loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.4692
  • Euro 6.2219
  • GR ALTIN 230.23
  • ÇEYREK 377.35

O gece Rüyalarıma giriyor

4 Temmuz’da yaşanan seli Allah’ın felaketi olarak nitelendirmeyen Osman Genç, Su başkanı kurumların görevini yapmaması nedeniyle oluştuğunu, söylüyor

O gece Rüyalarıma giriyor
  • 16 Aralık 2012, Pazar 14:12

Yılanlıdere ’de yeniden düzenlenen köprünün zamanında hatalı olduğunu söylediklerini de ileri süren Osman Genç, felaketin İlçede 18 trilyon 350 milyar liralık hasara yol açtığını de sözlerine ekledi. 

Samsun’da en çok o konuşuldu.

Kimi Zaman suçlandı.

Ama en çok da övgü aldı.

O Samsun’un arka bahçesi gözüyle bakılan Canik’i modern bir şehir yapma gayretiyle çalışıyor.

Hem çok sevilen ama yine de eleştiri oklarına hedef olan Canik’in Belediye Başkanı Osman Genç, Herkes Onu Konuşuyor ’un bu haftaki konuğu oldu.

Zamanında Kozlu köyüne bağlı bir mezra olan Kaşyayla Köyünde doğmuş 1965 yılında. Ama birkaç kardeşiyle birlikte nüfusa kaydedildiği için birçok insan gibi Nüfus tarihini yanlış yazarak 1963 doğumlu olarak kaydedilmiş nüfus kütüğüne Osman Genç.

“Çok çalışkan bir çocuktum, her işimi çabuk yapardım. Bu nedenle de babam okumamı istemedi. Beni yayında bulundurmak, tarlada tapanda benden yararlanmak istedi” çocukluk yıllarını anlatırken Osman Genç.

İlkokuldan mezun olduğunda Öğretmeni Hatice Cavaş, Öğretmen okuluna giderek öğretmen olmasını istemiş Genç’in. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi Babası Muhammet Genç köyde kalıp kendisine yardım etmesini istemiş.

Babasının okula göndermemekteki bir başka nedenini de, diğer kardeşlerinin başladıkları eğitimlerini hep yarım bırakmış olmalarına bağlıyor Osman Genç, “Babam sanırım o nedenle beni okutmak istemedi ”diyor.
İlkokuldan mezun olduktan iki yıl sonra Samsun İmam Hatip Lisesine kaydolmuş, “Babam, Nasıl olsa kazanamaz diye giriş sınavlarına katılmama izin verdi ama ben kazandım ve çok ta iyi bir öğrenci oldum” diye anlatıyor lise yıllarını.
Disiplinli yetişmesi için da 7 yıllık İmam Hatip Okulunun 6 yılını, şimdi İlim Yayma derneği tarafından kullanılan binadaki pansiyonda geçirdiğini söylüyor Osman Genç. Liseden sonra da en çok uluslararası ilişkiler eğitimi almak istediğini ancak, ilk yıl üniversiteyi kazanamadığını belirtiyor.
Lisede iken öğrenci liderliği yaptığını da dile getiriyor Osman Genç, Solcu ama idealist bir matematik öğretmenimiz vardı. Yemliha Sarıtaş adlı bu öğretmen üniversiteyi kazanmaları için hafta sonlarında kendisine ve bir kaç arkadaşına ücretsiz olarak ders verdiğini de anlatıyor.
Siyaset ne zaman Başladı?
Canik’te kardeşlerimle ticaret yapıyorduk. Bölgede sevilen ve tanınan birisi de olmuştuk. Kemal Vehbi Gül Refah Partisinin İl Başkanıydı. 1994 seçimlerinde Benim Canik’ten aday olmamı istemişti. Hatta son güne kadar “Adayımız sensin” denildi bana. Ancak Rahmetli Hasan Yazgan Gazi’den aday olmak istiyordu. Gaziye bir başkası daha talipti Remzi Yavuz. Mübadil oyları için Hasan Yazgan’ı Canik’e aday gösterdiler. Ben nasıl olsa genç ve acemiydim diyerek beni saf dışı bıraktılar.
1999’ DA SEÇİMİ ADLİYEDE KAYBETTİM
1999 seçimlerinde Fazilet Partisinin adayı olarak seçime girdim. Başbakanımız o zamanlar yasaklıydı. Samsun gezisi sırasında Samsun’da Canik’i seçim kazanmak için şansımızın en yüksek yer olduğunu söylemişti. 28 Şubat sürecinin etkileri bütün hızıyla ve acımasızlığı ile sürüyordu. Seçimi 500 oy farkla kazandığımızı biliyorduk ama bütün itirazlarımıza rağmen ki itirazlarımız hep reddedildi. 71 oyla seçimi kaybettiğimiz açıklandı.
2004’ DE ZAFER GELDİ
Başbakanımız 99 seçimlerinde haksızlığa uğradığımızı biliyordu. Bu nedenle olsa gerek partim olan Ak Parti  beni aday gösterdi. Seçimi büyük bir farkla kazandık. O zaman Canik’teki vatandaşlarımız Çöplerinin düzenli alınmasını ve çöp bidonlarının kaldırılıp konteyner koymamızı yeterli buluyorlardı. Canik o noktadan bu noktaya geldi.
Seçimi Kazanınca İlk İcraatınız ne oldu?
Canik halkına kapısı olmayan belediye vadetmişti. İlk işimiz Başkanlık makamındaki kapıyı sökmek oldu. Halen benim makamımda kapı yoktur. Yaptırmakta olduğumuz yeni binamızda da Başkanlık makamının kapısı olmayacak.

ESNAF BELEDİYEYE GÜVENMİYORDU
Göreve gelmediğimizde Belediyenin çok borcu vardı. 158 Trilyon 350 Milyar liralık borçla devraldık, ama biz başkalarının yaptığı gibi bunu ifşa etmedik. Esnafı Borçların ödeneceğini bizzat ben taahhüt ederek esnafı ikna ettim. Hem borç ödedik, hem hizmet yaptık.
CANİK’İ SAMSUN’DAN AYRI DÜŞÜNMÜYORUM
Ben Canik’i Samsun’dan ayrı düşünmüyorum. Samsun’ un problemi merkez planlamasının olmamasıdır. Samsun çok önemli bir şehirdir. Selçuklular da Osmanlılar da Samsun’u çok önemsemişler. Hatta Osmanlı döneminde 2.  İstanbul gözüyle bakılmış Samsun’a Mustafa Kemal Atatürk, öyle sine yani rastgele çıkmamış Samsun’a. Samsun’un seçilmesi özellikleri olması nedeniyledir.
BELEDİYECİLİK SADECE YOL VE PARK DEĞİL
Belediyecilik sadece yol ve park yapmakla sınırlı değil. Burası sizin kardeşim. Belediyeden sadece yol yapmasını, park yapmasını isteyenler ve belediyeciliği sadece böyle düşünenler yanlış yapar.
SANAYİDE 150 KATLI SEKİZ BİNA.
Bugün sanayinin bulunduğu alan farklı değerlendirilmeli. Orası ile ilgili çok farklı düşüncelerim var. Yakında bir plan hazırlayacağım. Mesela etrafını kanalla çevrilmeli. Halk kanolarla gezebilmeli. Arka kısma 150 katlı 7 veya8 gökdelen yapılmalı. Ama aralarında geniş boşluklar olmalı. Yeşil unutulmamalı. Burada  Samsun’daki bütün işyerleri toplanmalı. Şehrin içeresinde hiç işyeri ve ofis kalmamalı. Ön tarafı da villa tipi konut olmalı.
İKİ MEYDAN
Meydanların şehirler için olmazsa olmaz bir unsurdur. Bu nedenle biz Meydan yapmayı çok önemsiyoruz. Yönetim binamızın olduğu yerde Samsun’un en büyük meydanını yapıyoruz. İkinci meydanı da Devgeriş köyünde yapacağız.
ALLAH’IN FELAKETİ  DEĞİLDİ
Su baskınının Allah’tan geldiği söylendi. Sel her zaman olur. Yağmur tabii ki Allah’tan geliyor. Ama Su başkanı Allah’ın felaketi değildi. Su başkanı görevli olan kurumların görevlerini ihmal etmeleri ya da yapmamaları sonucu oluşmuştur. Şimdi bazı şeyleri onarmaya çalışıyorlar. Lovelet’in olduğu yere iskan vermekle suçlandık. Bir yer imara açılmışsa ki bunu Büyükşehir Belediyesi yapar, Bizim oraya iskan vermek görevimizdir. Asıl iskan vermezsek suç işlemiş oluruz. Toki’ deki konutlar da öyle. Sel Kapanları da DSİ tarafından yeniden yapılıyor. Şimdi DSİ ve Büyükşehir Belediyesi hatalarını düzeltmeye çalışıyorlar.
O geceyi düşünüyor musun?
O gece yani 4 Temmuz gecesi hiç aklımdan çıkmıyor. Orada boğulmakta olan insanların feryatlarını her zaman duyuyorum. Kulaklarımdan o sesler hiç gitmiyor. Ben o gece oradaydım Sağa sola yetişmek için çılgınlar gibi koşuşturduk. Bir kusurumuz varsa  O bodrum katlarına oturma izni verilmesidir. Ama İmara açılmış bir yerde yapılaşma olduysa bizim iskan izni vermemiz yasa gereği zorunluluktur. Şimdi Toki bodrum katları yapmıyor. Asıl izin vermemek suç sayılıyor.

Anket sonuçlarını Ben biliyorum...
Büyükşehir’e aday olacağınız söyleniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben bugüne kadar “Adayım” demedim. Ama aday olmayacağımı da söylemedim. Teşkilatımız sürekli anket yaptırıyor. Anket sonuçlarını Genel Merkez de herkes biliyor. Hatta bu sonuçlar Genel Başbakanımız ve Başbakanımıza da gösteriliyor. Anket sonuçlarını ben biliyorum. Büyükşehir belediyesi başkan adayını Başbakanımız belirleyecek. Bu nedenle ben “Adayım” demem.

ANKARA’DA İMAMLIK...
Üniversite giriş sınavlarına girerken uluslararası ilişkileri tek tercih yazmıştım. Kazanamayınca babam, imamlık sınavlarına girmemi istedi. Ankara Mamak’ta bir camiye imam olarak atandık. Burada bir süre kaldıktan sonra Samsun’da Yağbasan köyündeki Kuran Kursuna Kuran Öğretmeni olarak geldim. Bu arada kardeşlerimle ticaret yapmaya da başlamıştık.

EL ESHER GÜNLERİ
Ben daha sonra Mısır’daki El Ezher Üniversitesine gitmeye karar verdim. El Ezher’ e kaydolmuştum. Yaklaşık 250 Türk öğrenci vardı. El Ezher’ de okumak zordu. Benim içinde ilk yıl çok zor geçti. Arapçayı tam olarak öğrendikten sonra kolay oldu. El Ezher’ i 4 yılda bitirdim. O zaman okuyanların bir çoğu okulu bitirememiş 10 yıldır orada okuyanlar bile vardı.

MEZUN OLDUĞU OKULA ÖĞRETMEN OLARAK DÖNÜŞ
El Ezher’ de tefsir eğitimi almıştı. Mezun olunca denkliğimiz de kabul edilince Samsun İmam Hatip lisesine yani mezun olduğu okula öğretmen olarak atandım. Ama ticaret yapmak istediğim için öğretmenlikte fazla kalmadım. 

Söyleşi: Ragıp GÖKER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık