loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

Protokolden sonra alternatif kutlama

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Samsun’da “Cumhuriyet Yürüyüşü” düzenlendi. Protokolun anıttaki kutlamasından sonra Cumhuriyet yürüyüşüne katılanlar alternatif kutlama yaptı

Protokolden sonra alternatif kutlama
  • 29 Ekim 2012, Pazartesi 15:24
loading...

Dün saat 12.00'de öğretmenevi önünde toplanan yüzlerce kişi, İstiklal Caddesi üzerinden Gazi Caddesi'ne, oradan da Atatürk Anıtı'na yürüdü. Yürüyüşe katılan 30 kişilik bisikletli bir grup etkinliğe renk kattı. Yürüyüş boyunca ellerinde Türk Bayrağı taşıyan grup, "Samsun uyuma bayramına sahip çık" şeklinde slogan attı.

Yürüyüş sırasında zaman zaman marşlarda okuyan   grup daha sonra hep bir ağızdan Atatürk Nutku'nu ve Gençliğe Hitabesini okudu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte Osmaniye Caddesi'ne gelindiğinde, cadde ile anıt arasına çevik kuvvet tarafından barikat kuruldu. Ancak, barikat daha sonra açıldı. Samsun Valiliği'nin anıttaki programını izleyen grup, valilik programının ardından anıta karanfil bıraktı. 
Atatürk ilke ve devrimlerinin unutturulmak istendiğini savunan CHP İl Başkanı Mehmet Atalay, “Ulu Önder Atatürk ne yaptıysa tersini yapmak istiyorlar. Atatürk yurtta sulh cihanda sulh demişti. Şimdi bizi emperyalizmin işbirliğinde komşu bir ülkeye saldırttırmak, savaşa sokmak istiyorlar. Bütün bu gidişata karşı çıkmak isteyen ülkenin aydınlarını, bilim adamlarını, askerlerini, milletvekillerini Silivri toplama kamplarına attılar. Şimdide bize bayramlarımızı kutlatmak istemiyorlar. Bize milli ve ulusal değerlerimizi unutturmak istiyorlar. Biz cumhuriyeti kurarken, kimseden izin almadık. Bayramımızı da kutlarken kimseden izin almayız” dedi.
Bugün Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yılını kutladıklarını ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Birol Yelekin, “Ne yazıktır ki kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyet kurulurken karşı çıkanların torunları, bugün Cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmak için seferber oldular. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü kutlanma törenlerinin trafik sıkışıklığı bahane edilerek iptal edilmesiyle başlayan süreç, çeşitli bahanelerle 30 Ağustos resepsiyonlarının iptal edilmesi, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının iptali, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin sınırlandırılması ve Atatürk anıtlarına bayramlarda çelenk konulmasının yasaklanması bardağı taşıran son damla olmuştur. Bütün bu çabalara rağmen içimizdeki Atatürk sevgisini hiçbir kuvvet silemez” diye konuştu.

Ercan ÜSLÜ
Cumhuriyet'le büyüyoruz...

AK Parti döneminde demokratikleşme yönünde önemli adımlar atılarak AB’ye uyum yasaları doğrultusunda birçok kanun çıkarıldığını söyleyen AK Parti İl Başkanı Köktaş, "Bu yasalarla çağdaşlaşma ve demokratikleşme yolunda önemli adımlar atıldı " dedi. 

AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada " Bugün bizlere düşen çağdaşlaşma yolunda atılan adımları daha çoğaltarak, ulusumuzu dünya ulusları içerisinde hak ettiği yere taşımaktır " dedi.Cumhuriyetin kuruluşunun 89. Yıldönümünü milletçe büyük bir onur ve coşku içinde kutlamakta olduğumuzu söyleyen Köktaş, kurtuluş savaşı ile bize emanet edilen Cumhuriyetimizi daha yücelterek demokratikleşme yolunda kararlı adımları atmanın önemli bir görev olduğunu belirtti.

HÜKÜMET ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Meclisin bundan 89 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir ” ilkesiyle Cumhuriyeti ilan ederek, milletimizin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması yolunda en önemli adımı attığını söyleyen İl Başkanı Köktaş," Bugün bizlere düşen görev çağdaşlaşma yolunda atılan adımları daha da çoğaltmak ve milletimizin refahını arttırarak, ulusumuzu dünya ulusları içerisinde hak ettiği yere taşımaktır. Hükümetimiz bu yolda kararlı adımlar atmaktadır. Ülkemiz her geçen gün güven ve istikrar içerisinde kalkınmakta ve büyümektedir. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu bu güven ve istikrar ortamını bozarak milletimizin birliğine ve beraberliğine kastetmeye çalışan şer odakları mevcuttur. Bu şer odakları  bilmelilerdir ki; bunu başaramayacaklardır, milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetine, demokrasisine ve ülkesine sıkı sıkıya bağlıdır. Bizlere düşen başka bir görev de Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde aziz milletimizin verdiği kurtuluş savaşı neticesinde bize emanet edilen Cumhuriyetimizi daha da yücelterek demokratikleşme yolunda kararlı adımları atmaktır "dedi. 

Açıklamasında Cumhuriyet ve Demokrasinin birbirini tamamlayan iki önemli unsur olduğunu belirten Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, AK Parti döneminde demokratikleşme yönünde önemli adımlar atılarak AB’ye uyum yasaları doğrultusunda birçok kanun çıkarıldığını da söyleyerek "Bu yasalarla milletimizin sosyal ve ekonomik hedefleri gözetilerek, çağdaşlaşma ve  demokratikleşme yolunda önemli adımlar atılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti bugün artık dünyada ve bölgesinde ciddi bir istikrar unsuru olmuş, dünya barışına yapmış olduğu katkılarla saygın bir  yer edinmiştir.  Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz de Cumhuriyetimizi ve onun getirdiği  temel değerleri iyi öğrenmeli kendilerinden sonra gelecek nesillere aktarmalıdırlar. “Cumhuriyeti  biz kurduk onu yaşatacak olan sizlersiniz ” sözleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Türk  gençliğinden beklentilerini dile getirmiş ve Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir.Bu duygularla, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum" diye konuştu

Haber Merkezi
29 Ekim onur kaynağımız...

AK Parti Samsun Milletvekilleri yaptıkları açıklamalarla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 89. Yıldönümünü kutladılar. Birlik ve beraberlik masajları veren Milletvekilleri, Cumhuriyet Bayramının Türk Milleti için onur ve gurur kaynağı olduğunu söylediler. AK Parti Samsun Milletvekilleri yayınladıkları kutlama mesajlarında şu ifadelere yer verdiler.

CUMHURİYETİMİZ EBEDİYEN YAŞAYACAK

AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç, "Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 89. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek, Türkiye’yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlıyız. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün çok daha yakınız. Etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti bugün,   demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Bunda, son yıllarda yakaladığımız siyasi ve ekonomik istikrarın, tam bir hukuk devleti olma yolunda atılan köklü adımların da büyük payı vardır. Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 89. kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum."

ATATÜRK'ÜN BIRAKTIĞI EN BÜYÜK MİRAS

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, " Cumhuriyet,  Atatürk'ün bizlere bıraktığı en  büyük mirasıdır. Yüce milletimizin de canı, kanı pahasına savunmuş ve kurmuş olduğu bu miras, artık muasır medeniyetler seviyesi hedefine çok daha hızlı, sağlıklı ve istikrarla ilerlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti bugün artık dünyada ve bölgesinde ciddi bir istikrar unsuru olmuş, dünya  barışına yapmış olduğu katkılarla saygın bir yer edinmiştir. Bizlere düşen görev ise çağdaşlaşma  yolunda atılan adımları daha da çoğaltmak ve milletimizin refahını arttırarak, ulusumuzu dünya ulusları içerisinde hak ettiği yere taşımaktır. Hükümetimizin Cumhuriyetin kuruluşunun 100'üncü  yılı için koyduğu '2023' hedeflerine ulaşmak için de çalışmalar bir taraftan yürütülmektedir.  Ülkemizin, Dünya'nın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmesi, kişi başına 25 bin dolar gelirin  olması, ihracatın 500 milyar dolar olması gibi pek çok hedefimiz var. Bunların gerçek olması için  

var gücümüzle çalışmaktayız.Bu duygu ve düşünceler ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve   gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anar, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlarım"

CUMHURİYET ORTAK PAYDAMIZDIR

AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir,  Türk milletinin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle  kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak  sorumluluğudur. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği müddetçe, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni,  milletini bölmek ve parçalamak isteyen hainlerin oyunları her zaman boşa çıkacaktır. Hiç kimse  birlik ve beraberliğinizi bozamayacak. Türkiye üzerinde tarih boyunca çeşitli oyunlar oynanmış  ve her seferinde bu oyunlar bozulmuştur. Cumhuriyet hepimizin ortak paydasıdır. Bu paydanın  özünün ne olduğunu, ne anlama geldiğini nasıl korunması gerektiğini her bir Türk vatandaşı en  iyi şekilde bilmektedir "

Haber Merkezi
Kahraman bir ecdada sahibiz...

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, " Dünya tarihinde Milli Mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir ecdada sahip tek ülke olmanın onurunu her  zaman yaşıyoruz" dedi.

Cumhuriyet Bayramının 89'uncu yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, insanlık tarihinin kendi kurtuluş destanlarını yazanlara çok nadir tanık olduğunu söyledi.  Başkan Demirtaş,yayımladığı kutlama mesajında “İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi kurtuluş destanlarını yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Dünya tarihinde Milli Mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir ecdada sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz. Bağımsızlığını kazanma uğrunda yıllarca mücadele veren ve tüm yokluklara karşın bu haklı  

mücadeleden dünyaya örnek olacak bir zaferle çıkan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır. Bu başarının ardında; Türk  Milletinin fedakârlığı, vatan sevgisi ve azmi vardır. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, yüce rabbimizden şehitlerimize rahmet, gazilerimize uzun ve sağlıklı ömürler vermesini niyaz ediyorum” dedi.

Ercan ONUK 
 
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık