loading...
Samsun
DOLAR8.195
EURO9.8832
ALTIN472.48

Karadeniz için OHAL talebi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karadeniz için OHAL talebi
Abone ol
CHP PM Üyesi ve Samsun Milletvekili Hancıoğlu, korona virüsün patladığı Karadeniz bölgesi için OHAL talebini gündeme taşıdı. Hancıoğlu, "İl Hıfzıssıhha Kurulları tüm pozitif vakalara kamu gözetiminde izolasyon ve tam kapanma gibi seçenekleri gündemine almalıdır” dedi.

CHP Parti Meclisi(PM) Üyesi ve aynı zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olan Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Karadeniz Bölgesi özelinde, yüzbinde görülen vaka oranının zirvede seyrettiği iller için derhal OHAL uygulamasına geçilmesini istedi. 

İl bazında vaka oranlarının kamuoyuyla paylaşıldığı iki haftalık periyotta, aralarında Samsun’un da bulunduğu 5 ilde, Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir tablonun oluştuğuna işaret eden Hancıoğlu “Karadeniz Bölgesi için ivedilikle 'pandemi OHAL'i ilan edilmesi artık bir zorunluluktur. Bu bağlamda, salgınla mücadele konusunda yetkinleşmiş otoritelerin, bilim insanlarının, sosyal bilimcilerin gündeme getireceği bütün öneriler ciddiyetle irdelenmeli ve bir acil eylem planı oluşturulmalıdır. Birçok uzman tarafından da sık sık gündeme getirilen “14 günlük tam kapanma” seçeneğidir. Bu beş il özelinde, tam kapanmanın ekonomik maliyet ve sosyal etki analizleri yapılarak ve tam kapanma sürecinde yaşanacak tüm kayıpların kamu kaynaklarıyla telafi edilmesi üzerine bir planlama oluşturulması da gündeme alınmalıdır "dedi. 

NORMALLEŞME ZOR GİBİ 

Hancıoğlu, "Öte yandan il bazında alınacak tedbirlerin, komşu illerin vaka yoğunluğu da dikkate alınmak suretiyle iller arası geçici göçün önlenmesine yönelik olarak yeniden planlanması ihtiyaç halini almıştır. Yeni kısıtlamalara ilişkin planlama yapılırken, vatandaşlarımıza mağduriyet yaşatmamak için azami özen gösterilmeli, vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza kısıtlama hazırlıkları için yeterli ve gerekli süre sağlanmalı ve tüm bu süreç keyfiyetten uzak olarak planlanmalıdır. Mart ayı itibariyle, mevcut kısıtlamaların bölgesel bazlı gevşetilmesine ilişkin planlamalar yapılırken, Karadeniz Bölgesi’nde ise salgının bambaşka bir seyir izlemesi; bu bölgeye ilişkin yeni-sıkı-etkin ve kısa süre içinde sonuç alıcı tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu konuda her ne kadar İl Hıfzıssıhha Kurulları yetkili kılınmış olsa da bu yönde teşvik edici politikaları yürütme erkinin ortaya koyması gerekmektedir "dedi. 

Haber: N.Alper CABBAR

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Samsun hem salgın hem krizde ilk beşte'Önceki Haber

'Samsun hem salgın hem krizde ilk beşte'

Samsun'da Polisi Alarma Geçiren Olay!Sonraki Haber

Samsun'da Polisi Alarma Geçiren Olay!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar