loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Kalkınma Yatırım Bankası’ndan rüzgâr enerjisine 822 milyon dolarlık destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kalkınma Yatırım Bankası’ndan rüzgâr enerjisine 822 milyon dolarlık destek
Abone ol
15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü kapsamında yeşil enerji kaynaklarının uluslararası boyuttaki önemine dikkat çeken Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, iklim değişikliğinin yarattığı küresel tehdidi ortadan kaldırmak için yürütülen çalışmalarda Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin (RES) öneminin giderek arttığını belirtti. 

Öztop, “Ülkemizin yenilenebilir enerji gücünde büyük rolü olan rüzgâr enerjisi santrallerine finansman desteği sağlamayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bankamız, 2020 yıl sonu itibarıyla RES Projelerine 512 milyon dolar finansman desteği sundu. 2021 yıl sonuna kadar RES alanındaki yatırımlarımıza devam ederek 310 milyon dolarlık daha finansman sağlayıp toplamda 822 milyon dolarlık kaynağı yalnızca bu alana ayırmayı hedefliyoruz. RES projelerine olan desteğimiz gelecekte de devam edecek” dedi.

İklim değişikliği konusunda atılacak somut adımların önemine dikkat çeken Kalkınma Yatırım Bankası, enerjide dışa bağımlılığı azalan bir Türkiye hedefiyle çalışarak, bugüne kadar finanse ettiği ve faaliyete başlayan 626 MW kurulu gücündeki RES projeleri sayesinde 475 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacının karşılanmasına vesile oldu. Banka ayrıca, 2021 yılında finanse edeceği RES yatırımlarıyla toplamda 920 MW’lık RES kurulu gücüne ulaşılmasını sağlayarak 700 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacının karşılanmasında rol oynayacak. 15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü’nde RES’lerin öneminin giderek arttığını belirten Banka, finanse ettiği RES yatırımlarıyla 1,65 milyon ton eşdeğer karbondioksit emisyonu azaltımına katkıda bulunuyor.  

Türkiye’de 2020 yılında gerçekleştirilen RES projelerinin yüzde 10’unu Kalkınma Yatırım Bankası’nın finanse ettiğini belirten Öztop, “Finansman desteği sağladığımız enerji projelerinin kurulu güç bakımından yüzde 33’ünü RES projeleri oluşturuyor. Banka olarak bugüne kadar toplam 23 RES projesine destek verdik. Faaliyete geçen RES’lerin kurulu gücü 626 MW ve bu projelere sağlanan toplam finansman miktarı ise 512 milyon dolar seviyesinde. 2021 yılı boyunca RES projelerine yoğunlaşarak, bu alana 310 milyon dolar daha finansman desteği sağlamayı ve 2021 yıl sonu itibarıyla RES projelerinin finansmanında toplam 822 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz. RES projelerine olan finansman desteğimiz gelecek yıllarda da devam edecek ” dedi.

 “Ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişinde önemli bir rol alıyoruz”

Projelere finansman desteği sağlamanın yanı sıra, her bir projeye yatırım konusu ve tutarından bağımsız olarak uluslararası standartlar ile uyumlu şekilde çevresel ve sosyal risk değerlendirme çalışması yaptıklarını vurgulayan Öztop, “2020 yılsonu itibarıyla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri kredi portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor ve sürdürülebilirlik temalı kredilerin portföyümüzdeki payı ise yüzde 63 seviyesinde. Kurulu gücü yaklaşık 2.870 MW olan 309 adet enerji yatırımına 1,2 milyar TL civarında kredi kullandırımı gerçekleştirdik. Temiz enerjiye erişimde oldukça önemli olan rüzgâr enerjisi santrallerinin finansmanıyla, ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişinde önemli bir rol alıyoruz" ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sivrisinek Isırığı Alerjisi ve Korunma ÖnlemleriÖnceki Haber

Sivrisinek Isırığı Alerjisi ve Korunma Ö...

Kaspersky, 2020 ve 2021'de çocukların internette en çok aradığı başlıkları araştırdıSonraki Haber

Kaspersky, 2020 ve 2021'de çocukların in...

Yorum Yazın

'Domain vurgunu zannedilenden büyük'
Samsun'da YEPAŞ'a elektrik faturası isyanı
Çarşamba'ya 214 araçlık otopark
Çiftçilerin 'mazot ve gübre' talebi
Samsun'da toplu ulaşıma yüzde 25 zam: Öğrenciye artış yok
Samsun'da Ukraynalı denizcinin gemide asılı bulunmasında cinayet şüphesi: 13 gözaltı
Güvenlik güçlerine 'METE' tabancaları
Samsun YİKOB'dan 1 milyar TL'lik yatırım
Hürriyetçi Sağlık Sen kuruldu 
Samsun’da vakfa ait öğrenci evinde yangın
Kovid-19'da yeni hasta profili: "Aşı oldum hastalandım"
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa: Kadroya İlk Osman Çelik'i Yazarım
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa: Elimizdeki kadro ile ilk 4 sıra içerisinde oluruz
Zam rekortmeni kağıt, matbaacıları zora soktu
Meteorolojiden önemli açıklama! Sıcaklıklar düşüyor, yoğun kar geliyor! Prof. Dr. Orhan Şen de uyardı (18 Ocak Salı hava durumu)
SGK resmen duyurdu! SGK desteğinde yeni dönem: 1876 TL ödenecek
Samsun'da çocuklar sokakları kayak pistine çevirdi
Samsun'da O Büyük Plana Dava Geliyor!
Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler: Kaybetme Lüksümüz Yok
MCR Grup'un sahibi Samsunlu iş insanı Burhan Mucur'a ödül

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar