loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7651
  • Euro 6.5229
  • GR ALTIN 243.52
  • ÇEYREK 396.85

'KIRMIZI ALARM' SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Bakanlar Soylu ve Turhan, sel sularının yıkıp geçtiği Ordu'nun ilçelerini ziyaret etti. 'Kırmızı Alarm'ın halen sürdüğü kentte sürekli olarak vatandaşlara 'yağmur' uyarısı yapılıyor. Vatandaşlara hasarları ve zararları için 'devlet güvencesi' verildi

  • 09 Ağustos 2018, Perşembe 19:09

FOTO GALERİ

Ordu'nun Fatsa, Ünye ve Perşembe gibi büyük ilçeleri başta olmak üzere 7 ilçede etkili olan sağanak yağış sonrasında oluşan sel nedeniyle kentler adeta yıkım yaşadı. 50 yılın en büyük felaketini yaşayan bölgelerde dereler taştı, köprüler yıkıldı. Yollar çöktü, 100 mahallede heyelan meydana geldi. Elektrikler kesildi, iletişim hatlarında hasarlar oluştu. Sel suları önüne gelen her şeyi aldı götürdü. Kentte halen 'kırmızı alarm' var.

500 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

500 bin kişinin etkilediği felakette can kaybının olmaması sevindirici olurken, henüz rakamı açıklanmayan milyon liralık maddi hasarlar meydana geldi. Fındık bahçelerinden fabrikalara birçok yerde işçiler ve mahalle sakinleri mağdur oldu. İnsanlar ürünlerinin sel sularına kapılmasını canlı gözlerle izledi ve telefonlarına kaydetti. Sel felaketi dolayısıyla birçok hayvan telef oldu, bir köpek ise Ünye Belediyesi ekiplerince kurtarıldı. Vatandaşlar, maddi açıdan çok zarar gördüklerini ifade ederek, yetkililerden yardım istedi.

UYARILAR HALEN YAPILIYOR

Sürekli uyarıların yapıldığı ilçelerde heyelan ve yıkılan yollar nedeniyle ulaşım sağlanamayan mahallelere ekipler ulaştırıldı. İlçelerde halen Karayolları Samsun Bölge Müdürlüğü ekiplerince, köprü korkuluklarını kesme ve beton yıkım işlemi gerçekleştiriliyor. Samsun-Ordu karayolundaki Cevizdere Köprüsü'nün yıkım çalışmaları sürüyor. Trafik tek şeritten işliyor.

LOJMANLAR BOŞALTILDI

Ünye'deki Tabakhane Deresi'nin debisi yükselirken, sel sularının bir kısmı tahliye edildikten sonra 1,5 saat trafiğe kapalı olan köprü tekrar ulaşıma açıldı. Selden Ünye'nin Tekkiraz Mahallesi de nasibini aldı. Tekkiraz Koruklu Merkez Camii'nin lojmanı, sel sularından zemininde kayma olmasından dolayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Lojman, yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı. Yaraların sarılması için tüm kurumlar adeta seferberlik ilan etmiş durumda.

GECE ZİYARETLER BAŞLADI

Sel felaketi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ilçelere ziyaretlerde yapıldı. Selden mağdur olan bölgeleri ziyaret ederek, yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Selden, afetten zarar gören bütün vatandaşlarımız rahat olsunlar. Devlet olarak ne gerekiyorsa gereğini yapacağız" dedi.

FOTO GALERİ

BAKAN SOYLU'DAN UYARI

Ünye İlçesi'nde Samsun-Ordu yolundaki yıkılan köprüde incelemelerde bulunan Bakan Soylu, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'dan bilgi aldı. Soylu, muhtemel bir kötü senaryoya karşı bu yolun çok acil koşullar dışında kullanılmaması gerektiğini söyledi. Bakan Soylu, "Vatandaşlarımızın bulundukları yerlerde kalma ihtimalleri çok daha doğru olur. Yeni bir yağmur riski de var. Daha kuvvetli bir yağış için tedbirlerimizi alıyoruz. Vatandaşlarımız da tedbirlerini alsınlar" diye konuştu. 

1 KİŞİ TEDAVİ ALTINDA

Ordu Valisi Seddar Yavuz ise, "Halen 100'e yakın mahallede ulaşılamayan hane var. Maddi hasarlarımız var. Burada tesellimiz can kaybının olmamasıdır. 1 kardeşimiz yıldırımdan yaralandı ve hastanede tedavi altındadır" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, "Bakanlık olarak üstümüze düşen neyse yerine getireceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Orduluların yüreğine su serpti.

NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Fuat Oktay, "Tüm bu olayların içerisinde herhangi bir can kaybının olmaması bizi sevindirmiştir. Ev ve iş yerleri ve fındık üreticilerinde hasarlar mevcut. Hasar çalışmalarının tamamlanmasını bekliyoruz. Selden, afetten zarar gören bütün vatandaşlarımız rahat olsunlar. Devlet olarak ne gerekiyorsa gereğini yapacağız" diye konuştu. Mevsimlik tarım işçilerinin tamamına ulaşıldığının altını çizen Oktay, "İlgili tüm birimlerimiz hareket halinde. Herhangi bir şey olursa hemen müdahale edeceğiz" dedi. 

YARALILARI ZİYARET ETTİLER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da, Cevizderesi çevresinde zarar gören alanlar ile çöken köprülerde de incelemelerde bulundu. Daha sonra Ünye Devlet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret eden Bakan Turhan, geçmiş olsun dileklerini iletti. Yaralılardan Hasan Arslan, "Cenabı Allah bize bu ömrü yaşamayı nasip etti. Göçük altında kaldık. O çamurun içinden çıkamayabilirdik" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, Ordu'daki sel felaketinden etkilenen çiftçilerin düşük faizli zirai kredi borçlarının, il ve ilçe müdürlüklerine müracaatları halinde erteleneceğini bildirdi.

KÖPRÜLERİ YAPAN FİRMALARA DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALI

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise, "Fındık taban fiyatı 15 TL olarak acilen açıklanmalıdır. Ordu, acilen afet kapsamına alınmalıdır. Köprüyü yapan müteahhit, bunu teslim alan, teknik anlamda 'tamam' diyenler derhal soruşturmalıdır. Yıkılan köprülerin yerine Osmanlı döneminde yapılan kemer köprü uygulamasına geçilmelidir. Ordu'daki HES'ler yeniden incelenmeli. 'Allah'ın afeti' olarak geçiştirilmemesi gerekiyor. Çünkü HES'lerin dere yataklarını bozuyor" diye savundu.

50 YILDIR BU MANZARA YAŞANIYOR

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile selin yaşandığı bölgeye giden AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ise, "Afette zarar gören köprüler, yollar, su ve elektrik hatları ilgili kurumlar tarafından ivedilikle onarılarak ve yenisi yapılarak hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak. En kısa sürede, bölgenin afet haritası çıkarılarak bu gibi sel baskınlarına karşı etkili önlemlerin alınması sağlanacak" dedi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, beraberinde İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve partililerle birlikte Ordu'da sel bölgesine gelerek incelemelerde bulunarak, "Bundan siyaseten beslenmeye kalkışmanın da faydalı olacağı kanaatinde değilim. Önemli olan yaraların sarılmasıdır. Ortada vizyonsuzluk ve plansızlık var. Bu coğrafyada 50 yıldır buna benzer olaylar yaşanıyor. Hâlâ 50 yıl önceki yerde bulunmamızı kabul edemiyorum" diye konuştu.

300 İŞ MAKİNESİ ÇALIŞIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da, ilçelerde yaşanan selde 75 adet menfez ve 7 köprünün kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Yılmaz, sel sonrası 100 mahallede heyelan meydana geldiğini ifade etti. Heyelandan dolayı kapanan mahalle yollarının ekiplerce açıldığı bilgisini veren Başkan Yılmaz, sel bölgesinde 300 iş makinesiyle 550 personelin görev yaptığını bildirdi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan da, "Görüntülerde görüldüğü gibi üreticimizin zor imkanlarla toplayıp harmanladığı fındığı denize dolmuş durumda. İnşallah devletimiz milletimizin, çiftçimizin yanında olacak ve bu yaralar sarılacak" ifadesini kullandı.

SELİN SÜRÜKLEDİĞİ AĞAÇ VE TOMRUKLAR DENİZDE

Fatsa'da denize akan ağaçlar ve tomruklar karaya vurdu. Özellikle 'fındık denize aktı' diye oluşan görüntülerin denize sel ile birlikte yüksek kesimlerden gelen ağaçların oluşturduğu topluluk olduğu anlaşıldı. Denize sel sularıyla gelen tomruk ve ağaç parçalarını vatandaşlar yakacak için toplamaya başladı. Dalgalar arasında denizden çıkardıkları odunları motorlu testereyle kesen ilçe sakinleri, daha sonra araçlarına koyup, evlerine taşıdı. Vatandaşlar, "Selde fındığımız gitti, bari yakacağımızı bu odunlarla karşılayalım. Alabildiğimizi alıyoruz. Bu odunları kurutup, kışın yakacağız" dedi.

ÇAYBAŞI'NDA TONLARCA FINDIK ZARAR GÖRDÜ

Çaybaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli ziraat mühendislerinin yer aldığı üç ekip, Çaybaşı ilçesine bağlı 16 mahalledeki tarım arazilerinde hasar tespit çalışması yaptı. İlk incelemelerde bin 419 dekarlık tarım arazisinde hasar oluştuğu görüldü. Ekipler, 15 çiftçiye ait 20 dekarlık arazide ise toplanmış ve dalda bulunan tonlarca fındığın zarar gördüğünü kayıt altına aldı. Sel nedeniyle ırmak yatakları aracılığı ile denize sürüklenen arı kovanının denizden çıkması görenleri şaşırttı. Denizden kıyıya ağaçlar, naylon atıklar ve arı kovanlarının vurduğu gözlendi. Hamza ALP - Ümit GÜNGÖR - İHA-DHA-AA-HHALK

FOTO GALERİ

Müzik Odası İçin Kermes Düzenlediler Müzik Odası İçin Kermes Düzenlediler

Çobanlık Yapan Yaşlı Adamın Cesedi Kayalıklar Arasında Bulundu Çobanlık Yapan Yaşlı Adamın Cesedi Kayalıklar Arasında Bulundu

Malide Katliam: En Az 100 Ölü Malide Katliam: En Az 100 Ölü

(Özel) Teknede Mahsur Kalan 6 Kişi Böyle Kurtarıldı (Özel) Teknede Mahsur Kalan 6 Kişi Böyle Kurtarıldı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık