loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.417
  • Euro 9.0208
  • GR ALTIN 442.35
  • ÇEYREK 726.3

Samsun'da farklılık 'kırsal oylarında' görülüyor!

Samsun'da dev seçim anketi. AYVACIK, ÇARŞAMBA, SALIPAZARI, TEKKEKÖY, TERME yerinde gezdik gördük. Peki seçmen ne diyor? işte detaylar..

Samsun'da farklılık 'kırsal oylarında' görülüyor!
  • 21 Ekim 2015, Çarşamba 14:03

Hedef Halk Gazetesi 1 Kasım genel seçimi için seçmenin tercihini sorguladı. Samsun'un Doğusu'ndaki ilçelerde geçimi 'tarım olanlar' bittik diyor. Sandıkta farklılık 'kırsal oylarında' görülüyor

AYVACIK'TA SEÇMEN 'AK PARTİ DİYOR' AMA

Ayvacık İlçesi'nde özellikle kararsız seçmen, AK Parti ve MHP arasında gidip geliyor. CHP'nin ilçede etkisi az. Kırsalda AK Parti'nin hakimiyeti var. Köy yolları ve belediye hizmetleri AK Parti'nin aleyhine. MHPli vekil adayları Ayvacık'a önem veriyor, kırsalı geziyor.

Ayvacık'ta ankete katılan seçmenlerin çoğu 'tek başına iktidar' diyerek AK Parti'yi işaret ediyor. MHP'nin ilçede yerel seçimlerde olan yüzde 33,9'luk oyu genel seçime yansımıyor. Ama yine de MHP'nin oyu ilçede hatırı sayılır. CHP'liler yine CHP'ye derken, 3,8 oranındaki kararsız AK Parti ile MHP arasında gelip gidiyor. 

KOALİSYON OLSAYDI SEÇİME GEREK OLMAZDI

İlçede terör olayları ve şehit haberleri yankı buluyor. Özellikle kırsalda 'bitsin artık acı haberler' diyen yaşlılar, tek başına güçlü bir iktidar gelsin isteğinde. HDP'ye karşı ilçede tepki büyük. Koalisyon olması halinde de AK Parti MHP koalisyonuna sıcak bakıyorlar. Zaten MHP'li seçmenin de en büyük tepkisi bu yönde. Koalisyon olsaydı seçime ne gerek vardı diyen bir hayli fazla. MHP ilçede oy kaybetmiyor gibi görülse de kararsızların oyunun çoğu 'MHP yine koalisyon yapmadı' diyerek, AK Parti'ye daha sıcak bakıyor.

KARARSIZ OYLARIN ÇOĞU AK PARTİ'YE GİDER

İlçede CHP'nin etkisi oldukça az. Son yerel seçimde 1,4, 7 Haziran'da ise 7,1 oy almış. Oylarında biraz kıpırdanma olsa da sonucu etkilemiyor. AK Parti'nin yüksek oy aldığı Ayvacık'ta 1 Kasım seçimleri de farklı olmayacak gibi görülüyor. MHP'nin de oyu küçük bir artış gösterebilir. Kararsızların dağılımında üç partiye de o6y çıkabilir. Ağırlık AK Parti'ye. 

BİZE CENNET DİYORLAR AMA NEREDE O CENNET

İlçede belediye hizmetlerinde sıkıntı var. Kimse memnun değil. AK Partili bir çok seçmen bile 'Bize cennet diyorlar ama ne var' diye tepki gösteriyor. Büyükşehir'in köy yollarını ihmal etmesine de tepki var. Yakın köyler bile sorunlarına çözüm bulmakta zorlandıklarını ifade ediyor. İlçenin en büyük sorunu ise işsizlik. Hemen her genç mutlaka gurbete gidiyor ve inşaatlarda işçi olarak çalışıyor. İstihdam isteyen gençler, "AK Parti'ye oylar gidiyor ama  değişiklik yok" diye tepkili... 

AYVACIK 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ   63,5
CHP           1,4
MHP           33,9

AYVACIK 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ  75,9   
CHP           7,1  
MHP          12,8 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  74,3
CHP           8.2
MHP          13.7
DİĞER       3.8
VE KARARSIZLAR

**************************

ÇARŞAMBA'DA AK PARTİ AĞIRLIĞI

Çarşamba'da AK Parti 7 Haziran'da diğer ilçelere oranla az oy kaybetti. Bu kez oy kaybına tahammülü yok. İlçede 3 partinin seçmeni de 'aktif'.. Çarşamba İlçesi'nde ankete katılan seçmenin çoğunluğu sandıktan tek başına iktidar çıksın mı sorusuna, "Evet diyor ve ekliyor'. Ben oyumu değiştirmeyeceğim. CHP'li ve MHP'li de oyunu değiştirmeyeceğini söylüyor. Hemen hemen sandıktan aynı şeyler çıkacak gibi görülse de CHP'nin oyunda artış gözüküyor. AK Parti de küçük bir artış gösterebilir. MHP oyu çok değişmeyecek gibi. 

Çarşamba'da 'terör konusuna tepki çok'. AK Parti'nin çözüm süreci eleştiriliyor. Ancak belediye hizmetleri ile ilçenin milletvekili adayı Fuat Köktaş'ın etkisi ile dengeler korunuyor gibi. Son yerel seçimde yüzde 60,9 oy alan AK Parti ilçede 7 Haziran'da sandıkta yüzde 61,7 oranında oy gördü. 1 Kasım için değişim çok değil. Ancak oyunda düşüş olmaz gibi bir hava var. Eleştiri çok ancak 'aynı partiye vereceğim' diyen çok. 

1 KASIM'DA SANDIĞA SAYGI DUYULMALI

7 Haziran sonuçlarına göre koalisyon olmaması konusunda AK Parti daha inandırıcı gözüküyor seçmenin gözünde. CHP'nin koalisyondan kaçmadığını da vurguluyor seçmen. Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran sonrası tavırları beğeniliyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye 'koalisyon yok' açıklaması yaptığı için tepki olsa da Çarşambalı MHP'li seçmen 'oyunu değiştirmeyi düşünmüyor'. 1 Kasım'da sandıktan ne çıkarsa çıksın herkesin kabul etmesi gerektiğini vurgulayan seçmenler, "terör olaylarına tepkili' ve ekonominin bir an önce istikrara kavuşması gerektiğini belirtiyor. 

7 HAZİRAN'DAKİ GİBİ HERKES AYNI OYU ATAR

Köylere hizmetlerde sıkıntılar olduğunu, ilçede ekonominin dibe vurduğunu belirten ankete katılan seçmenler, siyasi partilerin sorumluluklarını bilmeleri gerektiğini belirterek, ilçede seçim havası olmadığını 7 Haziran'da verilen kararın çoğunlukla yine sandığa yansıyacağını söylüyor. 

ÇARŞAMBA 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  60,9
CHP           7,8
MHP          26,8

ÇARŞAMBA 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ    61,7   
CHP            16,6
MHP           15,4

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ   62,6
CHP           19,3
MHP           15.1
DİĞER        3
VE KARARSIZLAR

**************************

SALIPAZARI'NDA DP'NİN OYLARI NEREYE

Salıpazarı’nda kırsalda AK Parti, MHP ve CHP'de var. Ama yerel seçimlerde yüzde 17,1 oy alan DP'nin oyları sandığı en etkileyecek seçmen.. Salıpazarı İlçesi'nde AK Parti'nin kemikleşmiş oyları var. Son yerel seçimlerde yüzde 53,3 almasına rağmen 7 Haziran'da oylarını yüzde 65,9'a çıkarmış. CHP'nin sürekli artış gördüğü ilçede, MHP'nin -yüzde 15,1 son genel seçim oyu var. Yerel seçimlerde ise DP yüzde 17,1 ile DP ikinci partiydi. O oyların büyük kısmı genel seçimde AK Parti'ye gitti. Yüzde ikilik kısmı da CHP'ye gitmiş gibi gözüküyor.

SALIPAZARI SEÇMENİ:İLÇEDE DEĞİŞİM OLMAZ

Salıpazarı'nda DP'nin oylarının dağılımı 1 Kasım'da da farklı gözükmüyor. Ancak CHP'nin ilçede sürekli bir artışı var. AK Parti'nin oyları zaten blok. Kırsalda ve kent merkezinde fark etmiyor. Her 3 kişiden ikisi AK Parti'ye oyunu veriyor ve 1 Kasım'da da değiştirmeyi düşünmüyor.. Kararsızların oranı 2,9 ama sonucu etkileyecek gibi  değil. İlçede oylarını seçmen açık açık söyleyebiliyor. Hemen hemen herkeste 'kimin hangi partiye oy verdiğini' bildiğinden an8ketör için rahat bir ortam. Meydan her an 'siyasi tartışmaya seviyeli olarak açık'. Bir kahvenin önüne gittiğinde bir anda 30 kişi toplanabiliyor. İçtenlikle de sorulara yanıt verebiliyorlar. 

BÜYÜKŞEHİR VE KÖY YOLLARI İLÇEDE SORUN 

Köy yollarında Büyükşehir'in hizmetinin eksik olması AK Parti'nin hem yerelde, hem genelde oylarını etkiliyor. İlçenin yaşadığı sel olayları da çözüm bekliyor. Terör, işsizlik ve köylere ulaşım ilçenin en önemli sorunları. AK Parti yine hatırı sayılır bir oyu Salıpazarı'nda alacak gibi görülüyor. 

SALIPAZARI 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  53,3
CHP           11,9
MHP          16,3
DP             17,1

SALIPAZARI 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   65,9  
CHP           13,7
MHP          15,1 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ   66,8
CHP           15,9
MHP           14.4
DİĞER        2,9
VE KARARSIZLAR

**************************

TEKKEKÖY KARIŞIK OYLAR 'KAMPLAŞMIŞ'

Tekkeköy'de CHP'li seçmen ile AK Partili seçmen arasında 'net bir çizgi var'. CHP ve MHP koalisyon, AK Partili 'Tek başına iktidar' istiyor. Tekkeköy İlçesi yerel seçimlerde olduğu gibi genel seçimlerde de 'seçimi yaşayan ve yaşatan' bir seçmene sahip. Her yerde seçim havası var. AK Parti 7 Haziran seçimlerinde yüzde 52,3 oy aldı ve yerel seçimlerdeki yüzde 53'1'in biraz altında kaldı. Bu kez kararsız ve MHP'den oy almak için 'nokta atışları yapıyor, köylere hizmet götürmek' için çabalıyor. 

Büyükşehir Belediyesi'nin Raylı sistem ile oy artışı yakalamaya çalıştığı Tekkeköy'de oylar adeta kamplaşmış. Her parti kendi oyuna sahip çıkıyor ve zik zaklar yaşamıyor. Yerel seçimde yüzde 40 oy alan CHP Milletvekili Hayati Tekin'e 7 Haziran'da destek azalmış. Sandıktan 32,4 oy çıktı. Ancak CHP'liler tek başına iktidar yerine koalisyon olmasını istiyor ve adresi de gösteriyor; "AK Parti"..

MHP KOALİSYON SÜRECİNİ ANLATMALI

MHP yerel seçimlerde yüzde 5,1'lik bir oy alırken, 7 Haziran'da bunu 10,2'ye yükseltti. Yüzde yüzlük artış olmasına rağmen AK Parti ile koalisyon yapılmamasında MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye tepki gösteriyorlar. MHP'nin bu konuda 'yaşananları' kendi cephesinden çok daha iyi seçmene anlatması gerekiyor. İlçede CHP ise oyunu artırma telaşında. İlçe belediyesi de seçimde yoğun çalışıyor ve kırsala ağırlık veriyor. Oy artışı çok olmasa da görülebilir. Özellikle tarım ile uğraşanlar, tek başına iktidar istiyor. 

HDP'NİN OYLARI BU KEZ DÜŞECEKTİR

İlçede terör konusunda tepki bir hayli fazla. Şehit haberlerinin kendilerini üzdüğünü söyleyen seçmen tepki oyu alan HDP'nin 7 Haziran'a göre 1 Kasım'da oylarının düşeceğini söylüyor. Sanayi bölgesi olması nedeniyle işletmeciler ekonomik krize vurgu yaparak, tek başına ya da koalisyon. Bir hükümet olmasını istiyorlar. 

TEKKEKÖY 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ   53,1
CHP           40
MHP           5,1


TEKKEKÖY 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ  52,3  
CHP           32,4
MHP          10,2 

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 

AK PARTİ  52,8
CHP           35,2
MHP          9,6
DİĞER       2,4
VE KARARSIZLAR

******************

TERME'DE AK PARTİ ÇITAYI YÜKSELTTİ

Terme'de istikrar diyen bir çok seçmen, daha önce tepki oyu olarak başka partilere gidenlerin AK Parti'ye döneceğine inanıyor. CHP'li seçmen Kılıçdaroğlu'nun çalışmasını olumlu buluyor, CHP'nin adaylarını etkili bulmuyor. MHP'li seçmen durağan.

Terme İlçesi'nde AK Parti yerel seçimlerde yüzde 49,8'lik bir oy aldı ancak 7 Haziran seçimlerinde özellikle kırsaldaki oyların artışıyla 61,9 oranında bir destek buldu sandıkta. Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden'in 1 Kasım seçimleri için aday yapılmaması ilçe halkını buruklaştırsa da AK Parti'ye destekleri devam ediyor. 

KİM OLURSA OLSUN 'TEK BAŞINA GELSİN'

Yerel seçimlerde yüzde 23,9 oy alarak ikinci parti konumunda olan SP, genel seçimde istediği desteği bulamıyor. Oyların çoğunluğu AK Parti'ye gidiyor. Bu seçimde farklı olacak gibi gözükmüyor. 7 Haziran'daki sandıktan daha az oy beklemiyor AK Partili seçmen. Tepkiler olsa da 'tek başına iktidar diyenlerin' sayısı 'koalisyon diyen CHP ve MHP'li seçmenlerden bir hayli fazla. CHP'nin oyunda '7 Haziran sonrası olumlu açıklamalar nedeniyle artış bekleyen' Termeli seçmenin çoğunluğu, terör olayları konusunda 'hükümetin çözüm sürecini iyi yönetemediğini' belirtiyor ama istikrar için 'AK Parti' diyor. 

AK PARTİ'NİN 7 HAZİRAN VAATLERİ İYİ DEĞİLDİ

'Kime oy vereceksin' sözünün en çok kullanıldığı Terme'de kırsaldaki seçmenin oyu ağırlıklı olarak AK Parti. Seçmen AK Parti'nin seçim beyannamesinin 7 Haziran'da düşük oy almasına yol açtığını, köylüyü düşünmediğini belirterek, "geçmiş dönemini' arar olduk diyor. CHP yerel seçimlerde yüzde 12,9, 7 Haziran'da 15,8 oy aldı. MHP'de oyunu yüzde 11,8'den 15,2'ye çıkardı. 1 Kasım'da 7,1'lik kararsızlar ile SP'nin oylarının adresi ilçede 'sonucu belirler'.. 

TERME 2014 YEREL SEÇİM SONUCU

AK PARTİ  49,8
CHP           12,9
MHP          11,8
SP             23,9


TERME 7 HAZİRAN SONUÇLARI

AK PARTİ   61,9  
CHP           15,8
MHP          15,2   

1 KASIM ANKET SONUÇLARI 


AK PARTİ   62,1
CHP           17,7
MHP          13.1
DİĞER        7,1
VE KARARSIZLAR

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık