loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66

OMÜ Danışma Kurulu Samsun'u buluşturdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OMÜ Danışma Kurulu Samsun'u buluşturdu
Abone ol
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (OMÜ); üniversite, şehir ve sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla şehrin önemli aktörlerini bir araya getirdiği 'Üniversite Danışma Kurulu Toplantısı'nın dokuzuncusu, OMÜ Sahil Tesisleri’nde geniş katılımla gerçekleşti.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal'ın ev sahipliğindeki toplantıya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Emekli Danıştay Üyesi  Osman Tural, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Hakan Gültekin, Emekli Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Odası Başkanı Sinan Çakır, ASTAŞ Holding Kaya Aşçı, Samsun Yurt Savunma San. ve Tic.  AŞ YKB Zafer Aral, SAMPA  YKÜ Bülent Üstündağ, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, KOSGEB Samsun İl Müdürü Nebahat Livaoğlu, iş insanları Ali Kuloğlu, Samsun'un önde gelen kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, rektör yardımcıları, ilgili fakülte dekanları ve akademisyenler ile Öğrenci Konseyi temsilcisinden oluşan 34 Danışma Kurulu Üyesi katıldı.

OMÜ Sahil Tesisleri'nde kahvaltılı olarak düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, üniversitenin bölgeye bir değer katması ve bunun da topluma yansımasını istediklerini söyledi. Rektör Ünal, “Burada daha çok sizden gelen öneriler, eleştiriler ve yapılması gerekenler üzerine konuşmak istiyorum. Asıl istediğimiz şey farklı sektörlerin temsilcilerinin iş birliği çerçevesinde bize katkı sağlamasını arzuluyoruz. Biz destek vereceğini ümit ettiğimiz gerçekleştirilebilir hedefler oluşturulmasında bu ekibin fikirleri son derece önemli” ifadelerini kullandı.

6 ANA HEDEF VAR 

Üniversite hedeflerini paylaşan Rektör Ünal, öncelikli olarak 6 hedefi hayata geçirmek istediklerini vurguladı. Prof. Dr. Ünal, bu hedefleri üniversiteler arasında ilk 10’da yer almak; gelişmelere göre üniversite’nin kendini yenilemesi; eğitimle Ar-Ge faaliyetlerini doğrudan ilişkilendirip uygulamalarını sahaya yansıtmak; diploması aranan bir kurum; gelişmelere yön verebilecek, stratejik bilgi üreten, raporlayan ve kendi pozisyonuna uygun girişimlerde bulunan bir üniversite ve Samsun’u bölgenin araştırma merkezine dönüştürmek olarak sıraladı.

İŞBİRLİĞİ ARTACAK 

OMÜ’nün toplam 51 bin öğrencisi, 118 farklı ülkeden 5 bin 200 uluslararası öğrencisiyle ve 2 bin 600 akademik personelle önemli bir üniversite olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz Ünal, üretime dönüşebilecek, bilime katkı sağlayacak, sosyal sorumluluk kapsamında misyon üstlenecek çalışmalarını önceleyen bir perspektif uygulayacaklarını söyledi. Araştırma merkezlerinin yapılandırarak destek ofisleri kuracaklarını anlatan Rektör Ünal, üniversite-sanayi kaynaşması için “US Social Yazılımı” geliştirdiklerini sözlerine ekledi. Ayrıca Ünal, Teknopark/TTO, sektörle işbirliği alanlarını genişleterek kenevir ve manda üzerine daha çok yoğunlaşmak istediklerini söyledi.

Toplantıda, OMÜ’nün Eğitim Revizyonu, Ar-Ge çalışmaları, Covid-19 sürecinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. 

Belirli bir gündeme bağlı kalmadan beyin fırtınası şeklinde devam eden toplantıda yeni fikirler alındı, üniversite ile sanayinin iş birliği alanları tartışmaya açıldı.  Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın başkanlık ettiği toplantı oldukça verimli geçti.

Samsun Yurt Savunma  San. ve Tic.  AŞ. YKB Zafer Aral

ASTAŞ Holding Kaya Aşçı

Haber: Feride İÇKİLLİ 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: Yüreğimiz yanıyorÖnceki Haber

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş...

Başkan Demir: "Kentin her köşesine estetik dokunuşlar yapıyoruz"Sonraki Haber

Başkan Demir: "Kentin her köşesine estet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar