loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Kültür Park Proje Çöplüğüne Döndü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kültür Park Proje Çöplüğüne Döndü
Abone ol
SBB Başkanı Mustafa Demir'in Kültür Park'ı yıkarak içine yapmaya başladığı Kent Yönetim Merkezi inşaatının ardından bir durdurma kararıda, İlçe Terminali inşaatı için çıktı. Kültür Park, adeta proje çöplüğüne dönüştü.  

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gıda Borsası ve Kamyon Garajı gibi yoğunluk yaratan liman girişindeki alanları yıkmış, vatandaşların nefes aldığı Kültür Park'ı vatandaşların kullanımına sunmuştu. 31 Mart yerel seçimleri ile göreve gelen Başkan Mustafa Demir ise, Kültür Park'ın yıkımının startını verdi. 

Kültür Park'ın tam ortasına Kent Yönetim Merkezi inşa etmeye başlayan Başkan Demir, hemen yanına da ilçe minibüslerinin gireceği İlçe Terminali binasının yapımına karar vermişti. Mimarlar Odası'nın Kent Yönetim Merkezi inşaatı ile ilgili 'Kıyı Kanunu'na aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle açtığı davadada ise, yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Hemen yanında yer alan İlçe Terminali inşaatı içinde yargı kararı emsal teşkil etti. 

KIYI KANUNU'NA AYKIRI 

Mimarlar Odası'nın Samsun 2. İdare Mahkemesi'ne İlçe Terminali inşaatının Kıyı Kanunu'na aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle açtığı davada, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, söz konusu alanın imar planında park olarak görüldüğünü belirterek, "Terminal binasının ilgili madde hükmünde belirtilen yapılar arasında yer almadığı gibi aynı Kanun'un 7. maddesinde belirtilen yol, açık otopark, park, yeşil alan ve çocuk bahçeleri gibi rekreasyon alanı olarak da değerlendirilemeyeceği anlaşıldığından, dava konusu taşınmaz hakkında yürürlükteki imar planlarında belirlenen kullanım fonksiyonlarına ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 7. maddesine aykırı bir şekilde İlkadım İlçe Terminal Binası yapımına ilişkin olarak tanzim edilen 24/06/2021 tarih ve 12 sayılı yapı ruhsatında hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan; hukuka aykırı olduğu hususu Mahkememizce tespit edilen dava konusu işlemin uygulanması halinde, dava konusu yapı ruhsatında öngörülen kullanım amacına istinaden inşai faaliyetlere devam edileceği ve bu hususun telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağı açıktır "ifadelerini kullanarak yürütmeyi oybirliği durdurdu. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ÇAĞRI 

Mimarlar Odası Şube Başkanı Burak Şener yaptığı yazılı açıklamada, "Çevre sorunlarına yol açarak kentlerin kıyı yapılarını değiştiren, kent kimliğini tanımsız hale getiren, kıyı kentlerini bu niteliğinden uzaklaştıran, kıyılardaki deniz yaşamını yok eden dolgu alanlarının, yarattığı olumsuzluklarla birlikte,  yapılaşmaya açılması çabaları, kentlerimiz için çok daha olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Samsun kenti, bilinçsizce oluşturulan ve halen daha oluşturulma çalışmaları içinde olunan dolgu sahaları sebebi ile kıyı kenti olma özelliğini hızla yitirmekte, denizden hayli uzaklaşmaktadır. Geçmişte yanlış politikalar neticesinde oluşturulan dolgu alanlarının, kent yaşamına olumlu katkı verecek yaşam alanları olarak düzenlenmeleri gerekirken, yapılaşmaya açılma çabaları kabul edilebilir değildir. Mimarlar Odası olarak, Samsun Büyükşehir Belediyesini dolgu alanları üzerinde yapılaşma politikalarından vazgeçmeye çağırıyor, kamu yararı içermeyen bu doğrultudaki çabaların karşısında olacağımızı ve kamu yararı adına her türlü hukuksal yola başvuracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz "ifadelerini kullandı. 

Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener 

SBB eski Başkanı Y.Ziya Yılmaz, Kültür Park'ı kente kazandırmıştı. Başkan Demir'in parkı yıkarak yapmaya başladığı Kent Yönetim Merkezi inşaatının hemen ardından İlçe Terminal inşaatı ile ilgili de yürütmeyi durdurma kararı verildi. 

'Yılmaz yapmıştı' Demir yıkıyor 

SBB Başkanı Mustafa Demir 

KENT YÖNETİM MERKEZİ DURDURULDU 

İLÇE TERMİNAL İNŞAATI DURDURULDU 

Haber: Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
TERDER'den büyük buluşma Önceki Haber

TERDER'den büyük buluşma 

Çarşambaspor Fırsatı TeptiSonraki Haber

Çarşambaspor Fırsatı Tepti

Yorum Yazın

AKKIR Makina'ya ziyaret
TÜRKONFED yine uyardı
İki kardeş aynı gün öldü
Pak Un'dan Venezuela'ya un ihracatı
Babadan kalma 'tenekecilik' mesleğini yaşatıyor
Samsun'da bir kişinin otomobilde öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan şahıs tutuklandı
‘Aşı kurnazlığı’ yapan vatandaşlar Covid servislerinin yolunu tutuyor
2022 fuarlar yılı olacak
Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 8 gözaltı
Rize'de Kadıköyspor rüzgarı
Samsun Çarşamba'da Eşini Bıçakla Yaralayan ‘Koca’ Tutuklandı
Samsun'da Belediye çalışanı tabancayla kendini vurdu
Kadıköysporlu Emir Şahin Rizespor'da
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı: Yoğun talep gören OSB'ler Samsun'u tam bir sanayi şehrine dönüştürecek
Samsun'da Şaşırtan Yangın İhbarı! Su Buharı...
Samsunspor'da 'aşı karşıtı' futbolcular var
Murat Sandıkçı'nın Baba Acısı
Samsunspor'da Koronavirüs Çıktı!
Akaryakıta zam beklentisi! Petrol fiyatlarında 8 yıl sonra bir ilk
Dövize karşı mücadelede yeni düzenlemeler yolda

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar