loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39

Meclis’te Yalı Kafe Gerginliği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meclis’te Yalı Kafe Gerginliği
Abone ol
Atakum’daki eski Yalı Kafe Meclis’te ufak çaplı tartışmalara neden oldu. CHP ve İYİ Parti’ye MHP de katıldı, oylamada çekimser oy kullandı. Başkan Mustafa Demir’in, CHP’li Deveci ve MHP’li Sevindik’le yaşadığı polemik gündem oldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı kapanış toplantısı, Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında yapılan toplantıda belediye yatırımlarıyla ilgili projeler ele alındı. Toplantıda, hayata geçirilecek projelerle ilgili Başkan Mustafa Demir, meclis üyelerine ayrıntılı bilgi verdi.

DEVECİ: İNŞAAT ALANI 3 KAT ARTIYOR
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Başkan Mustafa Demir’in açıklamasından önce eski Yalı Kafe’nin yerine uygulanacak projeyle ilgili söz aldı.

Deveci, “Bu yapılaşma koşullarını değiştiren, daha doğrusu yapılaşma alanını artıran uygulama imar planı değişikliği bugüne kadar söylenen, aramızda konuştuğumuz Millet Kıraathanesi düzenlemesine aykırı. Bu alanda söz verilenin aksine Millet Kıraathanesi yapılmıyor. Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Bu yönüyle mekansal planlar yönetmeliğinin 4K ve 24/4. maddelerine aykırı bir düzenleme yapılıyor. Ayrıca yakınındaki binaların imar durumlarından farklı ve eşitlik ilkesine de aykırı. Yani bunlar hukuki ve teknik özellikleri. Bunun ötesinde sosyal özellikleri de var. Siz burayı biliyorsunuz. Buranın önceki kullanım şekli de çok doğru değil ama halk buraya alışmıştı. Orası bir dinlenme alanıydı. Sizinle daha önceki sohbetlerimizde, Samsun’a anlatılan şekli de içerisinde ufak sosyal tesisleri ve mutfağı olan Millet Bahçesi yapılacaktı. Yani oradaki mevcut yeşillik daha da güçlendirilecek ve korunacaktı. Görülüyor ki burası ciddi ve eski halinden daha yoğun bir yapılaşmaya açılıyor. Samsunlular sahilde var olan, bundan başka da bulunmayan, denizde ve sahilde kıyıya açılabilen tek alan burası. Burada ciddi bir kullanım alışkanlığı oluşmuştu. Bu da ortadan kaldırılıyor. Bu yönüyle Atakum zaten düzgün olmayan, benim de oldum olası itiraz ettiğim yapılaşma planına bir olumsuzluk da biz ekliyoruz. Siz de Atakumlusunuz, bunu yapmayalım. Sizin başka bir projeniz daha vardı. Yanında kamu binası var, onu da yıkarak orada güçlü yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde sosyal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular böyle istiyorlar. Ben de Atakum’un belediye başkanı olarak onların sesini bu mecliste ifade etmek istiyorum. Siz de bir Atakumlusunuz. Atakumluların sesine kulak verin diliyorum” açıklamasında bulundu.

Söz konusu madde hakkında söz alan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi Grup Başkanvekilleri Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye katıldıklarını ifade ederek ‘ret’ oyu vereceklerini söylediler.

BETON YIĞINA DÖNÜŞECEK
CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, CHP Meclis Üyesi Hasan İpek, İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir ve Saadet Partisi Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, imar planı değişikliği ile Yalı Kafe alanının beton yığını haline getirileceği gerekçesi ile karşı çıkarken, MHP Grup Başkanvekili İsmail Sevindik de birey olarak Atakum’un Yalı Kafe gibi bir mekana ihtiyacı olduğunu, gündem maddesi için "Olumsuz oy vereceğim. MHP'nin oyu çekimserdir" dedi. 

BURAYA NE YAPILACAĞINI BİLMİYORUZ 
İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir, “Buraya bir imar geçirdik şimdi tekrar bir imar düzenlemesi yapıyoruz. Hiçbirimizin buraya ne yapılacağı ile ilgili bilgisi yok. Biz buraya ne yapılacağını bilmiyoruz. Bizimle paylaşılmadı. Yalı Kafe ile ilgili neler yapılacağı bizimle paylaşılmış olsaydı. Atakum zaten yapılan yanlış yapılaşmadan ötürü çok güzel yeşillikleri olan yerken biz burayı betonlaştırdık. Belki de tek alanlardan birini de Yalı Kafenin orayı da yapılaşmayı yoğunlaştırarak yeşil alanı öldüreceğiz. Lütfen bu kararı bekletelim. Biraz daha bekletelim doğru ise bizde destek olacağız ama doğru değilse sizde bize destek olun" diye konuştu.

VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTMADINIZ 
CHP Meclis üyesi Hasan İpek ise, “Biz burayı mahkemeye vermiştik yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Sizde orası çok güzel olacak demiştiniz keşke öyle olsaydı. Şuanda orayı sıfır 40 yapıyorsunuz tamamı beton yığını haline geliyor. Bize vermiş olduğunuz sözü tutmadınız. Sözünüzün arkasında durmanızı istiyorum" dedi. 

AYAĞINIZA SIKMIŞ OLURSUNUZ 
CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan da, “Yalı Kafe’de sıfır 15'den devam edilmeli. Bu müdahaleyi kabul etmiyoruz. Bize daha önce ayağınıza sıkmayın demiştiniz. Bu şekilde siz ayağınıza sıkmış olursunuz" eleştirisinde bulundu. 

DEMİR VE DEVECİ ARASINDA TARTIŞMA 
Bu konuşmaların ardından Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir arasında kısa süreli tartışmada yaşandı. Mustafa Demir, Deveci'yi siyaset yapmakla itham etti, Cemil Deveci ise siyaset yapmadığını belirterek, gündem maddesine itirazının olduğunu söyledi.

DEMİR: PROJEDE BETONLAŞMA YOK
Atakum Adnan Menderes Bulvarı’nda eski Yalı Kafe alanında inşa edilecek projenin detayları ile ilgili bilgi veren ve eleştirileri cevaplayan Başkan Mustafa Demir, 3 bin 800 metrekarelik alanda hayata geçecek projeyi yılsonunda ihale edeceklerini söyledi. Başkan Demir, “Sayın Sevindik, MHP Meclis Üyesisin, Cumhur İttifakı’nın bir parçasısın. Benim açıklamamı beklesen iyi olurdu. Burası için ‘betonlaşma’ diyorsunuz. Biz şimdi burada bir plan kararı alıyoruz. Yüzde 40 falan dediniz. Oradaki alanın yarısının yüzde 40’ı olacak. Geliştirdiğimiz proje gereği tadilat plan önerisini getirdik. Burada betonlaşma yok. Çok farklı bir proje. Atakum’dan Türkiye’ye Samsun’un çok önemli bir marka değeri olacak proje. Mimarisiyle, teknolojisiyle, fonksiyonelliği ile 7’den 70’e yerli yabancı herkes oradan geçecek. Nefes alacak. Botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz. Siz buna ‘beton yığını’ diyemezsiniz. Çok farklı bir konsept. Bunu alanında çok iyi bir mimari grup çalışıyor. Haziran sonu gibi uygulama projesi geliyor. Yılsonuna kadar da ihale edeceğiz. Tam bir ahşap ağırlıklı. Ne var burada? Kitap kafe, sergi alanları, sanat faaliyetlerinin icra edileceği mekan, restoran kısmı var. Toprak ve yeşille uyumlu bir proje olacak” diye konuştu.

Söz konusu madde meclis üyelerinin oy çokluğu kararı ile meclisten geçerek, karara bağlandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cumhur İttifakı'nda Yalı Kafe KriziÖnceki Haber

Cumhur İttifakı'nda Yalı Kafe Krizi

Deneyimli teknik adam Yıldırım'dan randevu aldıSonraki Haber

Deneyimli teknik adam Yıldırım'dan rande...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar