loading...
Samsun
DOLAR8.0666
EURO9.6819
ALTIN460.37

Oltan Köleoğlu Enerji'den Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Hakkında Kamuoyuna Duyuru

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Oltan Köleoğlu Enerji'den Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali Hakkında Kamuoyuna Duyuru
Abone ol
Oltan Köleoğlu Enerji, Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali hakkında yazılı ve görsel medyada ortaya atılan iddialara yönelik kamuoyu duyurusu yaptı. Biyokütle enerji santrallerinin termiklerle uzaktan yakından ilgisinin bulunmadığını açıklayan şirket, "Aksine çevre dostu olarak ve yenilebilir enerji santralleri olarak tüm dünyada tanımlanmaktadır" dedi.

Samsun’un Çarşamba İlçesi'nde kurmakta olduğumuz Biyokütle Enerji Santrali hakkında son günlerde kamuoyu ve özellikle de sosyal medyada yer alan eksik ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla bu bilgilendirmelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

BİYOKÜTLE ENERJİ NEDİR?

Biyokütle ile elektrik üretimi farklı organik atıkların yakılması sonucu ortaya çıkan ısı ile elde edilir. Enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak kaynakların başında ise biyokütle enerjisi gelmektedir. 

Biyokütle enerjisi yüksek ve yenilebilir bir kaynak olması her yerden elde edilebilmesi özellikle kırsal alanlar için sosyo ekonomik gelişmelere yardımcı olması nedeniyle uygun ve önemli bir enerji kaynağı olarak görülmektedir. Biyokütle enerjiyi elde etmek için hammadde olarak tarımsal ve orman ürünlerinin yanı sıra, bu ürünlerin işlenmesi ile elde edilen yan atıklarda kullanılmaktadır.

Her yıl anız yakılması neticesinde tarım arazilerinde ciddi verim kayıpları ve hava kirliliği oluşmaktadır. Anız olarak yakılan ayçiçeği, mısır, çeltik sapları biyokütle enerji santralleri ile aile ve ülke ekonomisine kazandırılmakta, tarımsal verim arttırılarak çevresel kirliliğinde önüne geçilmektedir.

Biyokütle enerji santralleri ile anız yakılmasının önüne geçildiğinde, tarım arazilerinde yüzde 10 verim artışı sağlanırken, aynı zamanda toprak canlılarının da yaşamasına imkan tanınacaktır.

TERMİK SANTRAL DEĞİLDİR

Biyokütle enerji santrallerinin termiklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Aksine çevre dostu olarak ve yenilebilir enerji santralleri olarak da tüm dünyada tanımlanmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde karbon sertifikasyonu kapsamında biyokütle enerji santralleri termik ve fosille çalışan enerji santrallerine göre, çevre dostu teknolojileri sahip olması nedeniyle sera gazı salınımını da azalttığı için yapımları desteklenmektedir.

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne bağlı Eğercili Mahallesi lojistik merkez düşünülerek etraftaki il ve ilçelerde bulunan fındık kabuğu, fındık zurufu, kavak dalı, kavak kökleri, çeltik sapları, çeltik kavuzu, bahçe budama atıkları, mısır ve ayçicek sapların toplanmasını ile anız yakımının önüne geçilecek, toprak verimliliğinin arttırılması sağlanacak ve biyokütle enerji santralinde elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılacaktır.

Samsun-Çarşamba ilçesi ve komşu ilçelerdeki çiftçiler düşünüldüğünde yaklaşık 20 bin üreticiye bu atıkların satın alınması ile doğrudan ek gelir sağlanarak ciddi bir kırsal kalkınma hamlesi gerçekleştirilecektir.

Satın alınacak tarımsal ve orman ürünleri atıkları ile bölgeye her yıl yaklaşık 100 milyon TL doğrudan gelir desteği sağlanmış olacaktır. Ülkemizin enerji açığının kapatılmasında yerli, yenilebilir ve temiz enerji üretimi ile model bir proje ortaya konacaktır.

Temiz enerji ile yıllık 189 bin MWh elektrik üretilecektir. Yaklaşık 90 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır. Proje kapsamında yatırım döneminde 250, işletme döneminde ise yaklaşık 100 kişilik istihdam sağlanacaktır.

Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali atık ısısından yaklaşık 50 dekar alanda modern sera kurulumu yapılarak 50 bayan personel istihdamı ile tarım üretim gerçekleştirilecektir.

Enerji santrali 2021’in başında üretime geçecektir.

ÇORUM-MECİTÖZÜ ÜRETİMDE

Oltan-Köleoğlu Enerji ilk biyokütle santralini Çorum’un Mecitözü ilçesinde kurmuş ve 2018 yılında üretime geçirmiştir.

AFYON EBER 2020’DE ÜRETİME GEÇECEK

Afyon’un Çay ilçesinde kurulmakta olan Eber Biyokütle Enerji Santrali 2020’nin başında üretime geçecektir. Çarşamba’da kurulacak olan santral ile aynı kapasiteye sahip santralde Eber gölündeki atıl sazlıklar da kullanılacaktır.

loading...
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muhtar mahallenin aynı zamanda polisidirÖnceki Haber

Muhtar mahallenin aynı zamanda polisidir

Kaynakları verimli kullanma derdindeyiz Sonraki Haber

Kaynakları verimli kullanma derdindeyiz 

Yorum Yazın

Nuri Asan Tesisleri'nde sıcak saatler!
Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 18 Nisan tablosu
Başkan Yıldırım: 'Kulübün itibarı kırmızı çizgimiz'
Canik'i Uyardık Normal Mesaiye Dönüldü
Samsun’da elektrik direğinde 31 yıllık leylek yuvası
Samsun'da buzdolabından yangın çıktı
Türkiye SADEF'ten Samsunspor Açıklaması
Canik Belediyesi memurlarına müjde
Samsun'da 600 bin liralık pamuk, tırla birlikte alev alev yandı
1000 TL ikramiye enflasyona yenildi
Kahraman yüzbaşı intihara kalkışan genç kızı kurtardı
Cemal Safi Şiir Yarışması’nın kazananları belli oldu
Ahmet Davutoğlu '128 milyar dolar tırlara yüklenip götürülmedi' deyip açıkladı
Korona aşısı olmayana para cezası kesilsin! Aşıya güven yüzde 38 çıktı
Sosyal medyadan corona çığlığı: Annem ölüyor, yalvarıyorum yardım edin
Karadeniz’de 2 milyon 574 bin dozdan fazla aşı yapıldı
Bu camiye yabancı profesörler bile hayran
Kripto para piyasasında deprem! Bitcoin ve Ethereum sert düştü!
Termeli heyetten SADEF'e ziyaret
Samsun'da karantina ihlali yapan bir kişi jandarmaya yakalandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar