Basında Öncü, Bölgede Güçlü

  • Dolar 4.7490
  • Euro 5.5600
  • GR ALTIN 187.08
  • ÇEYREK 306.66

Samsun İş Dünyası 2012'nin ikinci yarısına dikkat çekti

Dünya'da ki bir çok olumsuz gelişmeye karşın ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu söyleyen Samsun iş dünyası temsilcileri ,mevcut durumun bozulmaması için hükümetin özellikle 2012'nin ikinci yarısında ekonomiyi daha diri tutacak kararları alara

Samsun İş Dünyası 2012'nin ikinci yarısına dikkat çekti
  • 29 Temmuz 2012, Pazar 22:57

Merkez Bankası rezervlerinin artmasına karşın yaşanan nakit sıkıntısının  piyasaları zor durumda bıraktığına dikkat çeken Samsunlu işadamları Bankaların kredi faizlerine uyğuladığı yüksek oranlarında işadamlarını zor durumda bıraktığını öne sürerek bu yönde de acil tedbir uyarısında bulundular.

Türk işadamlarının dışa açılma gayretleri ve kendilerine sürekli olarak yeni pazarlar bulmaları nedeniyle ekonomi üzerinde bir olumsuzluk yaşanmadığını ifade eden Samsun İş dünyası temsilcileri siyasi iktidarın  2012'nin ikinci yarı diliminde  firmaların daha fazla dış pazarlara açılması yolunda teşvik edilmesini istediler.  Samsun İş dünyası temsilcilerinin 2012 yılının ekonomik gelişimine yönelik görüşlere ise şöyle:
YILIN 2. YARISINA DİKKAT
KASİF Başkanı Osman Reis: "  Ekonomimiz 2009 yılının son çeyreğinden bu yana aralıksız olarak büyümektedir. 2010 ve 2011 yıllarındaki büyüme rakamları Türkiye’nin dış dünyada örnek olduğu iki yıl olmuştur. Bu iki yılı takiben, 2012’ye büyümede yavaşlama beklentisine girilmişti. Bu beklenti sonucunda 2012 yılının ilk ayında çevremizde yaşanan sorunlara rağmen ekonomimiz yüzde 3,5 büyüyerek başarılı bir dönem geçirdi. İhracatımızın büyük kısmını yaptığımız AB ülkelerinde yaşanan sıkıntılara rağmen iç pazardaki talep ve Türk girişimcisinin çabaları sonucunda yeni pazarlar bularak sıkıntılar yaşanmamıştır. Afrika pazarı bunlardan biridir. AB’ye yaptığımız ihracat bu yıl yüzde 9  azalırken Afrika’ya yapılan ihracat yüzde 44 gibi bir artış göstermiştir. Türk girişimcisinin yeni pazarlara açılmasında konfederasyonumuz TUSKON’un Afrika, Asya, Orta Doğu, Amerika’ya yönelik düzenlediği dış ticaret köprülerinin büyük rolü bulunmaktadır.
 Ekonomide, pek çok ülkeye nazaran daha iyi bir durumda olduğumuz tartışmasız bir gerçektir. Ama yılın ikinci altı ayında daha dikkatli olmamız lazım çünkü AB ülkelerinde yaşanan sıkıntılar bizi daha çok etkileyecektir. Bu sıkıntılardan daha az etkilenmek için yeni pazar arayışlarını arttırmamız lazım. Bunun yanında kayıt dışının azaltılması verginin tabana yayılması gibi yapısal reformlara devam edilmelidir. Beklentimiz, ihracattaki olumlu gidişin sekteye uğramadan devam etmesi ve iç talepte hareketlenmenin de katkısıyla, yılın ikinci yarısında, ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam edebilmesidir. Son olarak dünyada yaşanan bu kriz ortamında, Türkiye’nin, IMF’den borç isteyen ülke konumundan, gerektiğinde borç verebileceğini taahhüt eden bir ülke konumunda olması da memnuniyet verici bir durumdur.
NAKİT SIKINTISI VAR. 2. YARI ZOR GEÇEBİLİR
SAGİD Başkanı Ahmet Karslı : "  Yılın ilk yarısını iyi geçirdiğimiz söylenemez. Pisayada nakit sıkıntısı var. Para dönmüyor.  Ekonomi de yaşananlar iş dünyası için sıkıntı yaratıyor.  Bugün işadamları işletmelerini çevirmekte zorlanır hale gelmeye başladı. Ayrıca  yeni çek kanundan dolayı da piyasa hep sıkışmış durumda.  Çekte hapis kalkması olumlu olmadı. Şimdi ortalıkta güven unsuru kalmadı. Nakit yoktu şimdi hiç yok. Bunun için yılın ilk yarısı sanayici açısından olumlu geçti diyemeyiz. Yılın bundan sonraki dönemi için bir açış formülü bulmak lazım. Devletin acil bir takım tedbirler alarak özellikle KOBİ'leri rahatlatması gerekiyor.  Piyasalarda yaşanan nakitden kaynaklı durgunluğun mutlak suretle aşılması gerekiyor.
BANKALARA DÜZENLEME ŞART
SAMSİAD Başkanı Emin Bahri Uğurlu: " 2012 yılının ilk yarısında ülke ekonomisi yüzde 6'lardan yüzde 9'lara hızlı bir şekilde yükseldi. Ardından da 3,5'lere geriledi. 2012 başında 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan ve şu an Dışişleri Bakanı ve AB Başmüzakereci Ali Babacan tarafından da krizin sinyaller verilmişti. Ancak buna karşın hükümet bankalarda faiz kontrolünü yapmadı. Türkiye'de ekonomik krizin sona erdirilmesi için hükümetimiz ilk başta bankalarda kredi faizlerini kontrol altına alması gerek. Çünkü dünyadaki ekonomik krizin etkilerinden dolayı büyük sıkıntı yaşayan işadamları, çözüm için banka kredileri kullanmak zorunda.  Ama yüksek faizlerle bir çok işadamı ve esnaf  işlerini kapatmak zorunda kalır.  Yunanistan ve Arjantin'de yaşanan ekonomik krizleri  bizde yaşamak istemiyorsak  hükümet  özellikle banka kredileri üzerinde ciddi düzenleme yapmalı 
İHTİYATLI OLMALIYIZ
MÜSİAD Başkanı Erkan Malkoç :" 2012'nin ilk yarısında tüm kesimler yeteri kadar kemer sıktı. O nedenle senenin ikinci yarısında karamsar değiliz ama bu ihtiyatı da elden bırakalım anlamına gelmez. İş dünyası olarak yaşadığmız bir çek sıkıntısı vardı. Onunda önümüzdeki zaman içinde düzeleceğine inanıyorum. Yaşanan nakit sıkıntısını var. Onu da uzun vadeli borçlanmalara bağlıyorum. Bu durum piyasalarda belli bir sıkıntı oluşturdu. Bence Hükümet  biraz daha teşvik ile firmalarımızın dış pazarlara  daha fazla açılmaları sağlamalı. Yani içerdeki kan yetmiyor. Bize dışardan kan gerekli. Bundan sonraki süreçte de insanlarımıza daha tasarruflu yaşamayı öğretmeliyiz.
KREDİ KULLANIMI DÜŞÜYOR
SAMGİAD Başkanı Levent Özden " Ülke ölçeğinde reel iş dünyasıyla ilgili bir önemli not var ve bu direkt Samsun’u da ilgilendiriyor. Esnafın kredi kullanım oranlarında artış yok ve az da olsa düşüş var. Yani esnaf finansmanla ilgili sorunlarını hala çözemiyor ve bu sebeple de gerektiği gibi büyüyemiyor ve rekabette zayıf kalıyor. Samsun 2012 bitmeden; 2’si hizmete açılmış biri de yakın zamanda açılacak 3 yeni AVM’ye ev sahipliği yapacak. Lovelet, Bulvar ve Rönesans. Bu dev yatırımlardan artık geriye dönüş olmayacağına göre; esnafın çok ciddi ve güçlü bir duruş sergilemesi gerekiyor. Aslında çok daha önceden Esnaf Odaları ve İlgili Odaların esnafın güçlendirilmesi için çok farklı çalışmaları yıllar öncesinden planlamaları ve yapmaları gerekirdi. Bu saatten sonra esnaf en azından bu 3 yeni rakibe karşı, vizyonunu, kalitesini ve stratejisini gözden geçirmeli. Samsun’da 2012 ikinci yarıda en önemli konu bizce esnafın kendini geliştirmesi ve etkin rekabete kendisini hazırlaması konusu olacaktır.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
loading...
yukarı çık