loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

(Pazar Sohbeti)

Fkk, Faziletli iş, kaliteli üretimin diğer adı.

(Pazar Sohbeti)
  • 13 Mayıs 2012, Pazar 15:07
loading...

Otomotiv süspansiyonunundan liman usturmaçalarına kadar, Vulkollan, poliüretan ve kauçuk malzemeler üreten Fkk Güney Oto Lastik ve Takoz
Sanayi AŞ, ürünlerini 30’dan fazla ülkeye satıyor.

Onlar üretmeden önce tümü ithal edilen sanayi ürünlerini yerlileştiren Fkk önemli ölçüde döviz kaybını da önlemiş oldu.

Ragıp GÖKER

Fazilet, tam karşılığı olur mu bilemem ama sözlüklere göre günümüzde buna erdem diyorlar.
Kalite, onların üretime başladığı yıllarda sadece literatürde adı vardı.
Kontrol, kalitenin de kontrol edilebilirliğini öğrettiler Türkiye’ ye.
Saymaya kalksanız bir elin parmakları kadardır Samsun Markaları. Ama bu kadar az bile olsalar en bilineni de Fkk ‘dır. Sadece bizde de bilinmez üstelik aralarında gelişmiş sanayi ülkeleri bulunan 30’un üzerindeki ülkeye gittiği için ürünleri o kadar ülkede de en az bizdeki kadar bilinir Fkk adı.
Temelleri 1957 yılında Tayyip ve Ahmet Avni Altuncu tarafından atılan Fkk Güney Oto Lastik ve Takoz Sanayi Aş, o yıllarda kara lastik ayakkabı üretir. Güney lastikleri olarak kurulan ilk işletmelerinde Tayyip ve Ahmet A. Altuncu Kardeşler iş disiplinini Hasan Kehribar’dan öğrenirler.
Hasan Kehribar’ ın iş dünyası için hazırladığı Tayyip ve Ahmet Altuncu 1965 yılına kadar kara lastik ayakkabı üretmeye devam ederler. Fkk‘ nın bugünkü üretim formatına ulaşması da o yıllara dayanır.
Bu andan itibaren Fkk Güney Oto Lastik ve Takoz Sanayi AŞ’ nin tarihçesini yani Fkk markasının oluşma sürecini firmanın 3. kuşak yöneticilerinden Ufuk Altuncu’ dan dinleyelim:
Firmamız bugünkü üretim formatına 1965 yılında başlar. O tarih itibariye babam ve amcam otomotiv yedek parçası üretmeye başlar. Dayıları Hasan Kehribar’ ın kendilerine aşıladığı iş disiplini ile, müşterilerine söz verdikleri tarihte ve istenilen kalitede üretim yaparlar.

Sözünü ettiğiniz o tarihlerde otomotiv endüstrisi henüz ülkemizde gelişmemiş. Bu işi nasıl başarırlar?

Başlangıçta da söylediğim gibi babam ve amcam dayıları Hasan Kehribar’ dan sıkı bir disiplin alır. 1965 yılı şartlarına göre siparişlerini tam zamanında yetiştirdikleri gibi müşterilerin tam istediği vasıfta da üretim yaparlar. Ürünleri o kadar beğenilir ki 1966 yılında Güney Lastikleri firması Fkk Kolektif Şirketine dönüşür. Fkk, Fazilet Kalite ve Kontrol yani kalitenin de kontrolü anlamına gelen baş harfleri simgeler. Babam ve amcam o yıllarda farkına varmışlar kalitenin önemine, kontrollü büyümenin de önemini kavramışlar ama en önemlisi de erdemli ki o zaman onların deyimiyle faziletli olmanın para kazanmaktan da önemli olduğunu vurgulamak istemişler. Onlarla ne kadar guru duysak azdır.
İş kısa sürede büyümeye başlar 1974 yılından itibaren 0 zamanki adı Otomarsan olan Mercedes Benz ile anlaşma yapılır. Mercedes’ in Türkiye’de ürettiği otobüslerin süspansiyon araçlarını üretmeye başlar firmamız. Bundan 4 yıl sonra da Mercedes’ in İran kuruluşu olan Hodro firmasıyla anlaşma yapılır. Mercedes için İran’ da üretilen Kamyon ve Minibüslerin süspansiyon araçlarını da Samsun’da üretmeye başlar Fkk.

Vulkollan ile Türkiye’ nin tanışması da bu tarihlere denk geliyor olmalı?

Vulkollan ile üretim yapmaya 1979 yılından itibaren başlıyoruz. Ama firmamız Vulkollan’ ı dünyaya tanıtan Bayer ile 1975 yılından bu yana alt yapı çalışmasını sürdürüyor. Öyle her şey birden olmuyor. Babam ve amcam öylesine bir güven telkin ediyorlar ki Bayer üzerinde özel bir elastomer olan Vulkollan’ ın Türkiye’ de tam yetkili tek üreticisi oluyor. Bayer ile bir lisans anlaşmamız var ve halen bu anlaşma sürüyor. Vulkollan’dan mamul otomotiv yedek parçasından inşat ve maden sektörüne kadar birçok alanda kullanılan ürünümüz var ve çok ta talep görüyorlar.

Bu tarihte aileniz birde büyük acı yaşıyor.

Bayer ile yapılan bu çok önemli anlaşmanın gururunu ve sevinci yaşanırken ailemiz amcam Tayyip Altuncu’ yu kaybetmenin de derin üzüntüsünü yaşıyor. Amcamın ölümü üzerine oğlu Hüseyin Altuncu şirketimizin Genel Müdürü olarak göreve başladı.
Hüseyin Altuncu’ nun yönetimindeki Fkk Afşin Elbistan Termik Santrali, Tofaş ve Ford Otosan gibi kuruluşlarla da çalışmaya başlar. Bu dönemde Fkk, otomotiv endüstrisinde sağlam bir tedarikçi konumuna gelir.

İthal birçok ürün yerlileştirilir.

Hüseyin Altuncu’ nun görev yaptığı dönemde ki 1980–90 yıllarından söz ediyoruz. Bu dönemde firmamız, otomotiv endüstrisinin yanısıra, petrol, maden ve inşaat sektöründe yurt dışından getirilen birçok ürünün Samsun’ da üretimini gerçekleştirerek bunların tümünün yerlileştirilmesini sağlamıştır. İşte bundan çok büyük gurur duyuyoruz.
Bu işi yapmak hiçte görüldüğü gibi kolay olmuyor. Önce firmamızın adında yer alan üç harfin gereklerini yerine getirmek lazım. Yani faziletli olmak, kaliteli üretmek ve kontrol etmek bütün bunlar en temel unsurlar ama, Teknik altyapınızı ve teknolojinizi de uluslar arası normlara uydurmanız gerekir.İşte bütün bunları o sözü edilen yıllarda yapmak bugünkü kadar kolay değildi.
Teknoloji transfer etmekle de iş bitmiyor. Teknolojinizi günün koşullarına göre sürekli yenilemekte gerekiyor. Biz bunu yapabildiğimiz ve sürekli dinamik kalabildiğimiz için hala üretim yaptığımız sektörler için en önemli tedarikçi olmayı sürdürebiliyoruz.
Fkk günümüzde gerçekleştirdiği ilklerle de meslek gurubunda üretim yapan firmalara örnek olmuştur. Bunun da aile olarak gurunu yaşıyoruz. Türkiye’de birçok ürünün yapılabilirliğini biz kanıtladık. Sektörümüzde üretim yapan meslektaşlarımızı biz cesaretlendirdik. Örnek olduk, önderlik ettik.
Bunlardan bazılarını sırlayacak olursak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının yani bilinen adıyla TPAO’ nun petrol arama sırasında sondaj makinelerinde kullandığı kauçuk malzemelerin yan sıra gerek Vulkollan ve gerekse poliüretan mamullerin tümü ithal sistemi ile yurt dışsından getirilirdi. Biz bunları üretmeye başladık hem de ithal edilenlere göre dayanıklılığı iki kat daha fazla olarak. Bugün birçok firma üretim yapıyor ve TPAO bu malzemeleri ülkemizde kolayca bulabilmektedir.

80’ lerde yaşananı malzeme temininde imdada biz yetiştik.

Biliyorsunuz 80’li yıllar Türkiye’nin büyümek için hamleler yaptığı yıllardı ama malzeme temininde gerek hammadde gerekse teknoloji ürünü olarak temininde sıkıntıların yaşandığı yıllardı. Örneğin Ereğli Demir Çelik Fabrikası yüksek teknoloji kullanılarak üretilmesi gereken 50 ton kapasiteli forkliftlerine tekerlek bulamıyordu. İşte burada biz devreye girdik ve biz onları ürettik. Erdemir yetkilileri söylüyor ithal edilenden iki kat daha fazla dayanıklı olduğunu.
Bu arada şunu da belirmek isterim firmamız Boğaziçi köprüsünde kullanılan mesnetlerin de üçte birini üretmiş olmanın gururunu yaşıyor. Bu gururu bize yaşatan amcamı ve babamı sadece biz aile mensupları değil Fkk çalışanları da hep minnetle anacaktır.
Firmamız 1989 yılında maden sektörü içinde parça üretimi yapmaya başladı. Unutulmamalıdır ki biz üretime başlayana kadar maden sektörüde hemen hemen tüm parçalarını yurtdışından getirtiyordu. Biz üretince bedel yarı yarıya düşerken kalite de artmış oldu. İddia ediyoruz. Bizim ürettiklerimiz ithal edilenden bir kat daha fazla dayanıklıdır. Bu sektörde tek söz sahibi firma Fkk’ dır.
1989 yılında ailemiz bir acı daha yaşadı. Genel Müdürümüz Hüseyin Altuncu’ yu da elim bir trafik kasasında kaybettik. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Avni Altuncu’ nun ricasını kırmayan TSE eski genel Sekreteri Hilmi İsmailoğlu bu tarihten itibaren Genel Müdürlüğümüzü yapmaya başladı. Hilmi İsmailoğlu, kendi deneyimlerini ve pratik bilgilerini firmamıza adapte etmekte çok başarılı oldu. Bu dönem gerek üretim gerekse yönetimsel anlamda standartların doruğa ulaştığı dönemdir. Bu dönmede firmamız ilk defa TSE 4709 karayolları lastik yedek parça standardına sahip oldu. Bu belge sektörde üretim yapanlar arasında ilk kez bize verilmiş oldu.Biz standart belgesi alan ilk firmayız.Yine bu yıllarda ISO 900 serisi standardına ulaşmış olduk.
Bu denemde ayrıca DDY’ nın yurt dışından büyük bedeller ödeyerek getirttiği elastomer ve plastik bazlı birçok parçanın üretimine başladığımız yıllar olarak da dikkati çekiyor. 80 ‘li yıllarda Türk Tekstil sanayi elyaf ezme makinelerinin silindirlerini temin etmekte zorlandığı yıllardı. Bu silindirlerin vulkollandan üretimini gerçekleştirdik. Ülkemize önemli ölçüde döviz kazandırmış olduk
2000’ li yıllarda ise denizcilik sektörü için üretim yapmaya başladık. Gemi ve iskele usturmaçaları imalatı yaparak da ülkemizin döviz kaybını önlemde önemli katkılarımız oldu. Bunlardan da birkaç örnek verecek olursak Kuşadası ve Alanya limanlarında kruvazör gemilerin yanaşabilmelerini sağlayacak usturmaçaları biz ürettik. Yalova Ve Pendik iskelelerinin usturmaçaları da öyle. İDO’ nun da tedarikçileri arasındayız. İDO’ da birçok yerdeki iskele ve romokörlerin usturmaçalarını bize ürettiriyor.

Günümüzde Fkk’ nın hangi sektörler için üretim yaptığını özetlersek?

- Maden cevher öğütme değirmenlerinin kauçuk kaplamaları, cevher eleme elekleri salyangoz ve hidro siklonları.
- Denizcilik sektörü için iskele ve gemi usturmaçaları.
- Demir Çelik sektörü için haddeleme ruloları, bant taşıyıcı rulolar ile forklift tekerleri.
- Petrol endüstrisi için Vulkollan, poliüretan ve kauçuktan mamul sondaj ekipmanları.
Tekstil endüstrisi için elyaf ezme makinesi silindirleri.
İnşaat sektörü için köprü mesnetleri, dilatasyon ve derz contaları.

Vulkollan bizi dünyanın sayılı firmaları arasına soktu

Fkk Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ufuk Altuncu Fkk’ nın Bayer ile 1975 yılında başlayan ve 1979 yılında lisans anlaşması ile tekamüle eren işbirliği nedeniyle bir dünya markası olduğuna dikkati çekerek sözlerini şöyle tamamladı:
Alman standardı ve disiplini ile babam Ahmet Avni Altuncu ve amcam Tayyip Altuncu’ nun dayılarından miras iş disiplini FKK ‘yı bugün ülkemizde sektörünün lideri yaptığı gibi dünya markasına taşımıştır. Dünyada sayılı birçok firmadan birisiyiz. Otomotiv firmaları için prototip ve bu prototiplerin müşterinin taleplerine göre şekillendirilmesi bakımından tasarım kabiliyetine ulaşmış bulunuyoruz. Donanımlı personelimizle günümüzde Tofaş, Karsan, Renault gibi otomotiv firmalarının yanı sıra amortisör imalatı yapan Alman menşeili ZF Soch firmaları için süspansiyon araçları üretiyoruz. Sahip olduğumuz birikimi paylaşmaktan, Türk sanayicisi ve müteşebbisi ile bilgilerimizi paylaşarak meslektaşlarımızın önünü açmaktan asla çekinmeyiz. Bu konuda da öncü olmaya devam edeceğiz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık