loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.2785
  • Euro 8.7701
  • GR ALTIN 408.02
  • ÇEYREK 669.4

Samsun'da Kuraklık Alarmı!

Samsun'da kendini hissettiren kuraklığa karşı, Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi, bir dizi kararlar aldı. Vali Dağlı, "Doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı sonucunda, su kaynaklarımız yok olma riskiyle karşı karşıyadır "dedi. 

Samsun'da Kuraklık Alarmı!
  • 26 Ocak 2021, Salı 15:07

Kuraklığın etkilerinin asgari düzeyde kalmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalarının görüşüldüğü Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı, Vali  Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın başkanlığında, video konferans üzerinden ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya, Meteoroloji 10.Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunum yapılarak başlandı. Sunumda, Samsun'da alınacak tedbirler incelenerek konu hakkında yapılan çalışmalar anlatıldı.

DOĞAL KAYNAKLAR 
YOK OLUYOR 

Yapılan sunum sonrasında kuraklığın iklim değişikliğinin en önemli etkilerinden biri olduğunu belirten Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı “Küresel ısınma, fiziksel ve tabii çevre, şehir hayatı kalkınma ve ekonomi, teknoloji, tarım ve gıda, temiz su ve sağlık olmak üzere hayatımızın her safhasını etkilemektedir. Geçmişte yaşanan tarımsal kuraklıklar, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile gelecekte daha yoğun tarımsal kuraklıklarla karşı karşıya kalınacağına işaret etmektedir. Doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı sonucunda, su kaynaklarımız yok olma riskiyle karşı karşıyadır.” dedi.

SAMSUN'UN 
İKLİMİ DEĞİŞTİ 

Günümüzde dünyadaki su kaynaklarının hızla azaldığına dikkat çeken Vali Dağlı, “Karadeniz Bölgesinde 2020 yılında yağışlar normallerine göre yüzde 9, 2019 yılına göre yüzde 10.8 düşük gerçekleşmiştir. İlimizde alansal yağışlar 537 mm ile normallerine göre -yüzde 18 daha düşük olarak ölçülmüştür. İlimizde kümülatif olarak yağışlar ekim ayı ortalarına kadar normallerinin üzerinde ölçülürken, ekim ayı ortalarından itibaren yağışlar normallerin altında kalmıştır. İlimizin uzun yıllar ortalama sıcaklık değeri 14.4 derecedir. 2020 yılında ilimizde sıcaklık ortalaması 1.8 derece artarak 16.2 derece olarak gerçekleşmiştir. Yeryüzü sıcaklık ortalamalarının artış trendine bağlı olarak iklim değişimi yaşanmaktadır. İklim değişimine bağlı olarak 2021 yılında ve gelecek yıllarda hava olaylarında ve meteorolojik parametrelerde sıradışı değişiklikler olmaya devam edecektir “ dedi.

ÜRÜNLERDE VERİM 
DÜŞÜKLÜĞÜ OLABİLİR 

Bölgemize bağlı barajlarda işletme programı hazırlanırken bir sonraki sulama yılı için kullanılacak su miktarının barajlarda depolanmakta olduğunu belirten Vali Dağlı,  “2021 yılı için sulamada kullanılacak su miktarı barajlarımızda depolanmıştır. Gölet sularımızda ise küçük miktar araziler olduğu için suyun durumuna göre hareket edilmektedir. Ayrıca ilimizde hububat ekiliş alanlarında yapılan fenolojik gözlemler sonucunda 2020-2021 üretim yılında yağış yetersizliği nedeniyle bir önceki yıla göre 20-25 gün gecikme olmuştur. 2021 yılında eğer yağışlar yetersiz olursa verim ve kalitede kayıplar olabileceği değerlendirilmiştir ” dedi.

Kuraklık Kriz Merkezi'den ÖNEMLİ KARARLAR 

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısında alınan önemli kararlar şu şekilde sıralandı; 

 1. İl Tarımsal Kuraklık Eylem Planı adımlarının uygulanmasına,

2. Bitkisel üretimde salma sulama yöntemlerinden kaçınılması yönünde kamuoyunun bilgilendirilmesine,

3. Kurağa ve yüksek sıcağa dayanıklı yeni tescil edilen çeşitlerin çiftçi şartlarında üretiminin yaygınlaştırılması için, Araştırma Enstitüsü, Yayımcı ve Çiftçi bağının ve işbirliğinin güçlendirilmesine,

4. Meyvecilikte, kuraklığa dayanıklı az su tüketen anaç kullanımının yaygınlaştırılmasına,

5. Münavebeli ekim ve ürün rotasyonu uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,

6. Toprakta bulunan suyun muhafazasını artıran toprak işleme ve arazi kullanım tekniklerinin yaygınlaştırılması için çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verilmesine,

7. Tarım Sigortası bilincinin artırılmasına,

8. Yağmur suyu hasadı uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,

9. Su tasarrufu sağlayacak modern sulama ve işleme yöntemlerinin desteklenmesine,

10. Yerüstü su depolama tesislerinin tamamlanması, yer altı su depolarının maksimum beslenme ile en yüksek seviyelerde tutulması için gerekli çalışmaların tamamlanmasına, 

11. İlimizde çeltik ekilişleri ile ilgili damlama sulama sistemi kullanımına yönelik çalışmaların yapılmasına yönelik kararlar alınmıştır.

Haber: Zekeriya FIRAT 

Cumhurbaşkanı desteği Kavak OSB’yi uçurdu Cumhurbaşkanı desteği Kavak OSB’yi uçurdu

Kadınlara çağrı  Kadınlara çağrı 

'Emeklinin adı yok' 'Emeklinin adı yok'

Terme'de halk anlattı Terme'de halk anlattı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
loading...

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
yukarı çık