loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

MÜSİAD, topyekûn kalkınma için Türkiye’nin her yerinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MÜSİAD, topyekûn kalkınma için Türkiye’nin her yerinde
Abone ol
Türkiye’nin tüm bölgelerinin topyekün kalkınması için çalışmalarını yürüten bu amaçla geçen hafta Hakkari Yüksekova temsilciliğini açan MÜSİAD, son olarak MÜSİAD Iğdır temsilciliğinin açılışı ile MÜSİAD Kars temsilciliğinin yeni hizmet binasının açılışlarını yaptı.

Türkiye’nin tüm bölgelerinin topyekün kalkınması için çalışmalarını yürüten bu amaçla geçen hafta Hakkari Yüksekova temsilciliğini açan MÜSİAD, son olarak MÜSİAD Iğdır temsilciliğinin açılışı ile MÜSİAD Kars temsilciliğinin yeni hizmet binasının açılışlarını yaptı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Başkanlığındaki MÜSİAD heyeti Doğu Anadolu illeri Iğdır ve Kars’a çıkarma yaptı. Geçen hafta Hakkari Yüksekova temsilciliğini açan MÜSİAD, son olarak MÜSİAD Iğdır temsilciliğinin açılışı ile MÜSİAD Kars temsilciliğinin yeni hizmet binasının açılışlarını gerçekleştirdi. Iğdır programına Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim ziyareti ile başlayan MÜSİAD heyeti, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kars programına Vali Türker Öksüz ziyaretleri dışında bölgedeki MÜSİAD üye işadamlarının fabrika ve iş yerlerine de ziyaretler gerçekleştirerek bölgesel kalkınma, üretim ve istihdamın arttırılması konularında incelemelerde bulunuldu.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Iğdır Temsilciliği açılışı ve MÜSİAD Kars Temsilciliği yeni hizmet binası açılış programlarında, MÜSİAD’ın Türkiye ve dünyayı baştan başa saran, sahada en etkin ve yaygın, ülkemizde yerli milli sanayiinin öncüsü, milli sermaye stoğunun oluşturulmasına öncelik eden, hatta onu inşa eden bir sermaye platformu olduğunu söyledi.

MÜSİAD olarak bundan 2,5 sene evvel tasarladığımız ve dillendirdiğimiz stratejik hedeflerin ve sonrasında tek tek komite isimleri ile somutlaştırdığımız bu unsurların bugünün dünyasında, birer küresel hedefler silsilesi olarak karşımıza çıkması bizleri; hem öngörümüzün genişliği, hem stratejik akla olan hâkimiyetimiz, hem de devletimize yapacağımız ve yapmakta olduğumuz hizmetlerin boyutu bakımından gururlandırdığını aktaran Kaan, şunları kaydetti:

Göreve geldiğimiz günden bu yana belirlediğimiz iki slogan çerçevesinde devletimizin hizmetinde ve milletimizin yanında olduğumuzun ve olacağımızın her daim altını çizdik. Bunlardan ilki ”BERABER” mottosu idi.

Ne yapıyorsak, ne üretiyorsak neye göğüs germemiz gerekiyorsa bu ülke için beraber dedik. Ve Meselesi Türkiye olan herkesle beraber yürümeye de hazırız dedik.

İkinci mottomuz ”VARIZ” oldu. Aynı şekilde bilimden sanata, sanayiden eğitime, istihdamdan KOBİ işletmelerin büyütülmesine, kurumsallaşmadan proje üretimine; her alanda ülkemizin ihtiyacı olan her alanda ve her daim varız dedik.

Sadece ekonomik alanda değil, yüksek ahlakı, erdemi, ahilik kültürünü, Karz-ı Hasen ve zimem defteri gibi darda kalanlara yardımı da unutmayan bir kurumdur. Pandeminin yoğun yaşandığı kapanma dönemlerinde de sahada iş dünyasının ve dar gelirli halkımızın yanında olduğunu da sahada yardımlarıyla göstermiştir.”

MÜSİAD’ın hazırlamış olduğu ”Şehirleri Özgün Değerleriyle Kalkındırma ve Markalaştırma” ile ”Akıllı Tarım Kentleri Modeli” çalışmalarından da bahseden Kaan, bu projelerle ilgili şunları aktardı:

”Gelecekte devletler değil, şehirler yarışacak dedik ve bölgesel-kentsel ekonomilerin yani şehir ekonomilerinin oluşturulması için ”Şehirleri Özgün Değerleriyle Kalkındırma ve Markalaştırma” adını verdiğimiz ülkemizdeki şehirleri, muadili olabilecek dünyadaki diğer şehirlerle eşleştirdiğimiz bu çalışmayı hazırladık. GSYH hesaplamalarına göre 1,2 milyar dolar büyüklüğünde olan Iğdır ilimiz için belirlediğimiz marka şehir, İsviçre’nin Luzern şehridir. 23 milyar GSYH’ya sahip olan Luzern’in; bölgedeki en önemli gelir kaynağı tarımdır ve arazinin çoğu tarım için kullanılmaktadır. En önemli tarım ve hayvancılık ürünleri ise meyve ve sığır yetiştiriciliğidir. Sanayide ise tekstil, makine, ahşap, tütün ve metalurjik ürünlere yoğunlaşılmıştır. Tatil beldelerine açılan bir kapı niteliğiyle turizmi de gelişmiştir.

Iğdır’ın, mevcut potansiyelinin doğru kullanıldığı takdirde bu şekilde büyümesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. MÜSİAD olarak bu konuda üzerimize düşen göreve bugünden itibaren başladığımızı da ifade etmek isterim.

Diğer projelerimizden Akıllı Tarım Kentler Projemiz ile kırsal kalkınmayı teşvik etmek ve bu şekilde tersine göçü desteklemek ve homojen bir nüfus yapısına kavuşmak adına bir girişim başlattık.

Akıllı Tarım Kentler Modeli ile büyük şehirlere sıkışan nüfusu ve özellikle kadın ve genç girişimleri hedef alan imkânlarıyla, kırsal yaşamı özendirme ve kırsal kalkınmayı destekleme inisiyatifi geliştirdik.

Bu hafta Akıllı Tarım Kentleri kurulması düşünülen illeri ve ”Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında, 2023 ve Sonrası Kırsal Kalkınma ve Tarımın Geleceği” adlı tarım ve hayvancılık ile ilgili raporumuzu basın mensuplarımıza paylaşacağız. Hedefimiz 2030 da gıda ve tarımda 100 milyar ihracat yapacak duruma ülkemizi getirmektir.”


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeşil enerji yatırımlarının önü açılsınÖnceki Haber

Yeşil enerji yatırımlarının önü açılsın

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü’nün kripto para yatırımlarına ilişkin değerlendirmeleriSonraki Haber

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz...

Yorum Yazın

Samsun'da pazar yeri çatısı çöktü
Yeni çipli kimlik kartları bir meslek grubunun sonu oldu
SBB Meclisi Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: Yanlış projeler kaos getiriyor
Kardan çatısı çöken ahırlardaki 20'in üzerinde koyun ve 9 kuzu telef oldu
Samsun'da Konsomatrist kadının şüpheli ölümü
İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar: YEDAŞ'ın elektrik kesintileri bezdirdi
Karla mücadelede 104 kişi yurtlara yerleştirildi
Toprak kayması korkusu uyutmuyor
Samsun'da yatırımlara 1,86 milyar TL’lik ödenek
1 gün arayla 2 farklı Samsun
Hangi ürünlerde KDV düşecek? Erdoğan açıkladı...
Samsunspor Nuri Asan Tesisleri Kara Teslim!
Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa'nın Kar Engeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rakam Verdi; AK Parti’li Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne 2021'de 1 milyar 178 milyon lira genel bütçe payı verdik
YEPAŞ faturaları yakmayı sürdürüyor
Samsun'da Suya 31. Zam! SASKİ ZAMMI 6 LİRAYA DAYANDI 
Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım'ın Büyük Çabası
İstiklal Spor Kulübü Kurucu Başkanı Atila Uzun Başarıyı Ödüllendirdi
SAMSEV'den Başkan Demir'e çağrı
Ahırda başından tüfekle vurulmuş halde bulundu

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar