loading...
Samsun
DOLAR8.2675
EURO9.9693
ALTIN474.75

Meydanda ki yıkımla ilgili deli sorular var?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meydanda ki yıkımla ilgili deli sorular var?
Abone ol
CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Büyükşehir Belediyesi'nce Site Cami çevresi ve Cumhuriyet Meydanı'nı kapsayan dönüşüm projesine tepki göstererek, "Yıkım zihniyeti bu şehrin kaderi oldu. Açılan bu alanların yerlerine ilerleyen yıllarda yeni AVM’ler mi yapılacak ? "diye sordu. 

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nce Site Cami çevresi ve Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan işhanlarının yıkımını öngören kentsel dönüşüm çalışmasına tepki gösterdi. Telatar, "Yıkım zihniyeti bu şehrin kaderi oldu.  Son dönemlerde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanları şehrin kimliği ile oynama pahasına yıkım programları uyguluyor "dedi. 

İŞLERİ GÜÇLERİ YIKIM 

Başkan Telatar, "Önceki başkan, yenisini yapmadan yıkım yapıyordu. Adeta, gece rüyasında gördüğünü ertesi gün yıkımla başlatıyordu.  Planlama, projelendirme onun kitabında yoktu. Şimdi de aynı zihniyetin devamı iş başında. Şehrin merkezinde;  bazen tarihi mekanları öne çıkarma gerekçesi ile, bazen Onur Anıtı’nın önü açılacak gerekçesi ile, bazen de otopark ihtiyacı öne çıkarılarak kamulaştırmalar yıkımlar yapılıyor, planlanıyor. Samsun’un imarını yatay yönde geliştireceklerine şehrin tarihi kimliğe sahip mekanlarında yık-yap projeleri ile oyalanıp duruyorlar "dedi. 

ALDATMACA MANTIĞI 
   
Hayata geçirilmek istenen projeleri yakından takip ettiklerini belirten CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, "Son olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yaptığı açıklamalara göre; Cumhuriyet Meydanı etrafında yıkımlar başlayacağını öğrendik. Halen, Saathane Meydanı civarında, Subaşı Yeraltı Cami bölgesinde devam eden yıkım ve inşaatları da dikkatle takip ediyoruz. Kamu malı iken bazı bölümlerinin satıldığını bildiğimiz Anakent İş Merkezi'nin otopark yapılacağı gerekçesi ile yeniden kamulaştırılarak yıkılacağını öğreniyoruz. Önceki yıllarda, yeşil alan olarak değerlendirilmek üzere yıkılan liman girişinden opera binasına kadar olan bölge yeniden yapılaşmaya açıldı. İnşaatı devam etmekte olan Akıllı Kent Merkezi binasının yanına İlçe Minibüs Garajı yapılacağı açıklandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Özel İdare binalarının altındaki iş yerleri satıldığı halde yeniden kamulaştırılarak yıkılacak olması ne kadar mantıklıdır. Ne kadar ihtiyacımız var?  Kamu kaynaklarının böyle kişisel yaklaşımlarla heba edilmesi doğru mu? Bu binaların,  Onur Anıtı’nın önü açılacak bahanesine  dayandırılarak yıkılıyor olması doğru değildir. Bu aldatmaca mantığı kınıyoruz "dedi. 

SORULAR CEVAP BEKLİYOR 

Cevaplanması için bazı soruları gündeme taşıyan CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, "Kentin meydan ihtiyacını karşıladığı halde Cumhuriyet Meydanı  etrafındaki binaların yıkılarak genişletiliyor olması  akıllara deli sorular da getiriyor! Acaba,  açılan bu alanların yerlerine ilerleyen yıllarda yeni AVM’ler mi yapılacak ? Yapılmayacağının  garantisini kimse verebilir mi ? 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' olarak adlandırarak Büyükşehir Meclisi'nden geçirdiğiniz karar, anlamına ne kadar uyuyor ? Kentsel Dönüşüm Yasası’nın kent merkezinde bir yıkım yasası olarak uygulanması doğru mu ? Bütün çalışmalarını rant üzerine planlayan Büyükşehir Belediyesi'nin siyasi karar verenlerini kınıyoruz. Bir an önce yıkım projelerini durdurmaya çağırıyoruz.
CHP olarak, sosyal ve demokratik yerel yönetim anlayışını  Samsun’lulara çare olarak öneriyoruz "ifadelerini kullandı. 

Dönüşüme CHP'den kınama 

Telatar, Cumhuriyet Meydanı ve Site Cami'nin çevresinin dönüşümünü öngören çalışmaya tepki gösterdi. Telatar, "Kentsel Dönüşüm Yasası’nın kent merkezinde bir yıkım yasası olarak uygulanması doğru mu ? Siyasi karar verenlerini kınıyoruz "dedi. 

'Yıkım zihniyeti var'

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, son 21 yılda Samsun'da bir yıkım zihniyeti sürdürüldüğünü belirterek, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yılmaz ve mevcut Başkan Demir'e yüklendi. Telatar, "Önceki başkan, adeta, gece rüyasında gördüğünü ertesi gün yıkımla başlatıyordu.  Planlama, projelendirme onun kitabında yoktu. Şimdi de aynı zihniyetin devamı iş başında "dedi. 

BB Başkanı Mustafa Demir 

BB eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 

Haber: Zekeriya FIRAT 

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deltadaki bakım merkezi kapatıldı Önceki Haber

Deltadaki bakım merkezi kapatıldı 

Çarşambaspor Play-Off Potasında!Sonraki Haber

Çarşambaspor Play-Off Potasında!

Yorum Yazın

AtaÇocuk’ta 23 Nisan coşkusu 
"Banka hesabınız saldırıya uğradı" diyen dolandırıcıya 300 bin lira para gönderdi
Hastanenin otoparkının duvarına çarpan ehliyetsiz sürücü yaralandı
Bu da Kripto Tosuncuk: Sırra kadem bastı
Samsun'da Uyuşturucu Operasyonu: 19 Gözaltı
Terme'de İşçiler 'Adalet Peşinde'
Samsun'da Jandarmadan toplu iftara 14 bin 620 lira ceza
Türkiye’nin gaz betonu Samsun’dan
Kovid-19 ahşap evlere olan ilgiyi arttırdı, talebe yetişemiyorlar
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı: 3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlanacak
MEM'de Ki İddiaya Valilik El Attı
SAMULAŞ Genel Müdürü'ne 'Özel Plaka, Şık JİP'
Samsun'da Yürek burkan fotoğraf 
İlkadım Belediyesi Yabancılar Pazarı Spor Kulübü Başkanı Ali Akyüz: Oyuncularımı Rencide Ettirmem
İçişleri Bakanlığı açıkladı! 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi
SAMSEV'den Büyükşehir'e 'yanlıştan dönün' çağrısı 
Tekkeköy'de Atıl okul köy konağına dönüştü
Samsun'da Önce Kendini Vurdu Sonra Yardım İstedi
Samsun'da Bunalım İntiharı!
FETÖ'den 6 yıl 3 ay hapis cezası bulunan bir kişi hastaneye giderken yakalandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar