loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.3686
  • Euro 6.1239
  • GR ALTIN 222.87
  • ÇEYREK 364.59

‘KİMSE ARAMIZA NİFAK SOKMAYA ÇALIŞMASIN’ 

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, Nuri Asan Tesisleri'nde düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısında şu ana kadar yapılan çalışmalar ve ödenen paralarla ilgili bilgiler verdi. Uyanık, Yüksel Yıldırım’la aramıza kimse nifak sokmaya çalışmasın” dedi.

‘KİMSE ARAMIZA NİFAK SOKMAYA ÇALIŞMASIN’ 
  • 29 Ağustos 2018, Çarşamba 16:49
loading...

BİR KAÇ OYUNCU İNDİRİM YAPTI

Üç dört oyuncunun yardımcı olduğunu dile getiren Arslan, "Transfere engel olan Davy Angan, Coşkun Zeren’in girişimleri ile bizlere 153 milyon Euro olan alacağını 95 bin Euro’ya indirmiştir. Yerli futbolcularımızdan Musa Aydın, Celil Sağır’ın girişimleri ile 343 bin TL olan alacağını 293 bin TL’ye indirdi. Pal Lazar'ın cezai şarttaki taksitleri ödenmişti, fakat zamanında ödenmediği için 19 bin Euro’luk bir cezai şart vardı. Avukatı Çağlar Akoğlu ile temaslarımız sürdü. Oda bizlere 5 bin Euro gibi bir indirim yaptı. Onun dışında bizlere indirim yapan futbolcu olmadı."

SIK SIK İLETİŞİM KURULDU

Hatta bir takım futbolcularla girişimlerimiz sayesinde uzlaştık, anlaştık. Fakat devreye avukatlar girerek anlaştığımız protokoller bozulmaya başlandı. Avukatlar birbirleriyle sık sık iletişim kurdular. Bunun dışında bize pek fazla yardımcı olan olmadı. 

Murat Gürbüzerol, bizlere verdiği yanıtta parayı avukattan aldığını söyledi. ‘Benim artık Samsunspor kulübünden alacağım kalmadı. Ben avukattan paramı aldım’ dedi. Bekir Sevgi’de Samsunspor’dan alacağını kulüp avukatına devredip oradan almış. N’diaye ve Kone ile de anlaşmıştık, son anda avukatlar devreye girerek burada işler bozuldu. Coşkun Zeren’in çok büyük emekleri oldu. Transfere engel borcumuzun kalmadığını söyleyebiliriz. Bugün de lisanslama işlemlerimizi yapacağız. 

TRANSFERE ENGEL BORÇLAR ÖDENDİ 

Bahia dosyasına iki gün önce 350 bin Euro ödenerek kapanma aşamasında büyük bir yol kat edildiğini ifade eden Arslan, "Kendisinin hukuki olarak bütün süreçler bitmişti. Federasyona bir dilekçe veya bir mail yazdığında Samsunspor’a sezon başlamadan veya başladığında eksi 6 puan ile karşı karşıya iken 2 gün önce 350 bin Euro ödenerek dosyanın kapanması anlamında çok büyük bir adım atılmıştır. Şuanda vergi dairesi ve SGK’ya resmi taksitlerimiz 6 bin 736 TL, 7 bin 20 TL ve 7 bin 143 TL dışında günü geçmiş borcumuz da yoktur. Yeni yönetim olarak göreve geldiğimiz de avukat Didem hanım 212 bin TL alacağı vardı, 122 bin TL alarak kulübümüze 90 bin TL katkıda bulunmuştur. YEDAŞ’a 1 milyona yakın, SASKİ’ye de 2 milyonun üzerinde borçlarımız var."

BİR NOKTAYA VARACAĞIZ

Toplantının ardından Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin eski yöneticilerle ilgili sorularını cevaplayan Başkan Uyanık, "Her gelen ‘Kazım Yılmaz borcunu affederse Samsunspor kurtulacakmış’ moduyla herkes Yılmaz’ın üzerine yürümüş. Onda da böyle bir refleks doğmuş. Zaten bu ligde bir gelirimiz yok. Ben oturup konuştuğumuz zaman hepsiyle bir noktaya varacağımızı düşünüyorum. Alacaklar döviz endeksli olduğu için kur farkından dolayı borçlar devamlı büyüyor. Dolayısıyla kimsenin kötü niyetli olacağını düşünmüyorum."

İSİM DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ DEDİK

İsim sponsorluğu konusunda soruyu yanıtlayan Başkan Uyanık, "Nasıl formaya reklam alıyorsak, isim sponsorluğu denen bir şey var. Statlara reklam alınıyor, kulüpler isimlerinin önlerine bir anlaşma karşılığı reklam alıyorlar. Biz isim değiştirmeyeceğiz dedik. Biz bu kulübü iflas ettirip, hülle yoluyla ‘biz bu takımı iflas ettirdik, başkalarının borcunu ödemiyoruz, borcu olanlar kusura bakmasınlar, ahrette hesaplaşırız, cingözlük ve uyanıklık yapıyoruz. Başka bir kulüp kurup buradan yürümeyeceğiz’ dedik. Süper ligde, spor toto’da, ikinci ve üçüncü ligde birçok takım isminin başına veya sonuna reklam aldı. Bizim ismimiz, armamız, rengimiz ve bulunduğumuz şehrimiz değişmeyecektir." 

SONUÇ ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Bu ligde en iyi takımı kurduklarını düşündüğünü dile getiren Uyanık, "Sonucu alacağımızı düşünüyorum. Bu düşüncemi değiştirecek hiçbir şey yok. Herkes futbolun kurallarını bir şekilde kavrayacak. Ben hiçbir zaman bütün sezon boyunca yapacağınız eleştirilerde geriye dönük olarak, teknik direktörler başarısız olunca geçmişe top atıp, ‘enkaz devraldık, bu takım hiç hazırlanmamış, hiç kamp yememiş’ derler. Bende dönüp dönüp, ‘bu takımı 3. Lige giderken almıştık. Mezara koymuşlar, üstüne toprak atarlarken, yeni Samsunspor projeleri havada uçuşurken almıştık. 70-80 milyon borçlu, kimsenin tahtayı açamadığı dönemlerde aldık’ diye bunları asla hatırlatmayacağım." 

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR

"Yüksel Yıldırım ile hassas ortaklık beraberliğinde kimse araya nifak sokmaya çalışmasın" diyen Uyanık, "Nifak sokmaya çalışanlar boşa çalışırlar. 

Stadın zemini için elimizden geleni yapacağız. Çünkü biz üst düzey bir takım kurduk. 35 bin kişilik stadın o ilk görüntüsü bizde hem panik yarattı hem de hayal kırıklığı oluşturdu. Bu statlardan sorunlu olan Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk arkadaşımız Samsunlu. Dolayısıyla iyi niyetli olan arkadaşımızın burada nasıl etkisiz kaldığını fazla yorumlayamıyorum. Herhalde spor bakanlığı içerisinde üst kademe ile alt kademe arasındaki koordinasyon eksikliği var. Yaklaşık 200-250 milyona inanılmaz bir stat yapılmış. Stadı yapan firma stadı birçok eksikle teslim etti. Çimlerinden, kapılarının kilidine kadar eksiği var." 

UZUN SÜRELİ KİRALAMAK İSTİYORUZ

Dursun Türk'ün yeni ihalelerle stadının eksikliklerini gidermeye çalıştığına dikkat çeken Uyanık, "Biz bu stadı Samsunspor kulübü olarak uzun süreli kiralamak istiyoruz. 10-20 seneliğine kiralamak istiyoruz. Bu sene kiraladığımız zaman aşağıdaki boş alanlarıyla, boş dükkânlarıyla yüzde 100 şekilde kullanmak ve 24 saat yaşayan bir sistem haline getirmek istiyoruz. Fakat bu stat hazine arazisinde yapıldığından dolayı statü, 19 Mayıs stadyumundaki gibi net değil. Spor bakanlığı bunu 6 ay içerisinde çözüme kavuşturup, bize uzun vadeli kiralama yoluna gidecek. Şuanda stadı biz kullanıyoruz, maç maç kirasını veriyoruz. Ama stadın bakımı, çimlerin sorumluluğu bize ait değil."

STADIN ARKASINDA AKARYAKIT İSTASYONU

Samsun’a 35 bin kişilik stadyum yapanların bunları da düşünmesi gerektiğinin altını çizen Uyanık, "Altyapısına kullandıracağı 10 tane çim sahası yok. Stadın arkasına belediye hemen gelmiş bir akaryakıt istasyonu kurmuş. Kendi otobüslerini koymuş. Biz Trabzonspor’un açılışına gittik. Stadyumun arkasına 8 tane çim saha yapmışlar. Suni çim saha, normal çim saha ve Trabzonspor’un altyapısı orada. Futbolcular için lokalleri de var. Bizim saha da orada. Biz Avrupa kupalarına çıktığımız zaman ne yapacağız. Herhalde oradaki sanayicilere rica edeceğiz. ‘bugün çalışmayın da, havadaki zehirli partiküller azalsın. UEFA burada maç oynamaya izin versin’ diye ricada bulunacağız. Biz orada stadı yapmışız ve hemen her tarafını kuşatmışız. Belediyenin sanki başka bir yeri yok, gitmiş oraya kendi otobüsleri için otopark yapmış. Bunlar Samsunspor sevgisi olmayan bir zihniyetin geçmişte yaptığı işler. Bunların hepsini düzeltmemiz gerekiyor."

13 YIL YARDIM GÖRMEDİM

"Hep birlikte bu memlekete ihanet edilmesini engelleyelim" diyen Uyanık, "Rahmetli Hasbi Menteşoğlu, benim idolümdür. Hasbi Menteşoğlu’ndan sonraki yaptığım 13 senelik başkanlığımda bir tuvalet parası kadar yardım görmedim, bu sistemin içerisinden para ürettim. Ben 13 sene boyunca Samsunspor’dan kendi dönemimde hiçbir şekilde şehirden bir katkıda bulunmadan kendi sistemim ile kendim götürdüm. Ayrılırken de ne alıp verdiğimi helalleşerek gittim. Samsunspor şuanda zor durumda, buradan kurtarmak için acil ve sert tedbirler almak zorundayız." 

SAMSUN FUTBOL ŞEHRİDİR

Başkan Uyanık, "Ben futbol işini iyi biliyorum. Yüksel Yıldırım finansman işini. İkimizde her şeyimizle bu işin içerisindeyiz ve gereğini yapacağız. Samsun bir futbol şehridir. Şuanda bulunduğumuz üçüncü ligden kalkındırmak adına gereken fedakarlığı yapıyoruz. Kulübün borçlarını ödeyerek satın almak zorundayız. Devamında inşallah bütçesi denk, ithalatını, ihracatını karşılayan, kendi futbolcusunu kendi yetiştiren, başarı ile prim yapan bir takım oluşturmak istiyoruz. Biz yukarıda batık firmaların yani batık kulüplerin boğazlarına kadar borca kapılmış, gömülmüş büyük kulüplerin sistemine uyamayız. Yukarı çıkıp onların verdiği paraları vermeye kalkarsak 2 sene de onlar gibi batık duruma düşeriz. Biz denk bütçeyle gideceğiz. Açık vermeyeceğiz. İthalatımız, ihracatımıza denk olacak. 

Şirketleşme tamamen bürokratik işlerle yürüyor." 

BORÇ 55 MİLYONU GEÇTİ

"Samsunspor A.Ş.’nin yüzde 67’sini temsil eden Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım arkadaşlarımızın kendi şirketlerinin reklamını vermelerini istemeleri kadar doğal bir durum yok. Türkiye’yi birçok alanda temsil eden çok düzgün, yüzümüzü ağırtan firmaları var. O firmanın ismini Samsunspor’da yaşatmak istediler. Bunun bedelini de Samsunspor A.Ş.’ye ödüyorlar. Bunla da 1 senelik anlaşmamız var. İsmi için, rengi için gemileri yakacak olan insanlardan bir tanesi hem İsmail Uyanık, hem de Yüksel Yıldırım’dır. Borcumuz 55 milyonu geçtiği kesin. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum inanılmaz bir döviz kurlarındaki artış var. Dolayısıyla Euro ve dolar borçlarımız zaten yüzde 30-40 katlandı. 50 milyonun 20 milyonu dövize bağlı borçsa bunlar artıyor."

İKİ FİRMA TARAFINDAN DENETLENİYLOR

Samsunspor 30 milyon bütçe ile bu sezonu tamamlayacağını ifade eden Uyanık, "Samsunspor’u şuanda denetleyen 2 tane özel firmamız var. Samsunspor’da geçmişten bu yana avukatlık anlamında kötü niyetli veya mesleki hataları çıkartıyorlar. Çünkü burada birçok avukat hataları yüzünden mükerrer paralar ödedik. Bir sürü 35 yaşındaki oyuncular futbol oynamadan bu fakir şehrin paralarını sömürmeye devam ettiler. Futbol oynamıyorlar, 3 senelik sözleşme yapıyorlar, gidip memleketi Brezilya’da yatıyorlar. Bütün bu eksiklikler kulübün kurumsal olmamasından kaynaklanıyor. Biz eski başkan 5 kuruşunu almamasının peşindeyiz. Bu taraftan da kürekle menajerlere, avukatlara, hak etmeyen oyunculara para dağıtmışlar. Kimse bunları konuşmuyor."  Davut AKTAŞ, Zekai ANIL
 

Kaçan Zanlıyı Vuran Polis Tutuklandı  Kaçan Zanlıyı Vuran Polis Tutuklandı 

Ekipler, Hasta Vatandaşlar İçin Zorlu Şartlarda Seferber Oldu Ekipler, Hasta Vatandaşlar İçin Zorlu Şartlarda Seferber Oldu

Manisanın Ulaşımı Masaya Yatırıldı Manisanın Ulaşımı Masaya Yatırıldı

Konyada Yolcu Otobüs Şarampole Devrildi: 4 Yaralı Konyada Yolcu Otobüs Şarampole Devrildi: 4 Yaralı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık