi kira rakamları devam ediyor. Yine, buradaki israf rakamlarını bütün arkadaşlarımız uzun uzun anlattılar, ben de çok fazla detayına girmek istemiyorum ama geldiğimiz nokta şu:

HİÇBİR ŞEY YENİ DEĞİL

Ne yaparsak yapalım, ya üreterek bu işlerin altından kalkacağız ya da tüketerek köleleşeceğiz. Başka çare yok; ya üreterek özgürleşeceğiz ya da tüketerek köleleşeceğiz. Dolayısıyla burada her seferinde yeni yeni şeylerden bahsediyorsunuz; işte reformlardan bahsediyorsunuz, acı reçetelerden bahsediyorsunuz; on sekiz yılın sonunda geldiğimiz sonuç bu. Bununla ülkenin de bir yere gitmesi mümkün değil yani yaldızlı kelimelerle, yaldızlı cümlelerle, başına “yeni” kelimeleri koymayla Türkiye’de hiçbir şeyin yeni olmadığını, yeniye doğru bir şeyin gitmediğini de hep beraber gördük.

TARIM KREDİNİN VERDİĞİ KREDİLERİN FAİZİ

Yine buna benzer Çanakkale Ziraat Odası Başkanı, yine bizim Samsun Ayvacık Ziraat Odası Başkanı, burada da arkadaşlar anlatıyorlar: “Tarım Kredinin verdiği kredilerin faizi tefeci faizinden daha yüksek. Gelin hiç olmazsa bunu doğru düzgün yapılandıralım.” diyorlar. Mesela, Sayın Cumhurbaşkanımızın dün akşam esnafa yönelik uyguladığı tedbirler vardı. Çiftçiler dört gözle, can kulağıyla Sayın Cumhurbaşkanımızı dinlediler “Belki buradan da çiftçiye bir şeyler çıkar.” diye ama maalesef Tarım Kredinin verdiği kredilerin şu an ödenme şansı mümkün değil, çiftçinin traktörünü haczederek bu işleri çözmeniz yine mümkün değil. Ümit ediyoruz, kaybettiğimiz bir şey yok. Pandeminin zirve yaptığı bu dönemlerde hiç olmazsa Tarım Kredi Kooperatifinin sağladığı bu kredileri yapılandırırsınız ama mümkünse faizsiz yapılandırırsınız, bunlar da ödenebilir hâle gelir diyoruz.

MİLLETE HİZMETİN YOLUNU ARAYIN

Yine bizim Maraş İl Başkanımız Ahmet Çabukel diyor ki: “Pandemi süreci içerisinde zaten Elbistan’da termik santralden dolayı çok ciddi çevre problemlerimiz var. Bunları çözmek yerine Maraş Büyükşehir Belediye Başkanımız ha bire bu imar işleriyle, parsel işleriyle, eski Karaelbistan’da imar çalışmalarıyla uğraşıyor, orada da yeşil alanlar ticaret alanlarına çevriliyor, nevi değişiklikler yapılıyor.” Biz de, bakın bu parsel parsel işinden Türkiye çok çekti. Bırakın imar rantı üzerinden bir şeyler yapmayı millete hizmet etmenin yolunu arayın diyoruz.

KULLANMADIĞI ODANIN HACZİ

Yine aynı şekilde bir öğrencimiz, Enes Furkan Tuncer. Pandemi dolayısıyla özel yurtlara gitti, senedini verdi ama okullar açık olmadığı için yapacak bir şey yok. Bakın, Enes Furkan Tuncer’in verdiği senet bu, burada; haciz var arkasında. Yani yatmadığı yurdun, kullanmadığı odanın ücretinden dolayı öğrencimiz, üniversite öğrencimiz Enes Furkan Tuncer maalesef hacze muhatap olmuş. Tabii, bu, Türkiye’de gelenek, hani kullanmadığınız yol, kullanmadığınız hastane… Bundan dolayı da bütçeye bu sene çok ciddi rakam koyduk, hiç olmazsa şu borcunu ödemeyen, kredi borcunu ödemeyen öğrencilerle ilgili de biz bu bütçede bir şeyler görmek isterdik. Emin ÇEKİÇ

Samsun'da Magandalar Yine İş Başında! Samsun'da Magandalar Yine İş Başında!

Son dakika… Sağlık Bakanlığı güncel corona virüsü verilerini açıkladı! İşte 27 Şubat tablosu Son dakika… Sağlık Bakanlığı güncel corona virüsü verilerini açıkladı! İşte 27 Şubat tablosu

Samsunspor Basketbol: 85 Final Spor: 75 (Maç sonucu) Samsunspor Basketbol: 85 Final Spor: 75 (Maç sonucu)

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok! Yanında çalışan 12 personelden akılalmaz plan Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok! Yanında çalışan 12 personelden akılalmaz plan

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık