loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66

Otopark Bariyeri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Otopark Bariyeri
Abone ol

Otopark bariyeri nedir?

Otopark bariyeri araçların giriş çıkışlarını kontrol altına almak ve yetkisiz geçişleri engellemek için kullanılan elektronik ve mekanik sistemdir. Otopark bariyeri sayesinde yabancı araçların girişlerini engelleyip, giriş çıkışları kontrol altına alabiliriz.

Otopark bariyeri nerelerde kullanılır?

Otopark bariyeri birçok alanda kullanılabilmektedir. Genel olarak otoparklarda kullanılmaktadır.  Otopark bariyeri site otoparklarında, ücretli otoparklarda, fabrika girişlerinde, plazaların araç girişlerinde, hastane girişlerinde, kapalı otopark girişlerinde, arabalı feribot girişlerinde, otoyol gişelerinde ve buna bunlara benzer birçok yerde kullanılmaktadır.Otopark bariyeri IP 65 standartlarına uygundur. Elektrostatik boyalı çelik gövdeye sahip olduklarından iç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Otopark bariyeri özellikleri nelerdir?

Otopark bariyeri modeline göre farklı özellikler göstermektedir. Otopark bariyerinin kol uzunluğu, motor hızı yani indirme kaldırma hızı ve otopark bariyerinin teknik özellikleri modeline göre farklılık gösterebilir. Bazı bariyer motorları DC iken bazı modeller AC olarak çalışmaktadır. Otopark bariyerlerinin motorları aynı zamanda açılma kapanma hızına göre de değişiklik gösterir.

Otopark bariyer motoru modeline göre 3 ve 6 saniye hızla açılıp kapanmaktadır.Bazı bariyerlerin kolu 6 metre teleskobiktir. Yani 3 metreden 6 metreye kadar değiştirilebilir. Kullanılacak alan daha uzun ise 2 bariyeri karşılıklı kurarak senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz. Bazı bariyer modellerinin kollu çitlidir. Yani çit şeklinde dizayn edilmiştir ve böylelikle hem daha şık bir görüntüye sahiptir hem de köpek ve daha büyük hayvanların geçişini engellemektedir.

Otopark bariyerlerinin üst kısmında ışıklı ikaz lambası (flaşör) bulunmaktadır. Böylelikle bariyer kolu hareket halindeyken ışıklı uyarı verir ve dikkat çeker. Otopark bariyerlerinde emniyet fotoseli kullanılmaktadır. Emniyet fotoselleri sayesinde kullanım sırasında kol havadayken arada herhangi bir araç veya kişi olduğu sürece kol aşağı inmeyecektir. Böylelikle otopark bariyer kolunun araç üzerine inme ihtimali ortadan kalkıyor.

Bazı otomatik bariyer modellerinin ön tarafında bulunan ledler sayesinde bariyerin gece karanlık ortamda fark edilmesi daha kolay hale gelmiştir. Yine bu ledler sayesinde otopark bariyeri tam açıldığında yeşil geç işareti vererek sürücüye bilgi vermiş olur.

Otopark bariyerlerinin otomatik kapanma özelliği mevcuttur. Sizin belirlediğiniz süre sonrası bariyer otomatik olarak kapanacaktır. Yani araç otopark bariyerinden geçtikten sonra her hangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak ve otopark bariyeri kendini kapatacaktır.

Otopark bariyerini nasıl kullanabilirim?

Otopark bariyerleri anakart üzerinde bulunan butonlarla kullanmak mümkündür. Otopark bariyeri anakartının üzerinde açma, kapama ve durdurma butonları bulunmaktadır. Dilerseniz otopark bariyerine harici butonda bağlanabilir. Böylelikle güvenlik kulübesine çekilen kabloya bağlanacak buton ile uzaktan açıp kapatma imkanı olacaktır.

Otopark bariyeri kumanda sistemi ile de çalışmaktadır. Otopark bariyerlerine hafıza kapasitesi kadar kumanda tanıtarak kullanmak mümkündür. Kapasitenin yetmediği durumlarda ise ekstra kumanda alıcısıyla kumanda sayısını arttırmak mümkündür. Böylelikle büyük site veya plaza gibi yerlerde de kullanmak mümkün hale geliyor.

Otopark bariyerini OGS ( Otomatik Geçiş Sistemi ), HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi)veya Plaka Tanıma Sistemi ile kullanmak mümkündür. Böylelikle daha hızlı ve kolay bir geçiş sağlanmış olur.Ogs ve hgs sisteminde antenler aracılığı ile geçişler sağlanmaktadır.

Bariyer sistemleri metal sensörü( loopsensör ) bağlanarak kullanmak mümkündür. Loopsensör otopark çıkışına kurulur. Araç loopsensörün üstüne geldiğinde sensör aracı algılar ve otopark bariyeri otomatik olarak açılır. Böylelikle otopark çıkışını serbest hale getirmek mümkün olacaktır.

Otopark bariyerini ücretli otoparklar için otopark bilet sistemine bağlayarak da kullanmak mümkündür.Otopark girişine konulan otopark bilet sistemi sayesinde bilet aldıktan sonra otopark bariyeri otomatik olarak açılacaktır. Çıkışta bilet iadesi ve ödeme sonrası otopark bariyeri otomatik olarak açılacaktır ve geçişe izin verecektir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Demirtaş: “Temizlik bizim hassas olduğumuz bir konu”Önceki Haber

Başkan Demirtaş: “Temizlik bizim hassas...

Perkotek Akordiyon BariyeriSonraki Haber

Perkotek Akordiyon Bariyeri

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar