loading...
Samsun
DOLAR8.7524
EURO10.2716
ALTIN498.81

KİB'in rekolte tahmini rakamlarla doğrulandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KİB'in rekolte tahmini rakamlarla doğrulandı
Abone ol
KİB Başkanı İlyas Edip Sevinç, tahmini fındık rekolte rakamlarının üzerinden spekülasyon yaratan sektör paydaşlarına gerçekleşen rakamlarla cevap vererek, "2020 yılı tahminizle gerçekleşen rakamlar ortada. Rakamlar asla yalan söylemez" dedi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, herhangi bir veriye dayanmadığı için hatalı olan uydurma rekolte tahminlerinin gerçekleşmemesinden kaynaklanan zararların faturasını; ihracatçıya, dış alıcılara, siyasilere ve hatta 'fındığını pazara indirdi' diye üreticiye bile kesen bazı fındık sektörü paydaşlarına 2020 yılı rakamlarıyla cevap verdi.

2020 YILI RAKAMLARI ORTADA
Birlik Başkanı Sevinç, "2020 yılı fındık rekoltesi Temmuz 2020 ayında Tarım Bakanlığı tarafından 665 bin ton, İhracatçı Birlikleri tarafından 670 bin ton olarak tahmin edilmişti. Bu rakamların açıklanması üzerine kıyameti koparttılar. Zira rekolteyi 500 bin ton bile olmadığını iddia edenler, rekolteyi suni olarak fiyat yükselmesini sağlayacak bir değer görüp, düşük göstermeyi kendilerine misyon edinmiş ancak hem yanılmışlar, hem de yanıltmışlardı" dedi.

BİR MİKTAR YANILDIK
KİB Başkanı Edip Sevinç, "Rakamların matematiksel sağlamasının yapılma zamanı geldi; 1 Eylül 2020-31 Ağustos 2021 aralığında gerçekleşecek ihracat minimum 285 bin ton iç fındık (570 bin ton kabuklu), iç piyasa tüketimi ise 120 bi ton kabuklu. Bu iki miktarın toplamı 690 bin ton minimum kabuklu fındığa tekabül etmez mi?2019 yılından 90 bin ton civarında bir stok devri de mevcuttu. Bu verilerden hareketle kimin doğruları söylediğini, kimin ise asparagas haberlerle kamuoyunu yanılttığını tespit etmek zor olmasa gerek. Tarım Bakanı'ndan bir özür dilenmesi gerekmez mi? 2020 ürünü için hem biz hem de Tarım Bakanlığı bir miktar yanıldık" diye konuştu.

RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ
Edip Sevinç, "Aynı filmi tekrar izlemekten çok sıkıldık. Çünkü bunların işi gücü rekolteyi az göstermek gibi sığ bir düşünceye hizmet etmekten ibaret. Hatalı popülist tutum ve söylemler, fındıkta sağlıklı politikalar belirlenmesinin engellenmesi yanında, aynı zamanda ihracatı arttırmak için yeni pazar arayışlarına da engel teşkil etmektedir. Şimdi yeniden tartışma konusu olan 2021 rekoltesi için elbette önümüzdeki yıl bu zamanlarda kimin haklı olduğu anlaşılacaktır. Rakamlar asla yalan söylemezler." N. Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar Sel Bölgesine GittiÖnceki Haber

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşa...

Yakınları Samsunlu şehidi böyle karşıladı: “Dimdik ayaktayız. Vatan sağolsun”Sonraki Haber

Yakınları Samsunlu şehidi böyle karşılad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar