Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7915
  • Euro 5.6134
  • GR ALTIN 189.95
  • ÇEYREK 310.67

Pazar Sohbeti.

Resman, yarım asrı aşan güvenin adı

Pazar Sohbeti.
  • 20 Mayıs 2012, Pazar 13:55

Kardeşlerin bile ortaklıklarını sürdürmekte zorlandıkları günümüzde, aralarında kan bağı olmamasına rağmen Resman’ da ortaklık 55 yıldır sürüyor

Saymaya çalışsanız bile 55 Yılı, bunu bir solukta yapmak için bile zorlanırsınız.

Çarp 365 günle 55 yılı, 20 bin gün eder küsuratı cabası. Tüfekçi ve Haşıl aileleri 20 bin günden bu yana ortaklıklarını sürdürme başarısını göstererek kocaman bir alkışı hak ettiler sanırım.
Söylenmesi dile kolay geliyor 55 yıllık ortaklığı. Ancak hiç de kolay olmasa gerek.

Nice kardeşleri bilirim ben 55 günde ortaklıklarını dağıtan.
Günümüz kuşağında evlilikleri sürdüremiyor insanlar bu kadar uzun süreli olarak. Resul Tüfekçi ve Osman Haşıl 1957 yılında kurmuşlar ortaklıklarını, bugün üçüncü nesil yürütüyor her türlü övgüye değer olan ortaklığı.

Resul Tüfekçi ve Osman Haşıl’ ın isimlerinden esinlenerek yıllar içinde Resman adını almış şirketi, günümüzde üçüncü kuşaktan Resul Tüfekçi yönetiyor.

Öyleyse yeni kuşağın temsilcisi Resul Tüfekçi’ den dinleyelim Resman’ ın dudak uçuklatan başarı öyküsünü:

Dedelerimiz şirketi kurduklarında ilk üç sene kantariye ve nalburiye ticareti yapmışlar.1960 yılında Samsun’da herkesin bildiği cam ticaretine başlamışlar. Ve 1992 yılına kadar da toptan ve perakende cam ticaretini sürdürmüşler.

Resman 1992 yılında mı doğdu?

Evet, 1992 yılında Şişecam’ın çözüm ortaklarından birisi olduk ve ısıcam patenti ile imalata başladık. 1995 yılında da Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikamızda cam işleme bölümünü üretime açtık.2003 yılında da alüminyum cephe uygulamalarının üretimine başladık.

PVC ‘de konfeksiyon işi ne zaman başladı?

PVC pencere ve kapı sistemlerinde konfeksiyon imalatımız 2004 yılında başladı. Resman’ ın cam sektörü dışında hızlı büyümesi de bu yatırım sayesinde olmuştur. 2011 yılında da temperli cam üretim hattının yatırımını gerçekleştirdik. Aynı yıl serigraf baskı ünitemizi de bünyemize katmış olduk. . Resman pencere sistemleri piyasasına; altmışlık üç odacıklı, altmışlık dört odacıklı, yetmişlik beş odacıklı serilerle giriş yapmıştır

On sekiz dönümü kapalı olmak üzere toplamda yirmi dört dönümlük bir alanda, yüz seksen çalışanımızla faaliyet göstermekteyiz. Fabrikamızda ileri teknoloji ürünü makinelerle üretim yapmaktayız. Lamine hattı yatırımı yapmaya karar verdik; çok katlı lamine cam üretimine başlayacağız.
Lame güvenli cam yatırımı kararını da bu yıl içinde aldık. Resman Cam, Resman İnşaat Taahhüt firmasını kurarak, Toptan alüminyum satıcılığına başladı. Bunun yanı sıra Roto marka doğrama aksesuarları, dorma marka kapı sistemleri toptan satıcılığı ki bu sistem radarlı kapılar olarak bilinen sistemleri üretir. Ayrıca Kale Gurubunun pencere sistemlerin toptan satıcılığını da yapmaktayız. Resman tüm bu sistemleri satarken uygulamacılığınıda yapmaktadır.

Bu ay sonunda PVC doğramalarında ekonomik seri üretiminin hazırlığı için kalıp ve deneme üretimine başlayacağız. Ekonomik seri üretimimiz Temmuz ayı itibariyle piyasada olacak. Ancak seçkin ürün bandımızdaki üretimimizde durmaksızın sürecektir.

55 Yıllık ortaklığın sırrı nedir?

Başta dedelerimiz olmak üzere babalarımıza teşekkür ederiz. İşin sırrı şudur aslında. Aramızda kan bağı olmamasına rağmen ortaklar birbirlerini kardeşlerinden ayrı görmüyor. Benim kardeşime bakışım neyse Haşıl ailesinin çocuklarına da bakışım aynı.
Biz evde hiç iş konuşmayız.

Bütün bunların yan ısıra bizler kardeşlerim, amcamın çocukları ve ortağımızın çocukları, bunlara babalarımız da dahil evde hiç iş konuşmayız.

Büyüklerimiz bize helal ve haram arasındaki farkı çok iyi öğrettiler. Aramızda hiç kimse hak ettiğinden fazlasını talep etmez. ortaklığımızın 55 yıl sürmesine nedeni Bu anlayıştır.

Ortaklığımızın en az bir 55 yıl daha sürmesini sağlamak için önlemlerimizi de alıyoruz. Bizden sonraki kuşaklara da, bizden öncekilerin bize öğrettiğini vereceğiz. Ama bütün bunların yanı sıra teknik önlemlerimizi de alıyoruz. Firmamızı kurumsal yapıya kavuşturuyoruz. ERP’ nin SAP programını bünyemize uyarlıyoruz.

Makinelere yaptığımız yatımlarımız sürecektir ama. İnsanımıza da yatırım yapacağız. Bünyemizde bir yönetim danışmanımız var, sorunlar yumak olmadan ve yönetime kadar çıkmadan yerinde çözülmüş oluyor.

Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Biz şu anda 2004 yılının sonunda öğrendiğimiz formülle üretime devam etmekteyiz. Avrupa’da ve dünyada kendisini kanıtlamış firmalarla aynı formülleri kullanmaktayız. Et kalınlığından kesinlikle taviz vermemekteyiz. Üç milim et kalınlığında PVC ürünlerimiz vardır. Dünya firmaları kalsit üzerine yüzde kaç koyuyorsa biz de aynı uygulamayı yapmaktayız.

Samsun ve bölgede bitmiş cam balkon satmaktayız. Zaten bünyemizde temperli cam bulunmaktadır. Doğramayı müşteri ve bayilerimizden gelen ölçülerde hazırlamaktayız. Geriye sadece bayilerimizin monte etmesi kalmaktadır.

Bitmiş alüminyum profillerle de hizmet vermekteyiz. Kompozit işleme CNC makinemiz mevcuttur. Onunla net ölçüde kesilmiş ve derzlermiş ürünleri müşterilerimize sunmaktayız. CNC alüminyum işleme tezgâhımız vardır. Orada profili şekillendirip birleştirip bitmiş cephe ve doğramaları müşterilerimize vermekteyiz.

Biz bölgede büyük projelere imza atmaktayız. Büyük hastaneler, oteller, otogar projeleri gibi tonajlı ve elit işleri bölgede biz gerçekleştirmekteyiz. Birçok taşeron firmamız vardır. Cam, alüminyum ve PVC bünyemizde bulunduğu için tam donanıma sahip yapımızla müşterilerimize hizmet sağlamaktayız.

Sektörde karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

Türkiye’deki PVC sektörü bizce bitmiştir. Büyük firmalar çok kaliteli ürünler üretip önder olacağına en kalitesiz ürünlerle önder olmaya çalışmaktadır. Bizce bu hem Türk tüketicisine hem de dünya pazarındaki Türk imajına çok büyük zarar vermektedir. Bizim beğenmediğimiz, ülkemizden elli sene geri kalmış ülkelerde Türk malları yerlere serilmektedir. Biz yurt dışında satış yaptığımızda dünya normlarında üretim yaptığımızı anlatmakta güçlük çekmekteyiz. Kendi PVC konfeksiyon fabrikamızda ürettiğimiz bütün PVC ürünlerimizde ithal aksesuarlar kullanmakta, ürünümüze değer katmaktayız. Belki çok üretim yapıp çok satamamaktayız ama kaliteden de asla taviz vermeden, müşterilerimizle hiçbir sorun yaşamadan, şu ana kadar hiçbir malzememizi iade almadan yolumuza devam etmekteyiz.

1992 yılında ısıcam işine girdik ve o günden bugüne bozulan tek bir ısıcam ürünümüz olmamıştır. Çünkü hep kaliteli ürünler kullandık. PVC alanında büyük bir rekabet vardır. Cam sektöründe böyle bir rekabet söz konusu değildir. Büyük firmalar daha kaliteli ürünler üretmek için çaba göstermektedir. Şişecam bayileri, firmanın kalite normlarında dünyayla rekabet edebilecek kalitede ürünler üretebilecek donanımla yetişmiştir.
Şu anda Samsun’da taktığımız PVC ürünlerimizin, yüzde yetmiş beşini hatalı, sorunlu ürünler yerine takmaktayız.

Kullanılmaması gereken malzemeler kullanılmış ve insanlar mağdur edilmiştir. Bir PVC ürünü en az kırk sene kullanılmalıdır diye düşünmekteyiz.

Bayilikleriniz var mı?

Bizim montaj bayilerimiz, üretici bayilerimiz ve bölgesel depolarımız vardır. Samsun ve ilçelerinde montaj bayileri ile hizmet vermekteyiz. Toplu işleri kendimiz alıp montaj bayilerine bölüştürmekte ve takibini yapmaktayız. Projeleri biz alıp bayimizi rahatlatmaktayız. Biz her zaman konfeksiyon fabrikamızı bayilerimize destek amacıyla kurduğumuzu söylemekteyiz. Kendi atölyelerinde bir veya bir buçuk ayda üretecekleri işleri biz bir hafta veya daha kısa bir zamanda üretip kendilerine teslim etmekteyiz.

İhracat yaptığınız ülkeler hangileridir?

Bizim yurt dışında da bayiliklerimiz vardır ve dağıtım tamamen bayilikler üzerinden yapılmaktadır. Gürcistan, Libya ve İran’da bayiliklerimiz bulunmaktadır.

Kaliteden taviz vermeyiz

Biz kalitemizden asla taviz vermemekteyiz. Bir atölyede bizden bahsedilince evet, onlar işini layığıyla yapmaktadır diye bahsedilmektedir. Ürünlerimizde Türkiye’de bulunmayan değerleri yakaladık.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık