loading...
Samsun
DOLAR8.2675
EURO9.9693
ALTIN474.75

Samsun'da Meydan Dönüşümünde Kamu Yararı Yok

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun'da Meydan Dönüşümünde Kamu Yararı Yok
Abone ol
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Şener, Cumhuriyet Meydanı ve Site Cami çevresinde Büyükşehir Belediyesi'nin yapmayı planladığı dönüşüm projesinde kamu yararı bulunmadığını belirterek, "Kentin öncelikli dönüşmesi gereken yerleri var. Site Cami'nin projesine zarar verilecek, meydanda kimse ile görüşülmemiş "dedi. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nda ve Site Cami çevresinde yapmayı planladığı kentsel dönüşüm çalışması ile ilgili mülk sahiplerinden belediyeye itirazlar yapılmaya devam edilirken, Mimarlar Odası Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Komisyonu, konu ile ilgili hazırladığı raporu tamamladı. Şube Başkanı Burak Şener, raporu kamuoyuna açıkladı. 

Site Cami çevresi ve Cumhuriyet Meydanı'nda işhanlarının bulunduğu bölgenin 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' olarak Büyükşehir Belediyesi'nce belirlendiğini belirten Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener,kentin öncelikli dönüşüme ihtiyacı olan bölgeleri varken, yapılan çalışmada kamu yararı bulunmadığını söyledi. Şener, Site Cami'nin çevresi ile ilgili yapılacak düzenlemenin yapının kimliğine zarar vereceğine işaret etti. Şener, dönüşüm projesi ile ilgili kimse ile görüşülmemiş olmasını da eksiklik olduğunun altını çizdi. 

KAMU YARARI YOK 

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile söz konusu dönüşüm konusunda yaptıkları yazışmaların sonucunda projenin içeriği ile ilgili bilgi edindiklerini belirten Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, "Buna göre: Cumhuriyet Meydanı'nın bulunduğu adada 6 adet İş Merkezi'nin yıkılarak Cumhuriyet Meydanı'nın büyütülmesinin düşünüldüğü, Cumhuriyet Caddesi kenarındaki (Eski Özel İdare binaları) 3 adet binanın yıkılarak ortaya çıkacak alanın meydan ve parklarla bütünleştirilmesinin öngörüldüğü, Site Camisi'nin bitişiğindeki Maliyeye ait binanın yıkılacağı, etrafının açılacağı, cami altındaki dükkanların kamusal alan olarak yeniden düzenleneceği, Site Camisi'nin kuzeyinde Osmaniye Caddesi, Mevlevihane Caddesi ve Himayei Eftak Sokak arasında kalan üçgen şeklindeki adanın tamamının yıkılacağı, Atatürk Bulvarı'nın kenarında bilgisayar firmasının bulunduğu alanın mevcut imar haklarının iptal edilerek boşaltılacağı yönünde bilgi verilmiştir.  Cumhuriyet Meydanı'nın bulunduğu adada;  Bafra İş Hanı (7 kat), Güvhan İş Hanı (9 Kat), Uzunoğlu İş Merkezi (7 kat), Ortaklar İş Merkezi  (7 kat), Cumhuriyet İş Hanı ( 9 kat), Bestaş İşhanı (8 Kat) bulunmaktadır. Cumhuriyet Meydanı yeterli büyüklükte olup, alan yüzölçümünün  büyütülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Altı adet iş hanının yıkılması durumunda, şehrin kültürel kimliğinde önemli yeri olan Konak Sineması ve SSK (Sosyal Sigorta) binalarının yıkılarak yapılan daha yüksek bina ortaya çıkacaktır. Kentsel dönüşüm gündeme geldiğinde kentimizde daha acil dönüştürülmesi gereken bölgeler bulunmaktadır, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da düşünüldüğünde yapılması düşünülen bu uygulamada kamu yararı bulunmadığı aşikârdır "dedi. 

SİTE CAMİ UYARISI 

Site Cami'nin çevresinde uygulanması planlanan dönüşüm projesinde dikkatli olunması çağrısı yapan Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, "Samsun Diyanet Sitesi Kompleksi, ulusal mimari yarışma projesi ile  elde edilmiş, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında koruma altında olan bir yapıdır. Ayrıca, henüz eser tescil edilmemiş ise de mimarlık alanında olduğu gibi birçok sanat dalında özgünlüğe sahiptir. Söz konusu yapı  ülkemizde yapılan ilk kendine özgü kabuk sistemi ile inşa edilmiş eserlerden birisi olma özelliğinide taşımaktadır. Bütün bu özellikleri eserin kültür varlığı olarak tescilini ve korunmasını zorunlu kılmaktadır. Bu sebepledir ki, söz konusu projeye yapılması düşünülen müdahalelerin yapının bütünlüğü ve özgünlüğünü zedeleyecek nitelikte olmamalıdır. Oysa, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması öngörülen müdahalelerin yapının özgünlüğünü zedeleyecek nitelikler taşıdığı anlaşılmaktadır. Diğer taraftan, Kentsel Dönüşüm ve Proje alanı belirlenirken, mülk sahiplerinin ve kamunun görüşünün alınmamış olması planlamanın amacına ulaşmasını zorlaştıran önemli bir eksikliktir. Ayrıca, fiziki ömrünü tamamlamamış yapılacak düzenleme ve tadilatlarla sosyal açıdan da iyileştirilmesi mümkün olan yapı ve projelerin yıkılıp yok edilmesi önemli bir kaynak israfı olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak;
Kent bütünü ulaşım dahil birlikte değerlendirilerek dönüşümde öncelikli bölgeler belirlenmeli, öncelik sırasına göre uygulamaya geçilmelidir. Yıkım projelerinden vazgeçilmeli, şehir açısından önemli bir kaynak israfı önlenmelidir "açıklamasını yaptı. 

Mimarlar Odası, Cumhuriyet Meydanı ve Site Cami çevresini ilgilendiren dönüşüm projesi ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, kentte dönüşüme ihtiyaç olan bölgeler varken, söz konusu projede kamu yararı bulunmadığına işaret edildi. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir 

Haber: Zekeriya FIRAT

loading...

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ölümünden Sonra Karar Çıktı!Önceki Haber

Ölümünden Sonra Karar Çıktı!

Son Dakika: Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalarSonraki Haber

Son Dakika: Kabine toplantısı sonrası Cu...

Yorum Yazın

AtaÇocuk’ta 23 Nisan coşkusu 
"Banka hesabınız saldırıya uğradı" diyen dolandırıcıya 300 bin lira para gönderdi
Hastanenin otoparkının duvarına çarpan ehliyetsiz sürücü yaralandı
Bu da Kripto Tosuncuk: Sırra kadem bastı
Samsun'da Uyuşturucu Operasyonu: 19 Gözaltı
Terme'de İşçiler 'Adalet Peşinde'
Samsun'da Jandarmadan toplu iftara 14 bin 620 lira ceza
Türkiye’nin gaz betonu Samsun’dan
Kovid-19 ahşap evlere olan ilgiyi arttırdı, talebe yetişemiyorlar
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı: 3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlanacak
MEM'de Ki İddiaya Valilik El Attı
SAMULAŞ Genel Müdürü'ne 'Özel Plaka, Şık JİP'
Samsun'da Yürek burkan fotoğraf 
İlkadım Belediyesi Yabancılar Pazarı Spor Kulübü Başkanı Ali Akyüz: Oyuncularımı Rencide Ettirmem
İçişleri Bakanlığı açıkladı! 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi
SAMSEV'den Büyükşehir'e 'yanlıştan dönün' çağrısı 
Tekkeköy'de Atıl okul köy konağına dönüştü
Samsun'da Önce Kendini Vurdu Sonra Yardım İstedi
Samsun'da Bunalım İntiharı!
FETÖ'den 6 yıl 3 ay hapis cezası bulunan bir kişi hastaneye giderken yakalandı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar