loading...
Samsun
DOLAR13.1256
EURO14.9463
ALTIN762.04

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: SASKİ hükümetten destek almalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan: SASKİ hükümetten destek almalı
Abone ol
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve SASKİ Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Atilla Tekcan, SASKİ'nin borç sarmalı içinde olduğunu belirterek, merkezi hükümetten destek alınması gerektiğini söyledi. 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve SASKİ Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Atilla Tekcan, Büyükşehir Belediyesi SASKİ'nin içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapması ve her ay faturalara yansıtılan TÜFE zammının mahkemece iptal edilmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu. 

Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin tüm zam kalemlerini iptal ederek yerinde bir karar verdiğini belirten Tekcan, zamların kaldırılması konusunda mecliste defalarca teklif sunmalarına rağmen hiçbirinin dikkate alınmadığını hatırlattı. Açıklamasında 2014 yılında yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası ile büyük altyapı projelerinin sorumluluğunun büyükşehir belediyelerine verildiğini hatırlatan Tekcan, mahalli idarelere bütçe artışı yapılmadığına dikkati çekti. Tekcan, büyük yatırımların merkezi hükümetçe gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, SASKİ'nin suyu arıtma ve dağıtma görevini çok pahalı bir şekilde yerine getirdiğini, hurda tesislerini  rehabilite edemediği için kayıp ve kaçakları önleyemediğine vurgu yaptı. 

SASKİ BORÇ SARMALINDA 

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde çok kez SASKİ'nin borçlarını gündeme taşıdıklarını hatırlatan 
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve SASKİ Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Dr. Atilla Tekcan, 2010 yılında Doğu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için alınan 55 milyon Euro'luk kredinin bugüne kadar  8 milyon Euro'luk kısmının ödendiğini, halen 42 milyon Euro'luk borç ödemesinin durduğunu hatırlattı. 

SASKİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI 

İleri yıllarda SASKİ'nin borç faizinin giderek artacağına işaret eden Tekcan, "SASKİ’nin 2020 yıl sonu itibariye borç toplamı 1 milyar 100 milyon TL’dir. Bu borcu ödemek için suyun pahalı satmak ne hukuka, ne vicdana, ne de hakkaniyet kurallarına sığar. Sayın Cumhurbaşkanı bile Haziran 2021 tarihinde Antalya’da yaptığı bir konuşmada "Yerel yönetimlerde durum hiç iç açıcı değildir. Su parası su! Allah'ın nimetini hangi fiyatlarla satıyorlar? İstanbul'da da böyle Ankara'da da böyle. Bunlardan Allah'ın nimetini bile kullarına acımak gibi bir şey söz konusu değil " ifadelerini kullandı. Samsun’daki su fiyatları, 30 büyükşehir arasında yükseklik sırasına göre 6. sırada yer almaktadır. Ankara 14. sırada, İstanbul 27. sıradadır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bile yükseklik sırasında 27. sırada olan İstanbul su fiyatlarını kabul etmediği bir durumda Samsun’daki su fiyatları hakkında ne düşünür acaba?
 
Şu anda SASKİ’nin yapacağı hukuk kararını yerine getirmektir. Borç sarmalında olan SASKİ borçlarının ifası için merkezi idareden karşılıksız yardım almalıdır. Samsun halkının beklentisi budur. Ülkemizin yaşadığı zor pandemi döneminde halkımız sosyal devleti, sosyal belediyeciliği artık görmek istiyor. Ülke genelinde toplanan kamu gelirleri itibar giderlerine değil, yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan su yatırımlarına da gitmeli. Sayın Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi Allah’ın nimeti olan suyu insanlara en ucuz bir şekilde iletmeliyiz. Şu an da yeni Su Kanunu TBMM'ye gelecek gibi görülüyor. Temennimiz söylediklerimiz doğrultusunda bir kanunun çıkmasıdır. Artık halkımız rahat bir nefes alsın. 'Sudan bile ucuz' lafının artık bir anlamı olsun "ifadelerini kullandı. 

Zekeriya FIRAT


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Partili Belediyelere Ucuz Su Uyarısı!Önceki Haber

AK Partili Belediyelere Ucuz Su Uyarısı!

Yılport Samsunspor - BB Erzurumspor (Muhtemel 11'ler)Sonraki Haber

Yılport Samsunspor - BB Erzurumspor (Muh...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar