loading...
Samsun
DOLAR8.321
EURO10.0356
ALTIN476.86

OMÜ'de Sağlık İşçileri Ayakta

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OMÜ'de Sağlık İşçileri Ayakta
Abone ol
OMÜ'de toplu iş sözleşmesinden sonuç alamayan işçiler, taleplerini sosyal medyada gündeme taşıdı. İşçiler yasal haklarını talep ettiklerini belirtti. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 60 günlük yasal süreç bitti. Anlaşma sağlanamadığı için iş arabulucuda çözülmeye kaldı. Ücret maddelerinde anlaşma sağlayamayan sendika üyesi işçiler, sosyal medyada seslerini duyurmaya çalıştı. 

EŞİT İŞE EŞİT 
ÜCRET TALEBİ 

OMÜ işçileri başlığı açan işçiler seslerini duyurmaya çalıştı. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı İrfan Kalyoncu, OMÜ yönetiminin, sağlık işçilerinin haklarından feragat etmelerini istediğini ileri sürdü. OMÜ hastanesinde güvenlik, temizlik, veri giriş sekreteri, biomedikal ve normal teknisyen, laborant, kimyager, biyolog, radyoloji teknikerleri, acil tıp teknisyenleri, paramedikler, cerrahi teknisyenleri, anestezi teknisyenleri ve hemşireler olarak 'eşit işe eşit ücret' talep ettiklerini söyledi. 

REKTÖR ÜNAL'A ÇAĞRI 

Kalyoncu, işçilerin maaşlar ve sosyal haklarında kayıplar yaşamak istemediklerini belirterek, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal'ın konuya el atmasını istediklerini kaydetti. Başkan Kalyoncu,  "Örneğin yılda 35 gün olarak aldığımız ikramiyemizi 25 güne düşürmek, aylık 40 TL brüt olarak aldığımız sosyal yardımı 250 TL'ye düşürmek, aylık aldığımız bulaşıcı hastalıklar primini, iş sorumluluğu tazminatını hiç vermemek, gece çalışma dönemi farkını hiç vermemek, idari maddelerde sadece işverenin dediğinin olması yönünde sözleşme müzakeresini çıkmaza sokmuş, koskoca OMÜ'de işveren komisyonuna bu tavır hiç yakışmamıştır. Bizler sözleşmemizde her türlü teklifi yaptık. Hatta hastanelerdeki memurların eline geçen aylık toplam ücretin emsalinin, işçilerimizin eline geçmesini talep ettik. 3 yıldır kayıplarımız olduğunu beyan ettik. Kadroya geçmeseydik maaşlarımız 5 bin ile 7 bin TL arasında olacaktı. Şu anda 3 bin 200 ile 3 bin 500 civarı maaş alıyoruz. Bizler sağlık çalışanlarıyız. Halen bir yıldır pandemi ile gece ve gündüz savaş halindeyiz. Artık bize alkış yapmayın, önünüzde sözleşme yapmak gibi imkanlarınız var, bizleri düşünüyorsanız bu sözleşmede ücretlerimizi en azından yoksulluk seviyesi sınırına yaklaştırın dedik. Ancak bizleri şuanda aldığımız ücretin fazla olduğunu, fedakarlık etmemiz gerektiğini masada tarafımıza söylediler ve uzlaşma sağlayamadık. Sayın Rektörümüze sesleniyoruz; Açlık sınırı 2800 TL, yoksulluk sınırının 8 bin 900 TL olduğu bu dönemde, hastanemize en az 10, 15, 20 yıl hizmet eden bizleri düşünerek lütfen bu toplu sözleşmemize el atın "açıklamasını yaptı.

OMÜ işçilerine 70 bin tivit destek 

OMÜ çalışanları, taleplerini sosyal medyaya taşıdı. 70 binin üzerinde tivit atıldığı görülürken, işçiler haklı taleplerinin karşılanmasını istedi. 

Eşit işe eşit 
ücret istiyorlar 

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'da OMÜ işçilerine destek verdi. Sosyal medyadan açıklama yapan  Hancıoğlu, " Sağlık emekçilerimizin hakkı ödenmez dediler, ödemediler..! Bununla da yetinilmedi; şimdi Samsun OMÜ'de 4/D statüsünde çalışan sağlık emekçilerimizin ellerindeki haklar gasp edilmek isteniyor.
Eşit işe eşit ücret talep eden OMÜ işçilerimizin haklı mücadelelerini destekliyoruz "dedi. Zekeriya FIRAT 

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okullarda Vakalar PatladıÖnceki Haber

Okullarda Vakalar Patladı

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci: Zor bir dönemi yönetiyoruzSonraki Haber

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar