loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Palandöken: Prim Borcu Olan Esnaf Emekli Olabilmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Palandöken: Prim Borcu Olan Esnaf Emekli Olabilmeli
Abone ol
Pandemide iş yerleri kapanan ve zor günler geçiren esnafa emeklilik için gerekli kolaylığın sağlanması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf ve sanatkârlarımıza bu dönemde emekli olabilmeleri için yeni bir hak tanınmalı. Geçmişte SGK ve kamu bankaları arasında imzalanan işbirliği protokolü tekrarlanarak esnafımızın emekli olmasının yolu açılmalı” dedi.

“ESNAF EMEKLİLİK İÇİN PRİM BORCUNU TAKSİTLENDİRMEK İSTİYOR”
Prim borcu olan esnaf ve sanatkarlara düşük faizli kredi ile emeklilik yolu açılması talebinde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemide iş yerleri kapanan ve işleri büyük oranda azalan esnafımız prim borcunu yapılandırarak emekli olmak için yeni bir protokol bekliyor. Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf ve sanatkârımız için SGK ve Kamu bankaları arasında en son 2018 yılında imzalanan işbirliği protokolü bu dönemde tekrarlanmalı. Geçmişte prim borcu bulunan ve emekli olmak isteyen çok sayıda esnafımız protokol sayesinde bankadan aldığı krediler ile prim borcunu yapılandırarak emekli olmuştu” diye konuştu.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIN SİCİL ENGELİ ORTADAN KALKSIN”
Pandemi döneminde esnafın hiçbir şekilde sicil engeline takılmaması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Daha önce imzalanan protokollerde esnafımızın bir kısmı sicil engeline takıldığı için bankalar tarafından kredi verilmediğinden dolayı borcunu yapılandıramamış ve emekli olamamıştı. Ancak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnafımız hiçbir şekilde sicil engeline takılmamalı. Zaten esnafın talep ettiği protokol gereğiemekli aylıklarından kesinti yapılacağı için bankaların herhangi bir riski yok. Bu yüzden bankalar da sicili bahane etmeden esnafımıza düşük faizli kredi vererek emeklilik için gerekli kolaylığı sağlamalı” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelecek Yıllarda Rüzgar Daha Da Sert Esecek!Önceki Haber

Gelecek Yıllarda Rüzgar Daha Da Sert Ese...

Ticaret Bakanlığı’ndan oyun geliştirenlere destekSonraki Haber

Ticaret Bakanlığı’ndan oyun geliştirenle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar