loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35

Sağlık Müdürlüğü'nden 'tarihi geçmiş ilaç' açıklaması 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Müdürlüğü'nden 'tarihi geçmiş ilaç' açıklaması 
Abone ol
Samsun'da korona virüsün tedavisinde kullanılan tarihi geçmiş hapların hastalara verildiği öne sürülmüştü. Sağlık İl Müdürlüğü konu hakkında açıklama yaptı.

Korona virüsten korunmanın en etkili yolu aşı olurken, destek tedavisi olarak haplarda veriliyor. Herkesçe bilinen haplarla ilgili Samsun'da duyanları şoke eden bir iddia ortaya atıldı. Bir hasta hapın üzerinde yer alan etiketi kaldırdığında tarihinin geçmiş olduğunu gördü. 

Hapın üzerine yapıştırılan son kullanma tarihi 11 Kasım 2022 iken, altından çıkan son kullanma tarihinin ise Mayıs 2021 olduğu görüldü. Söz konusu iddia ile ilgili Samsun Sağlık İl Müdürlüğü'nden resmi açıklama yapıldı. 

İLAÇ GÜNCELLEME İŞLEMİ YAPILMAKTADIR 

Sağlık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; "Ülkemizde koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların ruhsatlandırması ve miat belirleme süreçleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılmaktadır. 

İlk kez ruhsat alan ürünlerde bu süre 3 (üç) ay olarak belirlenmektedir. Bu şekilde kısa raf ömrü ile ruhsat verilmesi rutin bir uygulama olup, ürünlerin raf ömürleri, sunulan stabilite (kararlılık) verileri doğrultusunda güncellenebilmektedir. 

İlgili ürün için süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli stabilite testleri yapıldıktan sonra tespit edilen yeni raf ömürleriyle belirtilen süreler içinde kullanılmaya devam etmektedir.

Bu tamamen bilimsel veriler ışığında Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bir işlemdir. Koronavirüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda da zaman zaman ilaç miat tarihlerinde güncellemeler yapılmaktadır. 

Halkın bilgilenmesi adına yapılan bu haberlerde de aktarılan durum tam olarak bu uygulamanın bir sonucudur.

İlaçların miat güncelleme işleminde kesinlikle bir hata bulunmamakta olup, konu tamamen bakanlığımızın kontrolü altında gerçekleşmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş, etkinliği olmayan bir ilacın hastalarımıza verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. 

Vatandaşlarımız kendilerine verilen ilaçları gönül rahatlığı kullanabilirler. "

Haber: Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsun'da Kurban kesenlere silahlı saldırı: 2 yaralıÖnceki Haber

Samsun'da Kurban kesenlere silahlı saldı...

Samsun’da Kanlı Biten Akraba Kavgasında Gelişme!Sonraki Haber

Samsun’da Kanlı Biten Akraba Kavgasında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar