loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.6592
  • Euro 6.3832
  • GR ALTIN 259.35
  • ÇEYREK 424.04

OMÜ'den Açıklama

OMÜ Rektörlüğü, gazetemizde yayınlanan ' OMÜ'deki skandal CİMER'e gidiyor başlıklı haberdeki iddialarla ilgili cevap ve düzeltme metni gönderdi

OMÜ'den Açıklama
  • 08 Aralık 2018, Cumartesi 10:00

UZAKLAŞTIRMA YAPILDI

OMÜ, Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında görevli öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Koçak hakkında Üniversite Hastanesi'nden sağlık hizmeti alan bir vatandaşın şikayeti üzerine disiplin soruşturması başlatıldığından Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan uzaklaştırma işlemi yapıldığını belirtti.

SAVCILIĞA ŞİKAYET EDİLDİ

Cevap ve düzeltme metninde "Prof. Dr. İdris Koçak'ın görevden uzaklaştırma işlemini takiben Üniversite Rektörü ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısının cep telefonlarına hakaret ve tehdit içerikli mesajlar gönderdiğini Üniversite Rektörü ve Dekan Yardımcısı'nın Cumhuriyet Başsavcılığınca şikayette bulunduğu" açıklandı. 

OMÜ'DEN  DÜZELTME VE CEVAP METNİ

Gazetenizin 22/10/2018 tarihli nüshasının birinci ve onuncu sayfasında " OMÜ’DEKİ SKANDAL CİMERE GİDİYOR", başlığı, REKTÖR İLE BÖLÜM BAŞKANI KAPIŞTI" alt başlığıyla haber yayınlanmıştır. Yapılan haberde somut gerçekler çarpıtılmış ve kamuoyu yanlış yönlendirilmiştir"  denildi. Bu nedenle gerçek dışı haberle ilgili cevap verme ve tekzip hakkının kullanılması zorunluluğu doğmuştur. 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında görevli öğretim üyesi Prof. Dr. İdris KOÇAK hakkında Üniversitemiz Hastanesinden sağlık hizmeti alan bir vatandaşın şikayeti üzerine disiplin soruşturması başlatılmış ve soruşturma kapsamında adı geçen öğretim üyesinin Anabilim Dalı Başkanı olması sıfatıyla tanıkları etkileyebilme, delilleri karartabilme ihtimali olduğundan 2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının 53/B maddesi gereği soruşturmanın selameti açısından Tıp Fakültesi Dekanlığınca anabilim dalı başkanlığından uzaklaştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. 

Anılan işlem Prof. Dr. İdris KOÇAK'a tebliğ edilerek uzaklaştırma işlemi Dekanlık Makamınca uygulanmıştır. Prof. Dr. İdris KOÇAK tarafından hakkında gerçekleştirilen görevden uzaklaştırma işlemini takiben Tıp Fakültesi Dekanlık Makamına gidilerek idari personel ve güvenlik görevlilerinin bulunduğu ortamda dekan ve dekan yardımcısı hedef alınarak hakaret içeren sinkaflı sözcükler kullanılmış ayrıca Üniversite Rektörü ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısının cep telefonlarına hakaret ve tehdit içerikli mesajlar müteaddit defalar gönderilmiştir. Üniversite Rektörü ve Dekan Yardımcısı tarafından bu mesajlarla ilgili hukuki girişimlerde bulunulmuş, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli işlemler gerçekleştirilmiştir. 

Basının görevi; olayları izleme, araştırma, değerlendirme, yayma ve böylece kişileri öğretme, aydınlatma ve bu suretle kamuoyunu yönlendirmektir. Basın kamuoyunu bilgilendirme ve bu suretle yönlendirme görevini yerine getirirken öncelikle haberin gerçeklik unsurunu göz önünde bulundurma'', bunun yanında kullanılan dil ve ifadenin yapılacak niteleme ve yorumun haberin veriliş şeklinin gerektirdiği ve zorunlu kıldığı biçim ve ölçüde olması gerektiği gerçeğini de unutmamalıdır.

 2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının kendilerine yüklediği görevleri yerine getiren Üniversitemiz Rektörü, Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısının Hastanemizden hizmet alan bir vatandaşın ciddi iddialar içeren başvurusu üzerine Prof. Dr. İdris KOÇAK hakkında işlem başlatması nedeniyle açık tehdit ve hakarete maruz kalmaları ve bu nedenle de en tabi hakları olan adli mercilere başvurmaları şeklinde gerçekleşen somut olayın "omü’deki skandal" başlığı ile haberleştirilmesi, olayın Üniversite rektörü ile öğretim üyesi arasında karşılıklı hakaret, Üniversitede kargaşa, karmaşa şeklinde nitelendirilip kamuoyuna sunulması manidardır. Olay tamamen Prof.Dr.İdris KOÇAK'ın tek taraflı eyleminden ibarettir.

CİMER ve şikayet başvurusu her vatandaşın Anayasal hakkı olup; bu hakkın kullanılmasını Sayın Cumhurbaşkanımızın da fotoğrafı kullanılarak mevzuatsal görevini yerine getiren üniversite yöneticilerimiz hakkında bir inceleme/soruşturma yapılıyor şeklinde gösterilmesi hangi habercilik/gazetecilik ilkesiyle bağdaştırıldığı tarafımızdan bağdaştırılamamıştır. 

OMÜ Rektörlüğü Vekili 
Avukat Nuri Arslan
Hukuk Müşaviri 

Beren Saat, Kenan Doğulu Ayrılık İddialarına Son Noktayı Koydu Beren Saat, Kenan Doğulu Ayrılık İddialarına Son Noktayı Koydu

Asfalta Yapışan Keçiyi Kurtarma Operasyonu Asfalta Yapışan Keçiyi Kurtarma Operasyonu

Kırmızı Işık İhlali Kazaya Neden Oldu:1 Yaralı Kırmızı Işık İhlali Kazaya Neden Oldu:1 Yaralı

Trafik Işığına Çarpan Otomobil Takla Attı: 1 Yaralı Trafik Işığına Çarpan Otomobil Takla Attı: 1 Yaralı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık