comdata sag dikey
loading...
Samsun
DOLAR8.3186
EURO10.1233
ALTIN499.54

Ramazan Hoşgeldi İki Belediye Boş Geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ramazan Hoşgeldi İki Belediye Boş Geldi
Abone ol
HHALK, pandemi sürecinde ve Ramazan ayında Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin nasıl yardım çalışmaları yaptığını araştırdı. Samsun'da 16 ilçe belediyesi zorda olan esnafa ve vatandaşa kol kanat gererken, Büyükşehir ve Asarcık belediyeleri sessiz kaldı. 

Korona virüs tablosunda 'çok yüksek riskli il konumunda yer alan Samsun'da, vatandaşlar ve esnaflar ekonomik anlamda zor durumda bulunuyor. Devletin sağladığı desteklerin yanı sıra belediyelerde vatandaşların yaralarını sarmasına öncü oluyor. Samsun'da sosyal belediyeciliğin örneklerini Atakum, Tekkeköy ve İlkadım Belediyeleri sergiliyor. 

Üç merkez ilçede darda zorda olan kişilere gıda ve nakdi destekler ulaştırılırken, Alaçam, Salıpazarı, Çarşamba, Havza, Terme, Kavak, Bafra, Canik, 19 Mayıs, Ladik, Yakakent, Vezirköprü, Ayvacık belediye ekipleri imkanları doğrultusunda gıda yardımı, sıcak yemek yada nakdi destek anlamında vatandaşların yanlarında olmaya gayret ediyor. Büyükşehir ve Asarcık belediyeleri ise yardım  konusunda sessizliğini koruyor. Gazetemiz, pandemi sürecinde ve Ramazan ayında darda olan vatandaşlara ve esnaflara nasıl destek olunduğunu, belediye başkanlarına sorarak araştırdı. İşte başkanların görüşleri; 

SICAK YEMEK DESTEĞİ 

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere ve karantinadaki vatandaşlara sıcak yemek desteği sağladıklarını hatırlattı. Deveci, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği 'tam kapanma var mı yok mu' kararından sonra yol haritasını çizeceğiz. Beklemedeyiz. Ancak belediyemiz bünyesinde hayırseverlerin destekleriyle Paylaşım Merkezi ve Gıda Bankası, AtaMarket tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlar ve gıda, erzak desteği gerçekleşiyor. Bu süreçte en çok zarar gören yerel esnafa yönelik de mutlaka bir proje hayata geçireceğiz. Bununla ilgili kararı önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır "dedi. 

ESNAFA NAKDİ DESTEK 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, darda ve zorda olan vatandaşlara yardım ellerine uzatmaya devam ettiklerinin mesajını verdi. İhtiyaç sahibi ailelere, karantinadaki kişilere sıcak yemek desteği verdiklerini anlatan Başkan Demirtaş, "İhtiyaç sahibi olan, evlerinde yemek yapamayacak durumda olan yaşlılarımız ve karantinadaki vatandaşlarımıza sıcak yemek desteği sağlıyoruz. Bunun yanı sıra, hastaneye gidecek kişilere araç sağlıyoruz. Dezenfekte çalışmalarımız, evlerde ve işyerlerinde aralıksız sürüyor. Muhtarlarımız aracılığıyla maske dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Ramazan ayında pandemi nedeniyle kapatmak zorunda olan işletmelerimize yardım yapacağız. Sanatçılarımız var. Encümende karar alacağız, zorda olan esnaflarımıza nakit desteği de sağlayacağız "dedi. 

TEKKEKÖY'DE DİKKAT 
ÇEKEN DESTEKLER 

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçede sosyal belediyeciliğin gereklerini yerine getirerek, darda zorda olan vatandaşların yanlarında olduklarının mesajını verdi. "Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini ilçemizde sergiliyoruz "diyen Başkan Togar, "Aşevinden ihtiyaç sahibi ve karantinada olan vatandaşlarımıza sıcak yemek desteği sağlıyoruz. İhtiyacı olanlara nakdi destekte sağlıyoruz. Bunun yanı sıra öğrencilere burs, yeni evlenenlere mobilya desteği, evleri kötü durumda olanların evlerini yenileyip teslim ediyoruz. Ramazan ayında da gıda kolilerimiz ailelerimize ulaşmaya başladı. Vatandaşlarımızın her zaman yanındayız "dedi. 

ÇARŞAMBA AŞEVİ KURDU 

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıklarını vurguladı. İşyerini pandemi nedeniyle kapatmak zorunda olan esnaflara destek olduklarını söyleyen Başkan Doğan, "Ekonomik olarak zorda olan vatandaşlarımıza gıda yardımları ulaştırıyoruz. Çarşamba'da aşevi kurduk, pandemi sürecinde evinde yemek yapamayacak durumda olan yada 
karantinada olan vatandaşlarımıza sıcak yemek desteği sunuyoruz. Ramazan sürecinde desteklerimiz artarak devam edecek. Bu süreçte 'Çarşamba aynı sofrada buluşuyor' diye bir kampanya başlattık. İlçemizde dayanışmaya katkı sağlayacak bu kampanyada yüzlerce aileye ulaştık. Belediye olarak sosyal belediyeciliğin tüm örneklerini ilçemizde ortaya koyuyoruz "ifadelerini kullandı. 

CANİK'TE SANATÇILARA DESTEK 

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ihtiyaç sahibi kişilerin her zaman yanlarında olduklarının mesajını verdi. Sandıkçı, "Sadece Ramazan ayında değil, yılın 11 ayı kimseyi aç ve açıkta bırakmamak için var gücümüzle çalışıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelerimize sıcak yemek ve gıda kolileri ulaştırıyoruz. Bunun yanı sıra işyerini kapatan esnafımız, sanatçılarımıza da nakdi destek sağlıyoruz "diye konuştu. 

AYVACIK'TA MARKET 
BORÇLARI ÖDENİYOR 

Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, eski vakıf yöneticisi olduğu için tüm ihtiyaç sahibi aileleri tanıdığına dikkati çekti. "İlçemizde darda zorda olan herkesin yanında oluyoruz "diyen Kalaycı, "Pandemi sürecinde, gıdadan nakit ihtiyacına kadar herkese yardım ulaştırıyoruz. Belediyemize gelenleri boş çevirmiyoruz, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Vatandaşlarımızın market borçlarına kadar herşeyi düşünerek hareket ediyoruz ve bu borçları kapatıyoruz. Esnafımıza desteğimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın yanındayız "dedi. 

VATANDAŞIN YANINDAYIZ 

Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, "Pandemi sürecinde vatandaşlarımız zor bir süreçten geçiyor. Bizde vatandaşlarımıza gıda yardımında bulunuyoruz. Belediyemize gelenleri boş çevirmiyoruz. Vatandaşlarımızın yanındayız "dedi. 

HAVZA'DA NAKDİ DESTEK 

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise, pandemi sürecinde ve Ramazan ayında esnaf ve vatandaşların yanlarında olduklarının altını çizerek, "Meclis kararı ile bize ait işyerlerinde kira bedellerini yüzde 60 indirdik. Kaplıca bedellerinde yüzde 50 indirim yaptık. Ramazan için karar almadık ama nakdi destek anlamında yardım yapacağız. 
İşyerlerini kapatan esnaflarımıza yardımlar ulaştırıyoruz. Gıda yardımlarımız devam ediyor "dedi. 

İLÇELERDE YARDIM 
SEFERBERLİĞİ 

Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar ve Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, yardıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilere gıda yardımlarının ulaştırılmaya devam edildiği bilgisini verdi. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ise evlerinde yemek yapamayacak kişiler, ihtiyaç sahipleri ile karantinada olanlara sıcak yemek ve gıda yardımı ulaştırdıklarını açıkladı. Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ise ihtiyaç sahibi kişilere gıda ve nakit desteğini aksatmadan devam ettirdiklerini kaydetti. 

BAFRA'DA HERGÜN 
BİN KİŞİYE YEMEK 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, günlük iki öğün olarak aşevinden ihtiyaç sahibi kişilere ve karantinadakilere bin kişilik sıcak yemek ulaştırdıklarını açıkladı. Gıda yardım kolilerinin ulaştırılmaya devam edildiğini söyleyen Başkan Kılıç, "Sosyal Yardım Merkezimiz çalışmalarına devam ediyor. Bu süreçte ihtiyaç sahibi kişilere giyecek yardımıda  yapılıyor. Engelli koordinasyon merkezimizde görevli personeller, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor "dedi. 

1500 AİLEYE RAMAZAN YARDIMI 

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Ramazan ayında 1500 kişiye yardım ulaştıracaklarını açıkladı. Topaloğlu, "Mağdur olan esnafımız ve çalışamayan kişilere de Ramazan yardımı yapacağız. Evden dışarıya çıkamayanların taleplerini karşılıyoruz. Geçen yıl 10 aileye nakdi destek sağlamıştık, bu yılda talep olursa karşılayacağız "açıklamasını yaptı. 

LADİK'TE ÇAT KAPI DESTEK 

Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, çat kapı ziyaretler yaparak ihtiyaçları tespit ettiklerini anlattı. Özel, "İhtiyaç sahibi ailelerimize gıda yardımlarımız ulaşıyor. Bizde çat kapı ziyaretler yaparak ihtiyaç sahibi ailelerimizin her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşımızın yanındayız "dedi. 

YAKAKENTTE GIDA  
KOLİLERİ ULAŞTIRILIYOR 

Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, ihtiyaç sahibi her aileye gıda yardımı ulaştırdıklarını belirtti. Kıyma, "İlçemizde pandemi göz önünde bulundurularak dezenfekte çalışmalarımız sürüyor. İhtiyaç sahibi her aileye yardım kolileri ulaştırılıyor, maskeleri ile birlikte. 
Talep edenlere nakdi destekte yapılıyor. Vatandaşımızın yanındayız "dedi. 

İKİ BELEDİYE 
SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ 

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi ve Asarcık Belediyesi, pandemi sürecinde ve Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan yardımlar konusunda sessizliğini korudu. 

Haber: Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Okçuluk Altyapısında Yoğun MesaiÖnceki Haber

Okçuluk Altyapısında Yoğun Mesai

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: Büyükşehir Sınıfta KaldıSonraki Haber

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Baş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar